TEL AWIW

Tel Awiw to drugie pod względem wielkości miasto Izraela. Jest bardzo młode, bo założone dopiero w 1909 roku. Powstało na peryferiach portu morskiego Jaffa i szybko przybrało tempo rozwoju pozostawiając Jaffę daleko z tyłu.

Tel Awiw i Jaffa w dwa lata po powstaniu państwa Izrael w 1949 roku  zostały połączone w jedno miasto. Nadal jednak stanowią jakby dwie odrębne części, dlatego Jaffę przedstawiam w osobnym wpisie. Choć stolicą proklamowaną przez Izrael jest Jerozolima, to większość ambasad mieści się w Tel Awiwie.

Zespół miejski Białego Miasta Tel Awiwu został umieszczony w 2003 na Liście UNESCO ( opis w TEL AWIW CENTRALNY ), jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych.

Tel Awiw jest jednym z największych centrów technologicznych i najbogatszym miastem Izraela. Miejskie plaże, ekskluzywne sklepy, nowoczesne hotele, sprawiły, że Tel Awiw stał się popularnym celem krajowych i zagranicznych wycieczek. Jest to również najdroższe miasto w regionie, a 17 najdroższe miasto na świecie.


TEL AWIW WSCHODNITEL AWIW CENTRALNYTEL AWIW WYBRZEŻE>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>


Leave a Reply