TEL AWIW CENTRALNY

DZIELNICA TZAFON JASHAN / CENTRUM

Powyżej centralnej części miasta znajduje się dzielnica Tzafon Jashan. Mamy tu wynajęty pokój w tanim hoteliku dlatego dzielnicę przemierzamy wielokrotnie. To typowo handlowa dzielnica , mieszczą się tu sklepy wszystkich chyba marek, ale tez mnóstwo restauracji, kawiarenek, a także galerii sztuki.

DZIELNICA CENTRUM / BIAŁE MIASTO

Nazwa „Białe Miasto” odnosi się do zgrupowania prawie 4 tys. budynków wzniesionych w stylu Bauhaus. W latach 20. i 30. do Palestyny napłynęli liczni żydowscy architekci, którzy uciekali z hitlerowskich Niemiec. Budynki przez nich zaprojektowane wzniesiono zgodnie z zasadami architektury szkoły Bauhaus i architekta le Corbusiera. W Tel Awiwie znajduje się największa na świecie liczba budynków wybudowanych w tym stylu. Zespół miejski Białego Miasta Tel Awiwu został umieszczony w 2003 na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

My obejrzeliśmy tylko kilka z nich mieszczących się w okolicy Placu Bialik, część z nich ciężko dojrzeć, bo są ukryte za gęstą roślinnością ogrodów. Na zdjęciach kwartał oznaczony literą „C”.

DZIELNICA KEREM HATEMANIN

Na południe od kwartału z Białym Miastem znajdziemy kolejne wielkie budowla – to głównie hotele.

BAZAR CARMEL

To typowe targowisko, pełne kolorów i zapachów. Tu tanio (jak na Izrael) kupimy owoce, warzywa, świeże soki, słodycze, ale też mnóstwo innych towarów.


>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *