Sliema

SLIEMA

Sliema to niewielka miejscowość tuż obok stolicy, określana jest mianem centrum turystycznego kraju. To właśnie tutaj jest największa infrastruktura noclegowa i gastronomiczna, a widoki należą do jednych z najpiękniejszych na wyspie.

Sliema może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania Malty. Mamy stąd blisko do najpiękniejszych miast, a z portu dostaniemy się na pozostałe wyspy.  My przybyliśmy tu dla głównie dla widoków bo z żadnego innego miejsca nie ma takiej pięknej panoramy stolicy , jak stąd.

Miasto zamieszkuje na stałe około 15 tysięcy ludzi. Współcześnie, to miejscowość bardzo nowoczesna, która żyje przede wszystkim z turystyki, ale równocześnie działki budowlane należą tu do najdroższych w całym kraju.


SLIEMA – LOKALIZACJA I DOJAZD


Sliema jak inne miasta, jest świetnie skomunikowana z innymi regionami Malty. Autobusem dotrzecie stąd do stolicy w około 20 minut, Sliemę z Vallettą łączy także prom pasażerski. Ze Sliemy dojechać można linią 202 do położonych wewnątrz kraju Mdiny i Rabatu. Można dostać się tu tak jak my z Bugibby, ale uwaga !!! Dojazd w godzinach szczytu zajmuje 2x więcej czasu, bo Sliema ma jedną wąską drogę przy nabrzeżu i bywa ona bardzo zatłoczona. Sliema ma również bezpośrednie połączenie autobusowe z lotniskiem.



SLIEMA – MAŁY PRZEWODNIK PO MIEŚCIE



Do Sliemy zajrzeliśmy dosłownie na kilka godzin, nie udało się też jej całej obejść, a to dlatego, że temperatura była bardziej bliska tej w nagrzanej saunie. Sliema od północnej strony jeśli nie wieje może być zbyt gorąca na zwiedzanie.


WIDOK NA SLIEMĘ Z VALETTY


Nasz pierwszy kontakt ze Sliemą był kilak dni wcześniej, kiedy patrzyłyśmy na nią z północnej strony Valetty. Widok nowoczesnej zabudowy półwyspu początkowo zniechęcił nas do odwiedzin tego miasta, ale jak się okazało z bliska okazało się dużo ciekawsze niż myśleliśmy.


PIESZY MOST TIGNE I PUNKT WIDOKOWY


Nasze zwiedzanie miasta zaczynamy od najpiękniejszego punktu widokowego. Nad ulica Tigne, która przebiega tu w tunelu prowadzi piesza kładka, której końcówka to najlepszy punkt widokowy na stolicę. Sama kładka ma nowoczesna architekturę i sama w sobie jest ozdobą tego miejsca. A, że trafiamy tu idealnie na zachód słońca to musi być pięknie


PANORAMA VALLETTY I WYSPY MANOEL ZE SLIEMY


Przed nami stolica w całej okazałości , z prawej strony widoczna w oddali wyspa Manoel. Tak, dla tego widoku warto było godzinę postać w korku.

Widok fantastyczny zarówno o zachodzie słońca, jak i po zmroku kiedy miasto rozświetla się milionami świateł.


PÓŁWYSEP TIGNE I FORT TIGNE


Półwysep, którego część zajmuje fort ma dość zaskakującą zabudowę. Nowoczesne osiedle z basenami, knajpkami jest dostępne dla osób z zewnątrz. Mamy więc tu piękne podświetlone alejki i dojście do fortu, który niestety jest w trakcie renowacji i nie ma możliwości wejścia do środka.

Fort Tigne to jeden ze śladów dawnego długotrwałego pobytu zakonu joannitów na terenie Malty. Wzniesiony w 1792 roku, w czasie najazdu Napoleona stanowił centrum oporu.

Na obszarze półwyspu oprócz mieszkaniówki znajdują się też liczne sklepy oraz największe na Malcie centrum handlowe The Point.


PROMENADA PÓŁNOCNA I SLIEMA POINT BATTERY


Przechodzimy przez wyjątkowo ponure uliczki centralnej Sliemy na drugą stronę półwyspu. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się tu mająca ponad 3 kilometry długości nadmorska promenada, a wzdłuż niej liczne restauracje i puby. Czas na chwilę oddechu, zatrzymujemy się więc w Preluna Beach Club z basenem.

Tuż przed nim zlokalizowany jest jeden z zabytkowych obiektów Malty. To obiekt obronny, ale nie mający już związku z kawalerami maltańskimi, wybudowany w latach 1872-1876 przez Brytyjczyków. Bateria Sliema Point obecnie przekształcona jest w restauracje. Po kolejce ludzi przed wejściem, widać było, że bardzo popularną.

Po chwili przerwy idziemy dalej promenadą w kierunku zachodnim. Po prawej stronie mijamy liczne skaliste plaże, w tym nawet taką z dawnych czasów – Roman baths . Jest już ciemno wiec nie widać jej z promenady. Na końcu tego odcinka mamy kolejny mały półwysep z Wieżą świętego Juliana. Pochodząca z II połowy XVII wieku wieża, pełniła niegdyś funkcje obronne. Tuż za półwyspem promenada i wybrzeże zawija w kierunku południowym. Teraz mijamy liczne plaże i parki, a na końcu mały porcik. Tu kończymy nasz długi spacer i wracamy do Bugibby, żałując, że to nie w Sliemie stacjonujemy.


Jak na kurort przystało, Sliema ma całkiem dobre warunki do nadmorskiego wypoczynku. Pomimo braku piaszczystej plaży, gdyż wybrzeże tworzą skały wapienne o miodowej barwie , ale płaskie i gładkie.


SLIEMA – BAZA NOCLEGOWA


Sliema i okolica ma ogromną bazę noclegową. Znajdziemy tu ogromną liczbę pubów, restauracji, klubów, dyskotek. Wieczorami miasto tętni życiem, do tego jest stąd przysłowiowy „rzut beretem” do stolicy. Warto więc było by tu przenocować. Jeśli więc sami będziecie organizować sobie nocleg na wyspie polecam skorzystać ze sprawdzonego i zaufanego portalu BOOKING.COM .

Wpisz interesującą Cię datę, sprawdź dostępne noclegi na mapce i rezerwuj bezpiecznie:



Booking.com



GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

3 Replies to “SLIEMA”

Leave a Reply