MOSTA

MOSTA

Mosta to jedno z miast środkowej Malty, które zasługuje na uwagę głównie z powodu wyróżniającej się tu na tle innych budowli wielkiej Katedry. Rotunda pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to na pewno najciekawsze obiekt tego 20 – tysięcznego miasteczka, ale warto przejść i jego uliczkami, aby odnaleźć i inne miejsca.

Mosta dla korzystających z komunikacji publicznej znajdzie się na trasie większości przejazdów. Mamy więc okazję podziwiać świątynię we wszystkich porach dnia. Widać ją także świetnie z murów obronnych pobliskiego miasta RABAT .


ROTUNDA – NAJWIĘKSZA KATEDRA NA MALCIE


Mosta Dome czyli Rotunda przypomina kształtem rzymski Panteon. Kościół został ufundowany przez mieszkańców, którzy pracowali przy jego budowie. Wbudowana w latach 1833–1860 ma potężną kopułę. To czwarta co do wielkości kopuła w Europie, po bazylice św. Piotra, katedrze św. Pawła w Londynie i kościele farnym na Gozo. Ma ona zewnętrzną średnicę 54 m, wewnętrzną 39m i wysokość ponad 60 m. Obiekt został zbudowany z wszechobecnego tu wapienia. Fasadę kościoła zdobi portyk z 6 kolumnami jońskimi, a po obu stronach kopuły znajdują się dzwonnice.

WNĘTRZE ROTUNDY

Wnętrze jest bogato zdobione, ale bardzo spójne i eleganckie. Ściany zostały pokryte czerwonym płótnem, co sprawia ciekawe wrażenie i wprowadza kolorystyczny akcept. Dokoła umieszczone jest 8 nisz, oraz wykusz, przez który wchodzimy do środka.

WOJENNE DZIEJE I CUD OCALENIA

Podczas II Wojny Światowej Malta była bez przerwy bombardowana. W 1942 roku Luftwaffe zrzuciło na Rotundę w Moście 3 bomby. 2 z nich odbiły się, ale nie eksplodowały, trzecia z nich przebiła kopułę kościoła i wpadła do środka, ale także nie eksplodowała. W środku znajdowało się około 300 osób, wszyscy uznali to za prawdziwy cud i od tego czasu świątynia stała się miejscem prawdziwego kultu. Na kopule można zauważyć 3 niewymalowane fragmenty, które upamiętniają miejsce przebicia, a w zakrystii leży replika niemieckiej bomby.

Rotunda w Moście jest otwarta dla zwiedzających, ale w określone dni i godziny. Warto je sprawdzić na stronie ROTUNDY. Cena za wejście i zwiedzanie to 2-5 euro w zależności od tego co dokładnie i jak dużo chcemy obejrzeć .


Warto zawitać do Mosty 15 sierpnia. Jest to bowiem święto patronki tejże parafii. Odbywa się tu wtedy barwny korowód, rozstawione są po całym mieście słupy z posągami patronki i innych świętych oraz masę innych dekoracji . Na koniec uroczystości odbywa się pokaz sztucznych ogni. My byliśmy na wyspie kilka dni przez uroczystością i już były pierwsze obchody i dekoracje.


WORLD WAR II SHELTER, CZYLI PODZIEMNE KORYTARZE


Malta w związku ze swoim strategicznym położeniem padła ofiarą bombardowań w czasie wojny. Mieszkańcy musieli przetrwać naloty , budowali więc podziemne schrony i korytarze. Jeden z nich możemy obejrzeć tu przy Rotundzie. Wejście znajduje się tuż przy bocznych schodach prowaqdzących do Świątyni.


OKOLICE ROTUNDY


Place i ulice przy których stoi Rotunda nie są zbyt przyjazne dla turystów. Tędy prowadzi całych ruch, stoją więc tu bez przerwy samochody i autobusy. Zdecydowanie nie pasuje to do tego wyjątkowego miejsca.


ULICZKI MOSTY


Troszkę przyjaźniejsze są już dalsze uliczki Mosty, choć samo miasto nie jest tak urokliwe jak Rabat , czy Valetta .


INNE OBIEKTY ZABYTKOWE W MOŚCIE


GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

8 Replies to “MOSTA”

    1. marzenia są po to aby je realizować – my z Maltą długo zwlekaliśmy i cały czas coś się nie składało

    1. Polecam, cała Malta jest niesamowita (ale zdecydowanie nie do plażowania, tylko do zwiedzania )

Leave a Reply