Marsaxlokk

MARSAXLOKK – KOLOROWA WIOSKA RYBACKA I KLIFY WSCHODNIEJ MALTY

Marsaxlokk to jedno z tych miejsc na Malcie, które po prostu trzeba odwiedzić. To wioska rybacka znajdująca się na wschodnim wybrzeżu Malty, która słynie z całej masy kolorowych łódeczek rybackich, zwanych Luzzu. Z portu Marsaxlokk można się też wybrać jedną z nich na pobliskie bajeczne klify.

Marsaxlokk jest maleńką wioską, w której mieszka zaledwie 3500 osób. W okresie letnim nie ma też tu zbyt wielu turystów. Kameralna, spokojna atmosfera miasteczka sprawia, że można poczuć się tu wyjątkowo dobrze, bo czas tu się zatrzymał. Znajdziemy tu kamieniczki w jednej tonacji z kolorowymi balkonikami gallarijas, urokliwe knajpki, gdzie można przysiąść wzdłuż nadmorskiej promenady.


MARSAXLOKK – MAPA MIASTECZKA I OPISYWANEJ OKOLICY



JAK SIĘ TUTAJ DOSTAĆ ?


Do Marsaxlokk najlepiej dostać się autobusem. Jest to możliwe z niemal każdego miejsca na wyspie. Bilet 2-godzinny kosztuje 2 euro od osoby i w jego ramach można się przesiadać. Najlepiej jednak korzystać z karnetu 7-dniowego (za 20 euro) . Jakim autobusem najlepiej dojechać i gdzie wysiąść najlepiej sprawdzić na mapach googla. Można też dojechać autem, do miasteczka, jak i na klify prowadzą drogi, ale opcja dotarcia tu kolorową łodzią jest o wiele przyjemniejsza .


MARSAXLOKK – KRÓTKA HISTORIA


Nazwa wioski Marsaxlokk oznacza port na południowym – wschodzi (“Marsa”, które z arabskiego i oznacza port, zaś “xlokk” to z języka maltańskiego południowy-wschód). Miejsce to wykorzystywane było jako port za czasów Fenicjan i Kartagińczyków, później Rzymian ze względów strategicznych. Sama osada powstała jednak dopiero w połowie XIX wieku kiedy zaczęli się tu osiedlać rybacy. Sama wioska nie jest zbyt ciekawa i malownicza, nie ma też zabytków.

Jedyny znaczący budynek to kościół parafialny Matki Bożej Pompejskiej z końca XIX wieku.
Ostatniej niedzieli lipca odbywa się tu święto, czyli procesja i pokaz sztucznych ogni.

Jako ciekawostkę napisze o tym, że Marsaxlokk było niegdyś miejscem ważnego spotkania Wschodu i Zachodu. Był to rok 1989 roku, na statku zacumowanym w tutejszej zatoce spotkali się wówczas Gorbaczow i Bush.


PORT W MARSAXLOKK – SŁYNNE LUZZU


To, co stanowi o uroku miejscowości znajduje się nad wodą. Kolorowy port i zatoka pełna podobnych do siebie łódeczek przyciąga do dzisiaj rzesze turystów. Jak przystało na miasteczko rybackie, na nadmorskiej promenadzie znaleźć można pomnik na cześć rybaków.

Kolorowe łódeczki Luzzu stały się już pewnego rodzaju symbolem Malty. Te tradycyjne łódki rybackie pochodzą z początków XX wieku. Początkowo miały ona żagle, ale z czasem dodano silniki.

Luzzu zawsze pomalowane są na: żółty, niebieski, czerwony i zielony, dziób jest zadarty do góry i ma z przodu parę oczu, które mają chronić rybaków na morzu

W niedzielę w porcie odbywa się tradycyjny targ rybny. Kiedyś już o świcie podpływali tu rybacy ze świeżym połowem. Obecnie oprócz rybnych straganów, pojawiają się tu sprzedawcy pamiątek i przysłowiowej „chińszczyzny” psując klimat tego miejsca.



REJSY NA KLIFY Z PORTU W MARSAXLOKK


W planach oprócz zwiedzania miasteczka i portu mieliśmy także dotarcie na wschodnie klify i do ciekawych zatoczek tej części wybrzeża. Nie sądziliśmy, że będzie to tak proste i do tego takie tanie. Okazało się bowiem, że wystarczyło się przejść wzdłuż promenady, a tu czekało na nas z kilkanaście łodzi rybackich obecnie z powodu braku ryb specjalizujących się w rejsach dla turystów.

  • cena rejsu w 2022 roku – 5 euro
  • czas rejsu – jak ustalimy z właścicielem.

Łódź zabiera nas w okolice Camel Rock i ustalamy o której ma po nas przypłynąć. Dajemy sobie około 1,5 godziny na miejscu. To wystarczy, żeby przejść całe wybrzeże w tym miejscu do punktu widokowego na zatokę ze skalnymi oknami oraz żeby skorzystać z uroków morza i popływać w dowolnym miejscu na wybrzeżu. W jedną stronę płyniemy w 5 osób, z powrotem mamy już prywatny rejs i statek na wyłączność.


POCZĄTEK REJSU – WIDOK Z WODY NA MARSAXLOKK


Najpiękniejszy widok na miasto, ten zresztą uwieczniany na wszystkich fotografiach reklamowych, to widok z wody z zatoczki pełnej kolorowych Luzzu.


RAFINERIA


Już z miasteczka widać kominy rafinerii po drugiej stornie brzegu. Płynąc na klify mijamy z bliska Gazoport i tankowiec z olbrzymimi zbiornikami paliwa. Z takiej małej łodzi robi to kolosalne wrażenie. O dziwo woda w porcie jest wyjątkowo czysta, a sama rafineria nie psuje tak bardzo uroku tego miejsca.


PORT KONTENEROWY


Już lecąc na Maltę samolotem widzimy ogromny port kontenerowy z tej strony wybrzeża. Płynąc z Marsaxlokk widzimy w oddali dźwigi i kontenery pobliskiego Malta Freeport.


FORTYFIKACJE W OKOLICY


Południowo – wschodnie wybrzeże było strategicznym punktem w całej historii Malty. Dlatego też teren dookoła już za czasów Zakonu Maltańskiego był systematycznie fortyfikowany. Teraz możemy tu znaleźć liczne wieże obserwacyjne i forty. Jeden z takich fortów mijamy podczas rejsu. To Fort Delimara, który można obejrzeć tylko z zewnątrz, gdyż nie jest udostępniony do zwiedzania. Kawałek dalej na skalach znajdują się kolejne fortyfikacje, tym razem wbudowane w skały.


LATARNIA MORSKA KALANKA


Tuż za fortem wyrasta na skałach biało – granatowa latarnia morska Kalanka.


POŁUDNIOWO – WSCHODNIE KLIFY I SOLNE BASENY


Na samym krańcu skał widzimy płaskie jak stoły skały, tu znajdują się baseny solne. Jedne z wielu takich na Malcie. Jak nazwa wskazuje służyły i służą nadal do zbierania soli z wody morskiej


ZATOKA KALANKA


Płyniemy dalej, mijamy pierwszą z zatok wschodniej części wybrzeża. Zatoka Kalanka przyciąga pierwszych zmotoryzowanych turystów, bo nad nią znajduje się parking.


WSCHODNIE KLIFY


To nie koniec atrakcji, mijamy kolejne urokliwe skały i mały basen w którym zakotwiczyła łódka Luzzu.


PORT DOCELOWY, CAMEL ROCK I MAŁY PIOTR


Docieramy do celu. Nasz porcik to po prostu barierki w skałach gdzie wychodzimy z pokładu. Część turystów tu kończy swoja wycieczkę plażując w pobliży skalnego wielbłąda lub w basenie małego Piotra. My jednak idziemy dalej na północ.


NATURALNY BASEN – DUŻY PIOTR


Duży basen w naturalny sposób uformowany w skałach przyciąga rzesze turystów. Tych, którzy dotarli tu od strony lądu, jak i tych od strony wody. I trudno się dziwić, bo miejsce jest faktycznie przepiękne.


SKAŁY, KLIFY, ZATOKI I ŁUKI SKALNE


Ostatni odcinek do którego udaje się dotrzeć idąc wzdłuż wybrzeża na piechotkę to kolejne przepiękne formacje skalne.

A końcu bajkowa zatoka o ciekawiej nazwie Il-Ħofra ż-Żgħira z łukami skalnymi .

To jedno z tych miejsc idealnych na sesję zdjęciową


Czy warto zawitać do wioski Marsaxlokk i w jej okolice ?

Myślę, że zdjęcia mówią tu sama za siebie , a na zakończenie jeszcze kilka ujęć okolicy, jakie dualo mi sie zrobić podczas lądowania na Malcie


MARSAXLOKK – BAZA NOCLEGOWA W OKOLICY


Przy samych zatokach mamy niewiele kompleksów hotelowych. Okolica jest piękna, warto więc by było zatrzymać się tu na dłużej. Jeśli więc sami będziecie organizować sobie nocleg na wyspie polecam skorzystać ze sprawdzonego i zaufanego portalu BOOKING.COM .

Wpisz interesującą Cię datę, sprawdź dostępne noclegi na mapce i rezerwuj bezpiecznie:


Booking.com

GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

2 Replies to “MARSAXLOKK – KOLOROWA WIOSKA RYBACKA I KLIFY WSCHODNIEJ MALTY”

Leave a Reply