STARE MIASTO

Stare Miasto to najchętniej odwiedzana przez turystów część miasta i trudno się dziwić. Tu tętni swoim życiem z barwnymi targowiskami i sukami, jest tradycyjnym miejscem handlowym oraz domem dla tysięcy ludzi. Tu mieszkają muzułmanie, chrześcijanie, żydzi oraz przedstawiciele mnóstwa nacji – głównie duchowni różnych odłamów chrześcijaństwa.

Imponujące fortyfikacje wzniesiono na rozkaz sułtana imperium osmańskiego Sulejmana. W murze o grubości 5m było początkowo 7 bram, obecnie jest 8. Wzmacniają je liczne baszty, wysokość muru sięga nawet 15m, a całość zbudowana jest z białego kamienia. Po oddzieleniu ziem okupowanych przez Izrael murem bezpieczeństwa Jerozolima pozostała w całości poza jego obrębem mimo iż formalnie Stare Miasto nadal jest palestyńskie. Palestyńczycy ze wschodniej części Jerozolimy pozostali w mieście, lecz ich bracia zza muru nie mają do miasta wstępu. Wojsko patroluje tu całą dzielnice muzułmańską, a my przechodząc z jeden dzielnicy do drugiej musimy przejść przez niejedną kontrolę bezpieczeństwa.


PODZIAŁ NA DZIELNICE STAREGO MIASTA :

To umowny podział Starego Miasta, uliczki są tu tak zawiłe i pokręcone, ze zastrzegam sobie prawo do błędów w umieszczeniu poszczególnych zdjęć w odpowiednich dzielnicach.


DZIELNICA CHRZEŚCIJAŃSKADZIELNICA ORMIAŃSKADZIELNICA ŻYDOWSKADZIELNICA MUZUŁMAŃSKAWZGÓRZE ŚWIĄTYNNE>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>


Leave a Reply