Clay Cliffs

CLAY CLIFFS – KLIFY I ZATOKI ZACHODNIEJ MALTY

Clay Cliffs to kolorowe klify na Malcie, przedzielające piękne zatoki: Riviera Bay (Għajn Tuffieħa), Golden Bay oraz Qarraba Bay. To jedno z tych miejsc, które choć mniej znane i kojarzone z Maltą, na zawsze zapadnie w pamięci.

Clay Cliffs położone są na zachodnim wybrzeżu wyspy Malta. Można tu bez problemu dojechać komunikacją publiczną. Od przystanku Riviera czeka nas co prawda górski spacer na klify i do poszczególnych zatok, ale widoki warte są każdego wysiłku.


LOKALIZACJA KLIFÓW NA MALCIEJAK DOTRZEĆ DO CLAY CLIFFS ?


Można na dwa sposoby : samochodem (na miejscu jest ogromny darmowy parking) lub komunikacją publiczną. Do zatoki kursują aż 4 numery autobusów : 44, 101, 223, 225. Od ostatniego przystanku kierujemy się w prawo do zatoki Golden Bay lub w lewo do pozostałych. Przy przystanku i parkingu latem jest punkt gastronomiczny , ale tylko tymczasowy, bo na szczycie klifu znajdują się tylko ruiny jakiejś budowli, która zapewne miała mieć takie przeznaczenie .

Miejsce o którym Wam opowiem i pokażę na zdjęciach składa się z kilku części, a każda z nich jest inna. Są tereny dzikie i prawie bez ludzi, ale są też zagęszczone na maksa plaże . Tu wiec sami wybieracie , co wolicie.


GOLDEN BAY


Zatoka Golden Bay to podobno jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie. A to dzięki osłoniętym brzegom schowanym za górzystym wybrzeżem i pochyłym klifom oraz przede wszystkim dzięki piaskowi , który nie jest tu zbyt często spotykany. Zatoka ma swój parking i przystanek autobusowy oraz kompleks hotelowy – Aquamarine Watersports Golden Bay Malta. Ma jak już wspominałam szeroką linię brzegową z miękkim złotym piaskiem i spokojniejsze wody niż w innych rejonach. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole, a na miejscu są też kawiarnie i restauracje. My do tej zatoki nie schodziliśmy, ale miejsca, które zamieszczam są robione z cypla na południe od niej.


PÓŁWYSEP I WIEŻA GHAJN TUFFIEHA


Na szczycie klifów można zobaczyć zabytkową wieżę obronną, zbudowaną w połowie XVII wieku. Służyła ona jako wieża obserwacyjna podczas II wojny światowej. Wieża Għajn Tuffieħa jest jedną z siedmiu wież zbudowanych przez Zakon Maltański. Tuż obok niej znajdują się jeszcze pozostałości łaźni rzymskich o tej samej nazwie. Oba obiekty niestety zamknięte są dla zwiedzających.


ZATOKA GHAJN TUFFIEHA


Tuż za opisywanym półwyspem zaczyna się kolejna zatoka. To zatoka Għajn Tuffieħa nazywana inaczej jako “Apple’s Eye”. Warto wiedzieć, że z boku znajduje się tu jedyna oficjalna na Malcie plaża dla nudystów. Plaża nie jest już tak szeroka jak w Golden Bay i w większości kamienista. Warto wiec mieć buty do pływania. Widoki stąd na wszystkie strony są fantastyczne. Od północnej strony zatoki znajduje się restauracja Singita Miracle Beach, a przy niej szkoła surfingu.

To jeszcze spojrzenie z kolejnego opisywanego miejsca na tą samą zatokę .


CLAY CLIFFS – PUNKT WIDOKOWY


Teraz dopiero docieramy do celu. A jest nim przepiękny klif , gdzie znajduje się przepiękny spot widokowy. Na sam cypel nie dochodzimy, bo skały są tu bardzo niestabilne, a klify bardzo strome. Dzięki dronowi udaje się jednak obejrzeć całość. Aż trudno uwierzyć w jego kształt, dopiero z drona widać, że wzgórze jest płaskie jak stół, a dodatkowo uformowane jest z innego koloru skały niż okolica.

Plaże w zatokach po obu stronach także się różnią. Przepiękne formacje skalne, turkusowe morze i złocisty piasek, wszystko to zbiera się na jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Malcie.

Jeśli staniemy pod skałami i spojrzymy w kierunku wschodnim to przed nami będą takie oto spektakularne widoki na wzgórza naprzeciwko i zatoki po obu stronach. Przyznacie sami, ze miejsce jest zaskakujące !

Na punkt widokowy warto się podobno wybrać się na zachód słońca. Jest spektakularny, niestety nam nie dane było go oglądać, bo docieramy tu po południu, a do hotelu wracamy na obiadokolację.


QARRABA BAY


Ostatnia zatoka jaką pokażę Wam w tym rejonie to niesamowita kolorystycznie zatoka Qarraba Bay. Ukryta za klifami z karkołomnym zejściem , broni się tym samym przed masową turystyką.


WIEŻA TA’LIPPIJA


Powyżej klifów i Zatoki Qarraba znajduje się jeszcze jedna wieża obronna. Prowadzi do niej ścieżka od góry, ale my już tam nie wędrowaliśmy. To widok na wieżę z punktu widokowego .


CLAY CLIFFS – BAZA NOCLEGOWA W OKOLICY


Przy samych zatokach mamy jeden kompleks hotelowy. Okolica jest piękna, warto więc by było zatrzymać się tu na dłużej. Jeśli więc sami będziecie organizować sobie nocleg na wyspie polecam skorzystać ze sprawdzonego i zaufanego portalu BOOKING.COM .

Wpisz interesującą Cię datę, sprawdź dostępne noclegi na mapce i rezerwuj bezpiecznie:


Booking.com

GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

3 Replies to “CLAY CLIFFS – KLIFY I ZATOKI ZACHODNIEJ MALTY”

Leave a Reply