PUNKT WIDOKOWY NA SKARBIEC

PUNKT WIDOKOWY NA SKARBIEC – SZLAK 2

Punkt widokowy na Skarbiec Faraona, to według mnie jeden z obowiązkowych punktów programu dla zwiedzających Petrę. Jeśli tylko mamy czas i w miarę dobrą kondycję to warto wspiąć się tym szlakiem, aby podziwiać jeden z Cudów Świata z góry.

Punkt widokowy na Skarbiec to dodatkowy, osobny szlak, na którym musimy pokonać setki schodów, ale nagroda w postaci widoków, wynagrodzi cały wysiłek.


PUNKT WIDOKOWY NA SKARBIEC – INFORMACJE PRAKTYCZNE


ODLEGŁOŚĆ : około 3,5km w obie strony

CZAS NA PRZEJŚCIE : 1,5 – 2 godzin (w obie strony) – czas na przejście szlaku, obejrzenie wszystkich grobowców i wypicie kawy z najpiękniejszym widokiem na świecie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI : szlak mocno pnie się w górę, może być uciążliwy podczas upału. Wejście jest po mocno wyślizganych miejscami schodach. Ekspozycja u góry nie dla osób z lękiem wysokości. Osoby nie mające kondycji wynajmują na tą trasę osiołki – nie pochwalam, bo trzeba nie mieć sumienia, aby to zrobić.

POPULARNOŚĆ : Na ten szlak decyduje się już niewiele osób. W kawiarence u beduina na szczycie nie było problemu , aby znaleźć miejsce. Spokojnie zrobiliśmy zdjęcia ze skały z widokiem  na Skarbiec.

UWAGA ! My ruszamy na szlak przed południem. O tej porze dnia fasady Grobowców Królewskich niestety są w cieniu – warto więc zostawić sobie ten szlak na koniec zwiedzania, kiedy to zachodzące słońce będzie je oświetlać.


PUNKT WIDOKOWY NA SKARBIEC – POCZĄTEK SZLAKU


Aby dostać się na szlak prowadzący nas na punkt widokowy na Skarbiec należy skręcić w prawo tuż za amfiteatrem po prawej stronie. Na początku musimy przejść przez bazarki i koło skały przypominającej jak żywo słonia.


GROBOWCE KRÓLEWSKIE


Tuż za „słoniem” zaczyna się kolejna grupa fasad grobowców – GROBOWCÓW KRÓLEWSKICH (także należących do DOLINY PETRY opisywanej wcześniej). Teraz przechodzimy kolejno koło :


GROBOWIEC URNY

Tuż za skałą „słonia” znajduje się pierwsza budowla – to Grobowiec Urny. Wchodzimy schodami na wykuty w skale dziedziniec wraz z dwoma portykami kolumnowymi przed imponującą fasadą Grobowca. Poniżej dziedzińca znajdują się dwa rzędy podziemnych komór ze sklepieniami łukowymi, które przez miejscowych Beduinów nazywane są więzieniem. Być może takie było ówczesne przeznaczenie tej części budynku. Fasada Grobowca Urny wznosi się na ponad 26 m. Cztery filary podtrzymują bogato rozbudowane belkowanie. Wnętrze to pojedyncza komora o wymiarach 18,5 × 20,5 m i wysokości około 10 m.  W okresie bizantyjskim w V w. Grobowiec Urny zamieniony został na kościół, a jego wnętrze całkowicie przebudowane i dostosowane do potrzeb liturgii chrześcijańskiej.


GROBOWIEC JEDWABNY

Kolejny Grobowiec nosi nazwę Jedwabny. Nie jest ona tak imponujący jak pozostałe grobowce w tym rejonie, ale wykuty jest w niesamowicie barwnej skale co odróżnia go od pozostałych. Różnokolorowe pasma piaskowca przypominają delikatne tkaniny jedwabne – stąd jego nazwa. Czas jego powstania to także I wiek n.e. Nie był to zapewne grobowiec królewski, ale należał  do ważnego urzędnika (odpowiednik naszego premiera).


GROBOWIEC KORYNCKI

Swoją nazwę swą zawdzięcza pierwszym podróżnikom, którzy mylnie odczytali kolumny i kapitele jako korynckie. Fasada Grobowca Korynckiego przypomina Skarbiec Faraona, ale jest bez porównania w gorszym stanie. Górne piętro fasady tak jak Skarbiec posiada tolos i dwa pawilony z przyczółkami łamanymi. Dolne piętro jest jednak znacznie szersze niż górne. Grobowiec powstał w I w. i miał przyćmić wszystkie pozostałe budowle w mieście.


GROBOWIEC PAŁACOWY

To ostatni już grobowiec przy tym szlaku. Swoim wyglądem przypominał pierwszym podróżnikom rzymskie pałace i stąd też wzięła się jego nazwa. To jeden z największych nabatejskich grobowców, którego fasada o wymiarach 49x46m składa się aż z trzech kondygnacji. Grobowiec Pałacowy należał do królewskiej rodziny jednego z ostatnich władców nabatejskiej Petry.


PUNKT WIDOKOWY NA SKARBIEC – SZLAK DO GÓRY


Tuż za grobowcami skręcamy w prawo i teraz ostro już w górę pniemy się po setkach schodków o niesamowitej kolorystyce.

W drodze w górę (i w dół ) towarzyszą nam fantastyczne widoki na :


WIDOK NA DOLINĘ PETRY


WIDOK NA AMFITEATR


WIDOK NA MIASTO UUM AYHOUN


OSTATNIE PODEJŚCIE


PUNKT WIDOKOWY NA SKARBIEC


Po około 30 minutach podejścia jesteśmy w punkcie kulminacyjnym. Można nad Skarbiec dojść jeszcze inną drogą i wtedy znajdziemy się po jego lewej stronie, ale stąd też widok jest fantastyczny, a kawa w takim miejscu smakuje jak nigdzie indziej. Zamawiamy więc ten napój i schodzimy kawałek po drabinie tajemnym przejściem na skałę z której jest chyba najlepszy widok. Tajemne przejście otwiera Beduin tylko jak coś u niego zamówimy.


WALENTYNKI Z WIDOKIEM

Szczęśliwym trafem to właśnie w tym niezwykłym miejscu spędziliśmy tegoroczne Walentynki. Trzeba to było jakoś podkreślić odpowiednią sesją. Nasz pomysł się tak spodobał, że czerwone baloniki jeszcze długo przechodziły z rąk do rąk .


PUNKT WIDOKOWY NA SKARBIEC – ZEJŚCIE DO DOLINY PETRY


Niestety nie da się stąd zejść inną drogą. Powrót mamy więc z takimi samymi widokami jak wejście, ale aby nie wracać do punktu wyjścia na dole odbijamy w kierunku północnym.



JORDANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


  1. INFORMATOR PRAKTYCZNY >
  2. JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY >

GOTOWE PRZEWODNIKI PO POSZCZEGÓLNYCH ATRAKCJACH :

  1. JERASH / DŻERASZ >
  2. AMMAN – STOLICA KRAJU >
  3. GÓRA NEBO >
  4. BAPTISMAL SITE >
  5. WYBRZEŻE MORZA MARTWEGO >
  6. JORDAŃSKIE KANIONY >
  7. ZAMEK SHOBAK >
  8. ZAMEK AL – KARAK >
  9. WYBRZEŻE MORZA CZERWONEGO / NURKOWANIE >

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PETRZE :

  1. PETRA – SKALNE MIASTO >
  2. PETRA INFORMACJE PRAKTYCZNE >
  3. SZLAKI PETRY – SZCZEGÓŁOWY OPIS :

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PUSTYNI WADI RUM :

  1. PUSTYNIA WADI RUM – PRZEWODNIK >

Leave a Reply