Dolna Galilea to kraina historyczna, która dla chrześcijan jest związana mocno z życiem Jezusa. Składa się z trzech regionów: Górnej, Dolnej oraz Zachodniej Galilei.
Dolna Galilea to część krainy nad Jeziorem Galilejskim opisałam wcześniej TUTAJ , teraz zabiorę Was w rejon słynnej Góry Tabor oraz do Nazaretu, czyli Dolnej Galilei.
DOLNA GALILEA – PARK NARODOWY GÓRY TABOR
GÓRA PRZEMIENIENIA – TABOR
Góra Tabor, po arabsku – Dżabal at-Tur, po polsku – Wysoka Góra, położona jest we wschodnim krańcu Doliny Jezreel w Dolnej Galilei. Wznosi się na wysokość 588 metrów n.p.m. Obszar góry jest zalesiony i chroniony przez Park Narodowy Góry Tabor. Tutejsza flora należy do jednej z najbogatszych w kraju. Są tu sosny, chleby świętojańskie, dęby, drzewa oliwne oraz migdałowce. Również tutejsza fauna jest niezwykle interesująca. W lasach rosnących na zboczach góry Tabor występują dziki, hieny, szakale i lisy. Do końca XIX wieku występowały jeszcze niedźwiedzie i pantery.
JAK DOTRZEĆ NA GÓRĘ TABOR ?
Na szczyt góry prowadzi z położonej poniżej miejscowości Dabburijja, kręta wąska droga nr 7266 wije się z 15 serpentynami, a na szczycie znajdują się dwa niewielkie parkingi przy cerkwi i bazylice. My docieramy na szczyt po zachodzie słońca, niestety Bazylika i Klasztor są już zamknięte – możemy tylko obejrzeć ze szczytu panoramę Galilei i Nazaretu znajdującego się u jej podnóża.
HISTORIA GÓRY TABOR
Od Starożytności u podnóża góry Tabor krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Takie położenie czyniło z góry niezwykle ważny strategicznie punkt, czego skutkiem były liczne wojny toczone w tej okolicy na przestrzeni wieków. Według chrześcijańskiej tradycji trzej apostołowie ujrzeli tu swego mistrza rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. W następnych latach góra zapisała się niezwykle tragicznie w historii narodu wybranego. Podczas wojny żydowsko – rzymskiej (lata 66-73) góra była jednym z ufortyfikowanych żydowskich miejsc obronnych. Twierdzę zdobyli Rzymianie fortelem. Ze względu na tradycję chrześcijańską, góra Tabor stała się w IV wieku celem pielgrzymek. Największe tłumy ściągają na nią 6 sierpnia, czyli w święto Przemienienia Pańskiego. Obecna bazylika i klasztor pochodzi z 1924 roku.
DOLNA GALILEA – NAZARET
Miejscowość ta nie jest wzmiankowana w żadnej Księdze Świętej, a nawet przez inne pisma żydowskie. Weszła w historię ludzkości dopiero w chwili zwiastowania Maryi. Miasteczko jest związane z dorastaniem Jezusa, w mieście powstały liczne sanktuaria związane z wydarzeniami biblijnymi, ale obecnie jest to największe arabskie miasto Izraela, często nazywane „arabską stolicą Izraela”
BAZYLIKA ZWIASTOWANIA
wstęp bezpłatny
dolny kościół czynny 5.45 – 21.00
górny kościół czynny 8.00 – 18.00
Miejsce gdzie „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1.14) znajduje się w Bazylice Zwiastowania. Wzniesiono ją na miejscu aż czterech poprzednich kościołów na tym samym miejscu.
HISTORIA BAZYLIKI
Pierwszy kościół stał na miejscu domu Maryi oraz groty zwiastowania, rozebrany został w V w. Na jego miejscu powstała imponująca Bazylika w stylu bizantyjskim. Obejmowała ona już tylko grotę, bo dom nie istniał. Podczas inwazji muzułmańskiej został zniszczona, ocalała jedynie kaplica z grotą. Kolejna świątynia to romańska bazylika wzniesiona przez krzyżowców w XII w. Chwilę później okrutny sułtan zrównał z ziemią sanktuarium mordując w nim wszystkich chrześcijan w mieście. Franciszkanin uzyskał pozwolenie na nabycie świętego terenu i w ciągu pół roku (tyle ile wynosiła pielgrzymka do Mekki) wzniesiono nowy kościół . Pośpiech jednak okazał się niedobry, bo niestabilną konstrukcję trzeba było rozebrać. Zanim postawiono współczesną budowlę – zajęto się odkrywkami archeologicznymi, które odkryły fundamenty sprzed 2 tys. lat świadczące o tym, że była to tylko mała wioska z ciasnymi uliczkami. Sensacją było odkrycie szczątków pierwszej budowli sakralnej z II w.
KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA
czynne codziennie 7.00 – 18.00, w soboty do 17.00
Zbudowany w 1914r, w miejscu XII-wiecznej bazyliki, ponad kryptą, w której zachowano fragmenty murów domniemanego domu rodzinnego św. Józefa. Według innej wersji miało to być miejsce jego warsztatu stolarskiego.
STUDNIA MARYI
Znajduje się na niewielkim placu z kilkoma drzewami oliwnymi. Zakryta jest półkolistą absydą. Według chrześcijan stąd Maryja (podobnie jak inne kobiety w miasteczku) przynosiła wodę. Niektórzy wierzą, że to tu miało miejsce zwiastowanie.
CERKIEW ŚW. ARCHANIOŁA GABRIELA
czynna 7.00 – 17.00
w niedziele i święta zamknięta
Kawałek dalej za studnią znajdziemy piękny plac (świątecznie ustrojony) z cerkwią grecką upamiętniającą zwiastowanie. Pierwsza świątynia powstał tu w okresie bizantyjskim, kolejna w czasach wypraw krzyżowych, a obecna pochodzi z XIX w. Niewielka, ale urocza budowa szczyci się bogato dekorowanymi freskami oraz efektownym ikonostasem. Naprzeciwko głównego wejścia z północnej nawy prowadza schodki do kaplicy zbudowanej nad źródłem Maryi. Stąd woda spływała do opisanej wcześniej studni.
ULICE MIASTA NAZARET
Przechadzając się ulicami miasta mamy wrażenie, że niewiele się tu zmieniło od narodzin Chrystusa 2 tys. lat temu. Idealny plener do kręcenia filmów z tamtego okresu.
DOLNA GALILEA
POŁUDNIOWO – WSCHODNIA CZĘŚĆ
BAZA NOCLEGOWA W NAZARET
My w Nazarecie nocowaliśmy w ciekawym pensjonacie bez dachu w samym centrum Starego Miasta. Aby poczuć atmosferę tego niezwykłego miasta i zajrzenie w jego zaułki wieczorem, czy z rana, to polecam rezerwację noclegu przez portal Booking.com .
Wpisz odpowiednia datę i rezerwuj nocleg bezpiecznie :
IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >
JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >
- STARE MIASTO W JEROZOLIMIE >
- 1 – DZIELNICA CHRZEŚCIJAŃSKA
- 2 – DZIELNICA ORMIAŃSKA
- 3 – DZIELNICA ŻYDOWSKA
- 4 – DZIELNICA MUZUŁMAŃSKA
- 5 – WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE
- MURY STAREGO MIASTA JEROZOLIMA
- GÓRA OLIWNA
- ZACHODNIA JEROZOLIMA
HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >
AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >
DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >