Wyspa Comino

WYSPA COMINO – PRZEWODNIK I INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wyspa Comino to trzecia co do wielkości i najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona pomiędzy Maltą a Gozo. Na wyspie znajduje się słynna Błękitna Laguna, jedna z głównych atrakcji turystycznych Malty.

Wyspa Comino z powodu prądów morskich ma nieco chłodniejszą wodę. Co ciekawe wyspę zamieszkuje tylko jedna rodzina i jest tylko jeden hotel, niestety niedostępny przez portal z jakiego zawsze korzystamy.

Po za pięknymi zatokami, klifami i wrakami, które przyciągają miłośników nurkowania, ma także kilka zabytków. Należą do nich :

  • Wieża Świętej Marii
  • Bateria Świętej Marii
  • Comino Chapel z XVII wieku

WYSPA COMINO – JAK SIĘ TU DOSTAĆ ?


Na wyspę najłatwiej można się dostać z portów na Malcie i Gozo. Najprościej jednak skorzystać z oferty promów turystycznych dostępnych w większości miejsc turystycznych. My płynęłyśmy na taki rejs z firmą SUPREME , której wycieczkę na Gozo i Comino wykupiłyśmy w jednym z biur koło portu w Bugibbie. Takie oferty mają też wszystkie hotele oraz sprzedawcy wycieczek w samym porcie. W ramach wycieczki w portu w Buggibba miałyśmy :

  • dowóz z hotelu i rejs do portu na Gozo
  • autobus do stolicy Gozo – Victorii
  • czas na zwiedzanie stolicy i powrót do portu
  • rejs na Wyspę Comino do Błękitnej Laguny + czas wolny na Comino
  • rejs powrotny i dowóz do hotelu

LOKALIZACJA WYSPY COMINONAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA COMINO


Wyspa jest maleńka, ma zaledwie 2,8 km2. Jesteśmy wiec w stanie obejść ją całą w zaledwie kilka godzin. My w większości obejrzałyśmy ją z pokładu statku. Ten przepłyną raz z zachodniej , w drodze powrotnej ze wschodniej strony. Mogę wiec pokazać tu praktycznie całą wyspę ze wszystkich stron.


WYSPA COMINO OD POŁUDNIA


Podobnie jak większa część wyspy ten fragment nie jest przyjazny do plażowania. Od tej strony mamy bowiem same ostre klify. W oddali widać Il-Batterija ta’ Santa Marija.

Mijamy cypel z kamienną wieżyczka oznaczona na mapie jako Lantern Point. Teraz zaczyna się najciekawsza część wyspy i cel wszystkich rejsów w jej kierunku.

Nad tą częścią wybrzeża góruje WIEŻA ŚWIĘTEJ MARII, czyli zabytkowa wieża strażnicza z XVII wieku. To zresztą najciekawszy zabytek całej wyspy. Miejsce to zostało wybrane na fortyfikację, gdyż jest doskonałym punktem widokowym na korytarz między Maltą a Gozo.


ZACHODNIE WYBRZEŻE – CRYSTAL LAGOON


Przed nami najciekawszy fragment wybrzeża. CRYSTAL LAGOON, czyli Kryształowa Laguna to pierwsza z kolorowych zatok z poszarpaną linia brzegową pełną mini-zatoczek i małych wysepek.


ZACHODNIE WYBRZEŻE – BLUE LAGOON


Tuż za nią widzimy w oddali inną zatoczkę. To BLUE LAGOON do której zajrzymy w drodze powrotnej z GOZO . Od strony zachodniej widać wyraźnie łuk pod którym można przepłynąć z laguny na otwarte morze. A także łagodne od tej strony wybrzeże całkiem sporej wysepki Cominotto.

Kiedy płyniemy do brzegów Błękitnej Laguny już z oddali przeraża ilość statków, jakie na raz stoją tu zakotwiczone. To nie małe łodzie, a takie, które zabierają po kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pasażerów.

Problem pojawia się kiedy wychodzimy na brzeg i próbujemy się przedostać kawałek dalej wzdłuż zatoki, żeby choć z oddali obejrzeć ją w całości. Tworzy się na drodze niezły zator ludzi. Dodatkowo przejście utrudniają liczne tu budki z napojami . Z tymi widokami magia tego miejsca pryska jak bańska mydlana.

Kiedy przedostajemy się na koniec zatoki widoki robią zdecydowanie lepsze . W tłumie jakoś ciężko kontemplować misterium przyrody. Przed nami wyspa Cominotto i dwie mniejsze , kilka łuków skalnych i inne ciekawe formacje. Kolory zatoki są faktycznie przepiękne, tylko szkoda, ze w sezonie tyle statków jest tu wpuszczanych.


WYSPA COMINO – PÓŁNOC


Z Błękitnej Laguny przechodzimy na drugą stronę półwyspu . Widoki nie są już tak spektakularne, ale przynajmniej jest spokój i słychać tylko szum morza.


WSCHODNIE WYBRZEŻE


Mijamy statkiem kiedy już słonce powoli chyli się ku zachodowi. Klify i zatoczki są więc już w cieniu. Mijamy zatokę Santa Maria, punkt widokowy Iż-Żerżieqa, jaskinię Santa Maria Caves i wybrzeże Świętego Bernarda.


Wyspa Comino jest faktycznie bajkowa, ale chyba czegoś innego po niej oczekiwałam. Miały być rajskie widoki, a był dziki tłum ludzi i głośna muzyka … Chcecie poczuć magię tego miejsca – wybierzcie się tu po za sezonem wakacyjnym !


BAZA NOCLEGOWA NA COMINO


Comino jest niewielką wyspą i na tą chwilę nie posiada swojej bazy noclegowej. Jeśli więc sami będziecie organizować sobie nocleg na wyspie polecam skorzystać ze sprawdzonego i zaufanego portalu BOOKING.COM . I rezerwacje noclegu na Wyspie Malta , skąd wyruszycie na Comino na wycieczkę statkiem.

Wpisz interesującą Cię datę, sprawdź dostępne noclegi na mapce i rezerwuj bezpiecznie:


Booking.com

GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

3 Replies to “WYSPA COMINO – PRZEWODNIK I INFORMACJE PRAKTYCZNE”

  1. I znowu piękne zdjęcia, piękne krajobrazy i słońce, za którym tak bardzo tęsknimy!

Leave a Reply