Park Narodowy Cezarei to jedno z miejsc w Izraelu, które koniecznie trzeba odwiedzić. To starożytne miasto zwane również Cezareą Nadmorską to szalona wizja Heroda Wielkiego.
Park Narodowy Cezarei odwiedziliśmy późnym popołudniem przy niesamowicie wietrznej pogodzie. Oświetlone ostatnimi promieniami słońca miasto w połączeniu ze spienionym morzem dało niesamowity efekt wizualny.
PARK NARODOWY CEZAREI – INFORMACJE PRAKTYCZNE
wstęp: dorosli 39 / dzieci 24 szekli
czas zwiedzania – około 2 godziny
czynne : XI – IV 8.00 – 16.00 (ostatni seans filmowy o 15), w pozostałych miesiącach dłużej, warto sprawdzić dokładne godziny na stronie parku : LINK
CEZAREA – HISTORIA
Miasto zwane również CEZAREĄ NADMORSKĄ powstało jako niesamowita wizja Heroda Wielkiego panującego w latach 37-4 p.n.e. Wcześniej istniała tu niewielka osada portowa Fenicjan.
W roku 22 p.n.e. rozpoczęła się budowa (w tym roku podjęto też prace przy rozbudowie świątyni jerozolimskiej) największego i głównego portu królestwa , strzegącego wybrzeża , które Herod otrzymał od Oktawiana. Od tego czasu zaczęła się burzliwa historia tego miasta.
Złoty okres Cezarei to 6 r. n.e., kiedy to Cezarea stała się stolicą prowincji Palestyna, ale największy jej rozkwit przypadł na IV-VII w. Stała się wówczas największym miastem na wybrzeżu liczącym nawet 100 tys. Mieszkańców. Rok 640 to podbój arabski i skurczenie się miasta do obszaru zamkniętego obecnie murem krzyżowców. To oni zdobyli Cezareę w 1101 r i przekształcili ją w swoją najważniejsza bazę na wybrzeżu. 1265 rok to odbicie miasta przez Arabów i doszczętne jego zniszczenie.
PARK NARODOWY CEZAREI – ZWIEDZANIE
MURY MIASTA I STAROŻYTNE KRYPTY
Obecnie można zwiedzić najlepiej zachowaną część ruin w obrębie murów krzyżowców . Mury mają 900m długości, 3m wysokości i okalają Park Narodowy Cezarei prawie z całości. Jedynie część południowa znajduje się poza ich obrębem.
Tuż za murami po lewej stronie od wejścia głównego znajduje się część ze starożytnymi kryptami. Ta część jest obecnie odrestaurowywana, nie ma możliwości obejrzenia z bliska, na wejściu znajduje się jedynie fontanna romańskiej nimfy.
PORT I FALOCHRON
Na terenie portu zbudowanego z rozkazu Heroda obecnie są współczesne zabudowania, tu znajdziemy wszystkie restauracje, sklepy z pamiątkami, galerie. Na falochronie znajduje się w dawnej cytadeli krzyżowców Wieża Czasu z ekspozycją, a bliżej wejścia stoi budynek Cesarea Experience – kino wyświetlające krótki film o historii miasta. Warto od tego miejsca zacząć zwiedzanie, aby mieć potem wizje całości.
Przed wejściem do zabudowań portowych znajduje się bośniacki meczet z XIXw. W porcie znajduje się obecnie plaża (w sezonie ponoć zatłoczona)
WYKOPALISKA Z OKRESU RZYMSKIEGO
Brama w południowym murze wiedzie do najważniejszego wykopaliska z okresu rzymskiego.
Odsłonięto tu ruiny ulicy handlowej oraz wzdłuż wybrzeża – ogromny hipodrom o długości 250m z niegdysiejszą widownią na 10 tys. osób.
PAŁAC PROKURATORÓW RZYMSKICH
Kawałek dalej na południe, na cyplu odnajdziemy miejsce w którym znajdował się Pałac w którym rezydował sam Poncjusz Piłat (świadczy o tym odnaleziona w ruinach inskrypcja)
AMFITEATR
Na końcu kompleksu udostępnionego dla turystów znajdziemy największą budowlę z Cezarei – rzymski teatr. Zbudowany za panowania Heroda , mieścił 4 tys. widzów.
IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >
JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >
- STARE MIASTO W JEROZOLIMIE >
- 1 – DZIELNICA CHRZEŚCIJAŃSKA
- 2 – DZIELNICA ORMIAŃSKA
- 3 – DZIELNICA ŻYDOWSKA
- 4 – DZIELNICA MUZUŁMAŃSKA
- 5 – WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE
- MURY STAREGO MIASTA JEROZOLIMA
- GÓRA OLIWNA
- ZACHODNIA JEROZOLIMA
HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >
AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >
DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >