MALTA

MALTA

Malta uznawana jest za perłę, a nawet księżniczkę Morza Śródziemnego. To najbardziej słoneczny kraj w Europie i najdalej wysunięty na południe. I choć maleńki, pełen jest skarbów – tych naturalnych i tych do zwiedzania.

Archipelag wysp maltańskich składa się w sumie z 7 wysp: największa to Malta, mniejsze, ale nie mniej popularne to Gozo i Comino oraz niezamieszkałe wyspy: Cominotto, Manoel Island, Wyspa Św. Pawła i Filfla.


MALTA – INFORMACJE PODSTAWOWE I PRAKTYCZNE


STOLICA MALTY – Valletta, w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

POWIERZCHNIA KRAJU – zaledwie 316 km²

LUDNOŚĆ – 516 tysięcy

WALUTA – euro / eurocenty, w miastach możliwa jest płatność elektroniczna, na prowincji warto mieć gotówkę. Na Malcie nie ma kantorów wymiany walut, wymiana tylko w bankach po niekorzystnym kursie.

RELIGIA – katolicyzm wyznaje aż 97%, Malta ma 365 kościołów katolickich. Każda z parafii ma swój własny odpust (festę) i niech Was nie zdziwi fakt codziennych pokazów fajerwerków na niebie przez kilka miesięcy w roku.

KLIMAT – Malta położona jest w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Jest krótka i łagodna zima i długie, upalne lato. W zimie temperatury są od 10 (w nocy) do 20 stopni (w dzień), latem sięgają powyżej 30 stopni. Jeśli planujecie dużo zwiedzać i chodzić po szlakach – nie wybierajcie się tu latem.

HISTORIA – sięga aż 7000 lat wstecz , jej historię najlepiej poznać zwiedzając wszystkie wyspy. Więcej szczegółów poczytacie w poszczególnych przewodnikach – linki poniżej.

JĘZYK – na Malcie obowiązują dwa języki urzędowe: język maltański oraz język angielski. To duże ułatwienie dla turystów, bo każdy mówi tu po angielsku

BEZPIECZEŃSTWO – to jeden z najbezpieczniejszych krajów w Europie. Na Malcie bezdomność jest zabroniona, a bezrobocie nie istnieje, każdy musi pracować.

JAK SIĘ DOSTAĆ NA MALTĘ – z Polski w zasadzie opcja jest tylko samolotem . 2 linie lotnicze oferują loty z kilku miast Polski, a lot trwa 2 – 2,5 godziny. Na Malcie jest tylko 1 lotnisko w południowo wschodniej części wyspy. Z Sycylii pływają promy, ale bilety są dość drogie. Jest też opcja dotarcia jednym ze statków wycieczkowych, ale wtedy zobaczycie tylko stolicę.

KOMUNIKACJA – JAK SIĘ PORUSZAĆ PO WYSPIE ?

Malta do 1974 roku była kolonią Brytyjską i z tego powodu obowiązuje tu ruch lewostronny. To jeden z niewielu krajów gdzie komunikacja publiczna jest tak doskonała, ze pożyczanie auta nie ma sensu. Dotrzecie autobusami prawie wszędzie, choć sezonie autobusy mogą mieć spore opóźnienia z powodu korków. Rozkład najlepiej sprawdzać na mapach Google, wszystkie pokazują czas i miejsce odjazdu w danym kierunku. Bilet jednorazowy można kupić u kierowcy (2 Euro w sezonie). Bilet ważny jest 2 godziny i w jego ramach można się swobodnie przesiadać.

Na Maltę najlepiej kupić sobie 7-dniową kartę. Koszt to 21 Euro dla dorosłych i 15 Euro dla Dzieci. Ważny jest na 7 dni od momentu pierwszego skasowania, w dzień i w nocy. Jest też karta wieloprzejazdowa za 15 Euro. Kartę można kupić w każdym punkcie Tallinja , w automatach na dworcach i na lotnisku. Więcej o komunikacji na  STRONIE

WARTO WIEDZIEĆ :

  • Wszędzie są brytyjskie gniazdka elektryczne 230V, konieczne więc są odpowiednie adaptery
  • W niedzielę wiele sklepów jest otwartych, ale nie wszystkie.
  • Woda z kranu NIE jest zdatna do picia! Nawet do gotowania lepiej używać wody butelkowej

MALTA – MAPA OPISANYCH ATRAKCJI


Wejdź na interesujące Cię miejsce, a w okienku znajdziesz link do szczegółowego przewodnika. Poniżej znajduje się tez lista wszystkich przewodników jakie udało się przygotować na tej stronie.


VALLETTA – ATRAKCJE STOLICY MALTY


VALLETTA

Valletta to nie tylko stolica Malty, to także najpiękniejsze i najbardziej niesamowite miasto jakie widzieliśmy. Wpisana w całości Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest prawdziwą perłą w koronie stolic europejskich.

VALLETTA – ATRAKCJE STOLICY MALTY >


BIRGU, BORMLA, ISLA , CZYLI MALTAŃSKIE TRÓJMIASTO


BIRGU

Birgu i Isla oraz łącząca je Bormla to dużo rzadziej odwiedzane miasta, niż będąca po drugiej stronie zatoki Wielkiego Portu stolica wyspy. Jak się okazuje miasta tworzą tu pewnego rodzaju Trójmiasto, które jest nie mniej ciekawe i malownicze jak wspomniana Valetta.

BIRGU, BORMLA, ISLA , CZYLI MALTAŃSKIE TRÓJMIASTO >


MIASTO SLIEMA


Sliema

Sliema to niewielka miejscowość tuż obok stolicy, określana jest mianem centrum turystycznego kraju. To właśnie tutaj jest największa infrastruktura noclegowa i gastronomiczna, a widoki należą do jednych z najpiękniejszych na wyspie.

MIASTO SLIEMA >


MIASTO MOSTA


MALTA

Mosta to jedno z miast środkowej Malty, które zasługuje na uwagę głównie z powodu wyróżniającej się tu na tle innych budowli wielkiej Katedry. Rotunda pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to na pewno najciekawsze obiekt tego 20 – tysięcznego miasteczka, ale warto przejść i jego uliczkami, aby odnaleźć i inne miejsca.

MOSTA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >


MDINA – MIASTO CISZY


MDINA

Mdina, która historycznie była pierwszą stolicą Malty to bezdyskusyjnie jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na wyspie, którego nie można pominąć. Zlokalizowana w centralnej części na wzgórzu, widoczna jest już z odległych miejsc.

MDINA – MIASTO CISZY >


RABAT NA MALCIE


Rabat na Malcie

Rabat na Malcie jest często pomijany przez turystów. Skupiają oni swoją uwagę na zabytkowej Mdinie, a w uliczki południowej części miasta już się nie zapuszczają. To wielki błąd, bo miasto jest prawie tak samo urokliwe i autentyczne, jak to za murami.

RABAT NA MALCIE >


POPEYE VILLAGE

PARK ROZRYWKI W WIOSCE MARYNARZA POPEYA


POPEYE VILLAGE

Popeye Village, czyli wioska słynnego marynarza Popeya to jeden z najbardziej znanych parków rozrywki na Malcie. Stworzona na bazie wybudowanego miasteczka „Sweet Haven” , czyli „Słodka Przystań” stanowiącego makietę filmu z lat 80-tych.

POPEYE VILLAGE – PARK ROZRYWKI W WIOSCE MARYNARZA POPEYA >


CLAY CLIFFS – KLIFY I ZATOKI ZACHODNIEJ MALTY


Clay Cliffs

Clay Cliffs to kolorowe klify na Malcie, przedzielające piękne zatoki: Riviera Bay (Għajn Tuffieħa), Golden Bay oraz Qarraba Bay. To jedno z tych miejsc, które choć mniej znane i kojarzone z Maltą, na zawsze zapadnie w pamięci.

CLAY CLIFFS – KLIFY I ZATOKI ZACHODNIEJ MALTY >


KLIFY DINGLI


Klify Dingli

Klify Dingli to jedna z piękniejszych i malowniczych naturalnych atrakcji Malty. Wznoszące się na wysokość 250 metrów od poziomu morza skały widoczne są zarówno od strony wody jak i w kilku miejscach od strony lądu.

KLIFY DINGLI >


MARSAXLOKK – KOLOROWA WIOSKA RYBACKA

I KLIFY WSCHODNIEJ MALTY


Marsaxlokk

Marsaxlokk to jedno z tych miejsc na Malcie, które po prostu trzeba odwiedzić. To wioska rybacka znajdująca się na wschodnim wybrzeżu Malty, która słynie z całej masy kolorowych łódeczek rybackich, zwanych Luzzu. Z portu Marsaxlokk można się też wybrać jedną z nich na pobliskie bajeczne klify.

MARSAXLOKK – KOLOROWA WIOSKA RYBACKA I KLIFY WSCHODNIEJ MALTY >


MELLIEHA – ATRAKCJE PÓŁNOCNEJ MALTY


Mellieha

Mellieha to północna część wyspy Malta bogata w ciekawe wybrzeże i masę turystycznych atrakcji. Znajdziemy tu nieprawdopodobnie kolorową wioskę Popeye, piękne piaszczyste plaże, ciekawe historyczne budowle i ukryte zatoczki.

MELLIEHA – ATRAKCJE PÓŁNOCNEJ MALTY >


BUGIBBA, QUAWRA I ZATOKA ŚWIĘTEGO PAWŁA


Bugibba

Bugibba to typowo turystyczne, imprezowe miasteczko, którego uroda i oferta turystyczna daleko odbiega od innych miast Malty. Jej zaletą jest jednak położenie i możliwość oglądania zarówno wschodów, jak i zachodów słońca.

BUGIBBA, QUAWRA I ZATOKA ŚWIĘTEGO PAWŁA >


WYSPA GOZO

PRZEWODNIK I INFORMACJE PRAKTYCZNE


Wyspa Gozo

Wyspa Gozo to druga co wielkości, mityczna wyspa Malty. Gozo po kastylijsku oznacza radość i faktycznie wyspa ta to kwintesencja szczęścia. Bajeczne klify, zatoki i plaże, kolorowe, klimatyczne miasteczka pełne zabytków, to wszystko znajdziemy na jej 67 km2.

WYSPA GOZO – PRZEWODNIK I INFORMACJE PRAKTYCZNE >


WYSPA COMINO

PRZEWODNIK I INFORMACJE PRAKTYCZNE


Wyspa Comino

Wyspa Comino to trzecia co do wielkości i najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona pomiędzy Maltą a Gozo. Na wyspie znajduje się słynna Błękitna Laguna, jedna z głównych atrakcji turystycznych Malty.

WYSPA COMINO – PRZEWODNIK I INFORMACJE PRAKTYCZNE >GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

2 Replies to “MALTA”

  1. Fajny i praktyczny post. Jeszcze nie byłam na Malcie ale może kiedyś tam w przyszłości. Uroczo i ciekawie wiec na pewno mi się spodoba.

    Pozdrowienia z Krakowa

Leave a Reply