Wzgórze Świątynne

WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE

Wzgórze Świątynne to najbardziej charakterystyczne miejsce w całej Jerozolimie kojarzone z tym miastem. Zdjęcia słynnej złotej Kopuły na Skale zobaczycie na niemalże wszystkich zdjęciach.

Wzgórze Świątynne to także symbol największych przemian i konfliktów historycznych Jerozolimy. Kiedyś przecież królowała tu Świątynia Żydowska, teraz wielki meczet.


WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Otwarte jest dla zwiedzających:

IV – IX (codziennie oprócz piątku i soboty) 7.30 -11.00, 13.30 – 14.30

X – III (codziennie oprócz piątku i soboty) 7.30 – 10.00, 12.30 – 13.30

  • wstęp bezpłatny, ale limitowany (warto przyjść jak najwcześniej rano)
  • obowiązuje skromny ubiór (długie spodnie, zakryte ramiona i włosy dla kobiet)
  • warto mieć przy sobie paszport, nie wolno za to mieć żadnych symboli chrześcijańskich.

Wejście na wzgórze dla turystów (niemuzułmanów) jest tylko jedno i znajduje się po prawej stronie Ściany Płaczu. Jest tam jedna mała tabliczka z informacją, bardzo łatwo więc to miejsce pominąć. Nam się to zdarzyło i okrążyliśmy całe wzgórze dookoła. Faktycznie żadną inną bramą wojsko nas nie wpuściło – informując, że tylko muzułmanie mają prawo wejścia.

Dookoła wzgórza jest 8 bram, możemy je opuścić każdą z nich z wyjątkiem Bramy Maurów.


WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE – HISTORIA


W czasach, kiedy Izraelici prowadzeni przez Króla Dawida zdobyli Jerozolimę na wzgórzu stały świątynie bóstw kananejskich. Następca Dawida zbudował tu wspaniałą świątynie w której przechowywano słynną Arkę Przymierza (z tablicami dziesięciorga przykazań) . Świątynia przetrwała do do najazdu Babilończyków. Kolejną zaczęto wznosić po powrocie z niewoli babilońskiej.

Czasy w których narodził się Jezus to panowanie Heroda Wielkiego. Jego największym dziełem była przebudowa świątyni jerozolimskiej. Budowa trwała ponad 40 lat, słusznie więc Żydzi oburzyli się na słowa o zburzeniu świątyni i dobudowaniu jej w 3 dni.

Wygląd wzgórza świątynnego z czasach Chrystusa:

Już w 70 roku z nakazu Rzymian gmach został zburzony, a 50 lat później zrównany z ziemią. Pozostała tylko zachodnia ściana, zwana dzisiaj ŚCIANĄ PŁACZU opisaną TUTAJ

Gdy Jerozolimę zajęli muzułmanie uznali, że to właśnie stąd Mahomet wyruszył na wędrówkę do nieba pozostawiając na skale odcisk stopy, modlili się więc skierowani do wzgórza świątynnego, a nie Mekki . Pod koniec VII wieku w miejscu odcisku postał meczet zwany Kopułą na Skale, a wcześniej wzniesiono meczet Al-Aksę. Po najeździe krzyżowców meczet Kopuły na Skale stał się kościołem, ale w 1187 roku przywrócono go muzułmanom.


MECZET AL-AKSA


Jego wnętrze jest niedostępne dla wiernych. Na obecną budowlę składa się częściowo zachowany fragment meczetu z VIII w. oraz nowa część wzniesiona po trzęsieniu ziemi w 1033r. Tylna część nakryta jest szarą kopułą. Gotyckie portale i rozety to pozostałość po templariuszach.

Obok Meczetu znajdują się jeszcze STAJNIE SALOMONA. Również niedostępne dla zwiedzających. Zostały zbudowane przez Heroda Wielkiego w Iw., a jako stajnie wykorzystywane przez templariuszy.


KOPUŁA NA SKALE


Centralną część wzgórza stanowi kamienny podest na który prowadzę z 4 stron świata schody zwieńczone arkadowymi portykami. Pośrodku znajduje się się najbardziej charakterystyczna budowla Jerozolimy. To muzułmański dom modlitwy wzniesiony na ośmioboku z 4 wejściami, przekryty kopułą na bębnie. Meczet powstał w 689 r dokładnie w miejscu odcisku stopy Mahometa. Z rozkazu sułtana Sulejmana usunięto stare mozaiki zastępując je obecnymi niebieskimi dekoracjami. Złocenie kopuły ufundował król Jordanii Husajn w latach 50-tych. Obok znajduje się jakby pomniejszony meczet zwany Kopułą Łańcucha.


KOPUŁA QAYTBAYA


Na placu obok Kopuły na Skale znajduje się jeszcze jeden ciekawy obiekt. To nakryty ozdobną kopułą wysmukły pawilon z XV w. – przykład architektury malemuckiej.


MURY WZGÓRZA ŚWIĄTYNNEGO




IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

Leave a Reply