POPEYE VILLAGE

POPEYE VILLAGE – PARK ROZRYWKI W WIOSCE MARYNARZA POPEYA

Popeye Village, czyli wioska słynnego marynarza Popeya to jeden z najbardziej znanych parków rozrywki na Malcie. Stworzona na bazie wybudowanego miasteczka „Sweet Haven” , czyli „Słodka Przystań” stanowiącego makietę filmu z lat 80-tych.

Popeye Village wielu turystów omija, myśląc, że nie ma tu na tyle atrakcji, aby rekompensowały cenę biletu wstępu, która faktycznie nie jest zbyt niska. Wiele osób zajeżdża więc co najwyżej do punktu widokowego pod drugiej stronie zatoki. Faktycznie oferuje nam on bajkowe widoki, a wioskę widać stąd jak na dłoni.

W tym wpisie udowodnię jednak, że warto tu wstąpić na dłużej, a to co zobaczymy na miejscu wywoła uśmiech nie tylko na twarzach dzieci.


POPEYE – HISTORIA POSTACI


Postać Popeya została stworzona jeszcze w latach 20-tych XX wieku. Już od początku pojawił się jako bohater komiksowy, w Polsce znany jako marynarz Kubuś. W roku 1933 powstał pierwszy krótkometrażowy film animowany o znanym do dziś marynarzu. Popeye to żeglarz, znany z tego, że uwielbia jeść szpinak, który daje mu nadludzką siłę. To taki prekursor współczesnego zdrowego żywienia. Popeye w bajce i filmie rywalizuję zawsze z Bluto, który jest silnym piratem. Rywalizują głównie o względy Olive, dziewczyny która podoba się obu bohaterom.

POPEYE POLAKIEM ?

Według amerykańskich historyków Popeye nie był bohaterem fikcyjnym. Mało kto wie, że jego postać wzorowana była na polskim imigrancie z Wielkopolski – Franku „Rocky” Fiegel, zmarłym w 1947 roku. Mieszkał on w Chester, znany był z wyjątkowej siły i skłonności do bójek, ale równocześnie, życzliwości do dzieci. Nie miał jednego oka, stale palił fajkę i pracował jako barman. Po śmierci na nagrobku Franka umieszczono wizerunek Popeye’a i informację, że był on jego pierwowzorem.


POPEYE VILLAGE – BUDOWA WIOSKI NA POTRZEBY FILMU


Wioska Popeya na Malcie powstaje od roku 1979 na potrzeby musicalu “Popeye” opartego na bajkowej opowieści. Miejsce jakie wybrano to piękna lazurowa zatoka Anchor Bay, dookoła skały w odcieniach beżu i pomarańczy oraz zero zabudowy i infrastruktury.

Powstało 19 budynków, drewno potrzebne do budowy sprowadzano z Holandii, a gonty do pokrycia dachów aż z Kanady. Do wioski Popeya trzeba było doprowadzić drogę dojazdową oraz zbudować falochron , chroniący ją przez działaniem morza.

Kręcenie filmu rozpoczęto w styczniu, a już w grudniu 1980 roku miała miejsce jego premiera. Główną rolę, odgrywał znanym wszystkim Robin Williams. Film tak jak wcześniejszy komiks i bajka, opowiadał historię marynarza Popeya, który przybywa do wioski Sweethaven w poszukiwaniu swojego ojca. Spotyka Olive zaręczoną z kapitanem Bluto. Kiedy się poznają, ta ucieka ze swojego przyjęcia zaręczynowego i razem zaczynają opiekę nad znalezionym dzieckiem.


POPEYE VILLAGE – CO ZROBIONO Z FILMOWYM PLANEM ?


Po realizacji filmu została cała magiczna i kolorowa makieta. Wtedy to postanowiono, że wioska pozostanie w takiej formie w jakiej ją wybudowano i stanie się parkiem rozrywki. Pomysł był fantastyczny, bo miejsce dzięki temu jest bardzo autentyczne i przy całej swojej „kiczowatości”, niezwykle urokliwe.


POPEYE VILLAGE – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Samo zwiedzanie wioski zajmie nam 1-2 godzin, ale jeśli zdecydujemy się jeszcze na skorzystacie z innych atrakcji, takich jak: plażowanie, zabawy wodne, pokazy czy gry, to można tu spokojnie spędzić cały dzień.

Godziny otwarcia w zależności od miesiąca:

Listopad – Marzec: 9:30 – 16:30
Kwiecień – Czerwiec: 9:30 – 17:30
Lipiec i Sierpień: 9:30 – 19:00
Wrzesień i Październik: 9:30 – 17:30

Ceny biletów:

Listopad – Maj: 11/9 euro
Czerwiec, wrzesień i październik: 15/12 euro
Lipiec i Sierpień: 18/14 euro

Co wchodzi w cenę biletu ?

 • Sklep z pamiątkami, gdzie odbieramy darmową pocztówkę, można już za darmo wysłać do dowolnej osoby na świecie
 • Kino, w którym możemy obejrzeć film dokumentalny o powstawaniu wioski i filmu
 • Comic Museum z zgromadzonymi pamiątkami z postaciami z filmu, figurkami, plakatami, czy grami
 • Poczta, Wioska Mikołaja, Dom Olive Oyl, Dom Bluto
 • Szewc, dentysta, sklep z warzywami, piekarnia i wiele więcej, gdzie możesz zobaczyć oryginalne dekoracje i wnętrza
 • Plac na którym odbywają się animacje i zabawy
 • Basen odkryty, dookoła można skorzystać z leżaków, a także placu zabaw
 • Trampoliny, tory przeszkód i animacje na plaży
 • Darmowe leżaki, łoża i parasole na plaży i przy basenie
 • Wycieczka łódeczką po Zatoce Anchor Bay
 • Mini Golf
 • Bary i restauracje, a nawet winiarnia
 • Kącik z grami, wszystkie wykonane w drewnie
 • Cmentarz, który był dekoracją w filmie

Jak dojechać do Popeye Village ?

Najprościej samochodem, prowadzi tu dobra droga. W Mllieha odbijamy na zachód prostą droga do wioski. Pod wejściem do Wioski Popeya znajduje się darmowy parking. My korzystaliśmy na całej wyspie z komunikacji publicznej, dotarliśmy tu więc autobusem. Najprościej wpisać miejsce w google maps i zaznaczyć autobus, pojawią nam siż wszystkie możliwe połączenia i czas przejazdu. Można też skorzystać z transferów organizowanych przez Popeye Village lub wykupić wycieczkę z hotelu, ale będziemy wtedy ograniczeni czasowo.


POPEYE VILLAGE – STREFA WEJŚCIOWA


Zajeżdżamy autobusem pod samą wioskę. Już na parkingu wita nas kolorowy budynek restauracji zapowiadający cały ten kolorowy świat Popeya. Strefa wejściowa to kolejny budynek w bajkowej stylistyce. Potem schodzimy w dół mijając kopalnie, plot drewniany , mostek i 2 łodzie.


REMIZA STRAŻACKA


Najbardziej rzucającym się w oczy budynkiem w wiosce jest bez wątpienia czerwona remiza. Tu odbywają się przedstawienia i animacje dla dzieciaków. A kiedy przedstawienia się kończą plac pustoszeje i budynek staje się najbardziej „istagramowym” planem dl zdjęć.


WIEŻA WIDOKOWA NA JEDNYM Z DACHÓW


Wiele z budynków posiada na dachach tarasy widokowe, ale wszystkie po za jednym nie są dostępne dla turystów. Ten jeden taras znajduje się tuż przy remizie i rozciągają się stąd fantastyczne widoki na całe miasteczko i okolice.


DOMKI W WIOSCE POPEYA


Każdy z 19 domków w wiosce jest inny. Jest w innej kolorystyce i ma inne przeznaczenie. Każdy uroczy, nie do końca prosty stanowi o uroku tego miejsca. Nie sposób opowiadać o każdym z nich z osobna. Może to właśnie całość sprawia , że czujemy się tu jak w wiosce naszych marzeń z dzieciństwa


WNĘTRZA DOMKÓW W WIOSCE POPEYA


Do każdego domku można wejść i obejrzeć jego wnętrza. Mamy tu ciekawe aranżacje , wprowadzone kukły opowiadające jakąś historię. Możemy siąść do stołu, czy położyć się na łóżku bohaterów, zagrać na pianinie w knajpce, czy poczuć się jak olbrzym w pokoju iluzji.


POPEYE VILLAGE – DETALE I GRY


O uroku tego miejsca decydują jeszcze detale. Możemy znaleźć je wszędzie, przy każdym domku i w każdym zaułku. Wszystkie wykonane w idealnie pasującej stylistyce z drewna w pastelowych kolorach. Do tego dużo artefaktów marynistycznych i gdzieniegdzie gry dla dużych i małych .


POPEYE VILLAGE – PLAŻA I BASEN


Jak już poczujemy się zmęczeni zwiedzaniem miasteczka , to możemy przejść w dół do strefy relaksu. Czeka na nas plaża z całą infrastruktura rozrywkową i gastronomiczną. Mamy też do dyspozycji basen z całą strefą relaksu na końcu wioski . Ten akurat był czyszczony podczas naszego pobytu, dlatego strefa była pusta i wolna od ludzi.


WIDOK NA ZATOKĘ Z POPEYE VILLAGE


Trzeba przyznać, że miejsce które wybrano na plan filmowy jest jednym z najbardziej urokliwych na całej Malcie. Turkusowe wody zatoki Anchor Bay, dookoła klify i kolorowe skały. Wszystko to sprawia, że miejsce jest jeszcze bardziej magiczne.


ZATOKA ANCHOR BAY Z DRONA


No to spójrzmy jeszcze na zatokę i okolicę z góry. Takich ujęć już nie zobaczycie z żadnego punktu widokowego, a jedynie z lotu ptaka.


POPEYE VILLAGE – OKOLICA


Okolica wioski faktycznie do dzisiaj nie ma żadnej infrastruktury i zabudowy. Najbliższe miasteczko to Mellieha i jego część możemy oglądać z okolicy wioski.


POPEYE VILLAGE – BAZA NOCLEGOWA W OKOLICY


W samej wiosce nie ma noclegów, a szkoda, bo chętnie bym się tam zatrzymała na dłużej. Ale można poszukać czegoś w pobliżu, bo okolica i wybrzeże są w same w sobie atrakcyjne.  Jeśli więc sami będziecie organizować sobie nocleg na wyspie polecam skorzystać ze sprawdzonego i zaufanego portalu BOOKING.COM .

Wpisz interesującą Cię datę, sprawdź dostępne noclegi na mapce i rezerwuj :Booking.com


CZY WARTO ZAJRZEĆ DO POPEYE VILLAGE ?


Przejrzyjcie jeszcze raz zdjęcia w tym wpisie i sami odpowiedzcie sobie na to pytanie. My zajrzeliśmy i nie żałujemy !

GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

2 Replies to “POPEYE VILLAGE – PARK ROZRYWKI W WIOSCE MARYNARZA POPEYA”

Leave a Reply