Wyspa Gozo

WYSPA GOZO – PRZEWODNIK I INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wyspa Gozo to druga co wielkości, mityczna wyspa Malty. Gozo po kastylijsku oznacza radość i faktycznie wyspa ta to kwintesencja szczęścia. Bajeczne klify, zatoki i plaże, kolorowe, klimatyczne miasteczka pełne zabytków, to wszystko znajdziemy na jej 67 km2.

Wyspa Gozo nie zawsze znajduje się na liście odwiedzonych miejsc w tym kraju, bo na wybranie się na nią musimy poświecić cały dzień. Ale jeden dzień to stanowczo za mało, aby zapoznać się z wyspą. Z pewnością, tak jak my będziecie czuli wielki niedosyt i będziecie chcieli tu wrócić na dłużej.


WYSPA GOZO – MAPA OPISANYCH MIEJSC


Na mapie znajdziecie oznaczone w kolorach :

  • NIEBIESKIE – punkty odwiedzone i sfotografowane przez nas
  • ŻÓŁTE – punkty warte odwiedzenia , na które nam niestety nie wystarczyło czasu.


WYSPA GOZO – INFORMACJE PRAKTYCZNE


JAK SIĘ DOSTAĆ NA WYSPĘ ?

Jedyną opcją dotarcia na Gozo jest droga morska. Promy odpływają z miejscowości Cirkewwa na Malcie i dopływają do Mgarr na Gozo.

  • Promy są co 30 – 45 minut, w nocy rzadziej.
  • Rozkład aktualnych rejsów na STRONIE
  • czas rejsu : 20-30 minut
  • cennik na STRONIE

Na Gozo można dostać się także bezpośrednio z Valletty. Rejs trwa 45 minut i jest tylko dla pieszych pasażerów. Promy odpływają w portu w Valletcie, na wprost windy z Barrakka Gardens. Info na STRONIE

Jest też opcja płynięcia czerwoną łodzią hop-on. Kupuje się na takie łodzie wspólny bilet z autobusami wożącymi po wyspie . Informacji najlepiej szukać na miejscu, w hotelach są dostępne ulotki.

Na Gozo możemy się dostać w ramach całodniowej, bądź kilkugodzinnej wycieczki. My skorzystałyśmy z oferty firmy SUPREME . W ramach wycieczki w portu w Buggibba miałyśmy :

  • dowóz z hotelu i rejs do portu na Gozo
  • autobus do stolicy Gozo – Victorii
  • czas na zwiedzanie stolicy i powrót do portu
  • rejs na Wyspę Comino do Błękitnej Laguny + czas wolny na Comino
  • rejs powrotny i dowóz do hotelu

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO WYSPIE ?

Drogi na Gozo nie są najlepsze, a komunikacja publiczna działa, ale nie tak dobra jak na Malcie. Jeśli przypłyniecie tu promem, to można zabrać na pokład samochód. Jeśli będziecie bez własnego środka lokomocji możecie poruszać się po wyspie komunikacją publiczną. Bilet autobusowy i karnety czasowe obowiązują te same co na Malcie. Można tez pojechać przez wyspę autobusem hop-on . My takim autobusem pojechałyśmy na zwiedzanie stolicy.



WYSPA GOZO – PRZEWODNIK PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH



Już z Malty i Comino widać świetnie całe wschodnie wybrzeże wyspy Gozo. jest surowe, ale górzyste, co zapowiada ciekawe widoki na miejscu.


PORT MGARR


Wszystkie promy i statki wycieczkowe dopływają do portu Mgarr. To jest więc dla większości pierwszy kontakt z wyspa Gozo. I trzeba przyznać, że piękny to kontakt, bo port i wzgórza wznoszące się nad nim wraz z zabudową tworzą wyjątkowo malowniczy krajobraz. I jesteśmy zakochani w wyspie od tzw. pierwszego wejrzenia.

Nad całością góruje wieża kościoła Madonny z Lourdes (Church of the Madonna of Lourdes) ,a nieco dalej jeszcze wyższa wieża innego kościoła – Ghajnsielem Parish Church

Po prawej stronie mamy skały, a pod nimi port jachtowy. Powyżej na skałach osadziło się jakieś osiedla domków, kawałek dalej widoczny z oddali prześliczny Kościół św. Antoniego z Padwy (Church of St. Anthony of Padova).

Po prawej nad portem promowych widać Fort Chambray . Aktualnie Fort jest kompleksem mieszkalno-hotelowym z zachowanymi i odrestaurowanymi elementami XVIII-wiecznych fortyfikacji.


W DRODZE DO STOLICY GOZO


Jedziemy na górze piętrowego autobusu, który zawiezie nas prosto do stolicy wyspy.

Mniej więcej w połowie drogi mijamy widoczną z oddali Rotundę świętego Jana Chrzciciela w Xewkija. Imponująca swoimi rozmiarami budowla wyraźnie góruje nad okolicą.  Pierwsza kaplica stała tu od 1608 roku. Potem był tu drugi kościół, ale i ten został zastąpiony przez monumentalną konstrukcję, stojącą do dziś. Kościół w Xewkiji ma konstrukcję ośmioboczną. Średnica wewnętrzna kopuły świątyni wynosi 27 metrów, jej obwód 85 metrów, a kopuła jest wysoka na 75 metrów.

Tuż za Rotundą , przy samej drodze głównej mijamy zabytkowy wiatrak. Wiatrak jest pięknie odrestaurowany i obecnie udostępniony do zwiedzania .


VICTORIA – STOLICA WYSPY

PRZEWODNIK PO ATRAKCJACH MIASTA


Z historią wyspy najlepiej zapoznać się w jej stolicy, czyli mieście Victoria. Położone na wzgórzu miasto z warownymi murami wokół twierdzy z XVII wieku robi wrażenie. Nazwa miasta Victoria została nadana dopiero w 1897 roku z okazji „diamentowego” jubileuszu angielskiej królowej Wiktorii.


OKOLICA DWORCA

My zwiedzanie stolicy zaczynamy od dworca autobusowego obok którego są 2 małe parki. Od południowej strony wznoszą się ciekawe schody.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

Schody te prowadzą nas prosto na plac przed frontową elewacją Kościoła Św. Franciszka.


GŁÓWNA ULICA MIASTA

Główna arteria komunikacyjna wiodąca przez miasto to Triq ir-Repubblika. Tu jak w każdym mieście Malty widzimy charakterystyczną architekturę z kolorowymi galeryjkami na elewacjach frontowych.


CYTADELA W VIKTORII


Największą atrakcją budzącą nasz zachwyt jest XVII-wieczna twierdza Il-Kastell. Wielka cytadela zajmuje cały szczyt wzgórza. Wybudowana została jako schronienie przed atakami tureckimi i pirackimi. Była tak ogromna, że mogli się tu schronić wszyscy mieszkańcy wyspy.

DROGA DO CYTADELI

Do bramy wejściowej prowadzi nas tylko jedna ulica. To It-Telgħa tal-Belt, pnąca się ostro do góry i do tego przepięknie ozdobiona przed obchodami 15 sierpnia.

KATEDRA WNIEBOWSTĄPIENIA NMP

Na początek kierujemy się na jeden z dolnych placów cytadeli pod Katedrę Wniebowstąpienia NMP. Katedra została zbudowana wewnątrz Cytadeli w latach 1697-1711 na ruinach wcześniejszej świątyni. Skromna fasada, ale podobno bogate barokowe wnętrze. Niestety nie udało się nam dostać do środka. W głębi katedry znajduje się jeszcze muzeum sztuki sakralnej.

ULICZKI TWIERDZY

Aby dostać sie na szczyt Cytadeli , przechodzimy przez masę urokliwych krętych uliczek. Mijamy centrum rzemiosła zajmującego część dawnego więzienia, zbrojownię joannitów z końca XVIII wieku i Muzeum Naturalne. Mijamy małe sklepiki z pamiątkami i kolorowo przyozdobione elewacje. Jesteśmy zachwycone każdym fragmentem twierdzy.

PUNKT WIDOKOWY CYTADELI

Dochodzimy krętymi uliczkami i dziesiątkami schodów na szczyt. Teraz dopiero widać ogrom tej budowli.

WIDOKI Z CYTADELI NA WYSPĘ GOZO

Widok z góry też jest imponujący. Widać stąd prawie całą wyspę. To faktycznie najbardziej widokowy, a niegdyś strategiczny punkt Gozo.


VICTORIA – STARE MIASTO


To nie koniec atrakcji miasta. Jeśli przejdziemy przez główną ulicę w kierunku południowym, znajdziemy się na starym mieście.

PLAC I BAZYLIKA ŚW. JERZEGO

Jest tu miedzy innymi mały rynek z drzewami i kafejkami. Mamy bardzo mało czasu więc niestety nie przysiadamy w żadnej z nich. Nad tą częścią miasta góruje monumentalny, bogato zdobiony budynek bazyliki św. Jerzego

ULICZKI POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI MIASTA

Od placu odchodzą malownicze uliczki ze starymi domami. Ich charakterystycznym elementem są oczywiście kolorowe galeryjki, ale też drewniane kołatki na drzwiach.

Spacer po mieście zajął nam szybkim tempem około 1,5 godziny. Miałyśmy choć namiastkę kolorytu tego urokliwego miasta.


WYSPA GOZO – DROGA NA PÓŁNOC


My z przyjaciółką miałyśmy okazje obejrzeć miasto Victoria, w tym czasie mąż z synem jechali na północ, aby nurkować w 2 najciekawszych miejscach Gozo.

Po drodze mijali więc widoczne na zdjęciach :


INLAND SEA


To pierwsze miejsce popularne do nurkowania. Inland sea to tak na prawdę zatoka jest połączona z morzem za pomocą wąskiego prześwitu między skalnymi urwiskami. Powstała kilka milionów lat temu, jako wynik zapadnięcia się dwóch wapiennych jaskiń.


BLEU HOLE


Miejsce do niedawna znane z największej atrakcji Malty – słynnego łuku skalnego AZURE WINDOW . Niestety na zawsze zatraconego pod wodami morza w 2017 roku . Łuk co prawda zniknął, ale utworzył fantastyczne miejsce do nurkowania. O nurkowaniu na Malcie opowiem wam w osobnym przewodniku, a  tymczasem zapraszam na zdjęcia tego miejsca obecnie .


WYSPA GOZO – POZOSTAŁE ATRAKCJE


Wszystkie miejsca , które warto odwiedzić, a do których nam nie udało się dotrzeć zaznaczyłam dla was na mapce powyżej kolorem żółtym . Mozę kiedyś będzie nam dane wrócić na tą niezwykłą wyspę i uzupełnić przewodnik.


BAZA NOCLEGOWA NA GOZO


Gozo jest niewielką wyspą, ale oferuje turystom całkiem sporą bazę noclegową różnego rodzaju. Wyspa jest przepiękna, warto więc by było zatrzymać się tu na dłużej, a nie tylko na jeden dzień. Jeśli więc sami będziecie organizować sobie nocleg na wyspie polecam skorzystać ze sprawdzonego i zaufanego portalu BOOKING.COM .

Wpisz interesującą Cię datę, sprawdź dostępne noclegi na mapce i rezerwuj bezpiecznie:


Booking.com

GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

5 Replies to “WYSPA GOZO – PRZEWODNIK I INFORMACJE PRAKTYCZNE”

  1. Cześć Blanka,
    dziękuję za Twój wpis o wyspie Gozo. Choć dotąd nigdy nie myślałam nawet o wybraniu się na Maltę (a co dopiero na Gozo), po przeczytaniu Twojego przewodnika zatęskniłam za prawdziwymi wakacjami. Powolnym i smakowitym poruszaniem się drobnymi kroczkami po nowym terenie. Włożyłaś dużo pracy w przedstawienie relacji z pobytu na wyspie i rozbudziłaś moją ciekawość. Cieszę się, że trafiłam na Twój blog. Chętnie dowiedziałabym się więcej o praktycznych aspektach podróżowania po Gozo. Czy ludzie są tam przyjaźni? Ile kosztuje smaczny posiłek? Jak udało się nurkowanie? Mam nadzieję, że zdasz relację z pobytu na wybrzeżu wyspy.

    1. Szczerze mówiąc nie jestem w stanie opisywać tych wszystkich aspektów … skupiam się bardziej na typowych przewodnikach. O nurkowaniu jeszcze będzie, a czasu na picie i jedzenie zwyczajnie nie było . Co do ludzi – warto samemu się przekonać

Leave a Reply