Bugibba

BUGIBBA, QUAWRA I ZATOKA ŚWIĘTEGO PAWŁA

Bugibba to typowo turystyczne, imprezowe miasteczko, którego uroda i oferta turystyczna daleko odbiega od innych miast Malty. Jej zaletą jest jednak położenie i możliwość oglądania zarówno wschodów, jak i zachodów słońca.

Bugibba będzie zapewne dla większości przybywających na wyspę z biurami podróży pierwszym kontaktem z Maltą i bazą wypadową do innych, znacznie ciekawszych miejsc.

Na jednej ze stron „specjalizujących” się w Malcie, przeczytacie „Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w tej części świata jest niewątpliwie Bugibba”. Szczerze mówiąc ciężko zgodzić się z tym zdaniem. Jeśli będziecie stacjonować w innych częściach wyspy, miasteczko Bugibba możecie sobie darować, jeśli jednak „wylądujecie” tu tak jak my, koniecznie zaplanujcie wypady gdzieś dalej każdego (lub prawie) dnia, bo tylko wtedy poznacie prawdziwe oblicze wyspy.

W tym przewodniku postaram się jednak obiektywnie przedstawić wszystkie wady i zalety miasta, abyście planując wakacje wiedzieli, czego się spodziewać i w czym doszukiwać pozytywy.


BUGIBBA – POŁOŻENIE


Jedną z największych zalet Bugibby jest jej położenie. Z miasta mamy możliwość dostać się komunikacją publiczną prawie we wszystkie części całej wyspy Malta. Dzieli ją zaledwie 15 km od stolicy wyspy oraz Melliehy, która czeka z plażami z miękkim piaskiem. W północnej części miasta znajduje się główny dworzec autobusowy, tam też kupimy wszystkie rodzaje karnetów.

Dostaniemy się stąd bezpośrednio także na inne wyspy, gdyż znajduje się tu największy port wycieczkowy.

ZACHODY SŁOŃCA

Położenie półwyspu sprawia , że mamy okazję oglądać tu każdego dnia piękne zachody słońca.

WSCHODY SŁOŃCA

A ranne ptaszki maja możliwość pójścia na drugą stronę półwyspu, aby powitać słońce. Przyznam Wam szczerze, ze kiedy rezerwujemy gdzieś noclegi, zawsze patrzę na taką możliwość.


BUGIBBA – PORT


Malowniczy port pełen kolorowych łódeczek i statków wycieczkowych znajduje się w północno – zachodniej części miasta. Warto się tu przespacerować, aby poczuć klimacik nadmorskiego kurortu.

Skoro już jesteśmy przy porcie, to faktycznie największa zaleta miasteczka jakim jest Bugibba. Nie musicie szukać daleko i nigdzie dojeżdżać, a z prawie każdego hotelu będziecie mieli nawet transport do portu, aby odbyć wycieczkę na GOZO, czy COMINO. Jak się tam dostać i gdzie szukać informacji znajdziecie w przewodnikach po obu wyspach. Najlepiej pytać o wycieczki w hotelach lub przespacerować się w okolice portu i sprzedawcy wycieczek sami was znajdą.


BUGIBBA – PLAŻOWANIE


Dla tych, którzy kochają plażowanie, to będzie największa wada tego miejsca. Bugibba to propozycja raczej dla tych, którzy lubią rozrywkę i życie nocne, aniżeli dla osób, które chcą po prostu plażować. Tutejsze wybrzeże, bardziej nadaje się do pływania lub najlepiej do nurkowania niż cichego i wygodnego odpoczynku. Blisko plaż, które są skaliste, znajduje się ulica, a tuż za nią wyrastają wielkie apartamentowce i hotele. Tylko miejscami plaże oddzielają od drogi skałki, a najszersze miejsce znajduje się na samym historycznym cyplu oznaczonym na mapie Aerial Training Aid for WWII .


WSCHODNIE WYBRZEŻE


Próżno szukać także ciekawych plaż na wschodnim wybrzeżu. Tu wzdłuż drogi mamy garaże na łodzie i przy nich parkingi. Betonowe nabrzeże na pewno nie zachęca do plażowania.


PROMENADA NADBRZEŻNA – ATRAKCJE


Jedyna ciekawa, bo szeroka promenada znajduje się w północnej części miasta. Tu mamy wielki plac zabaw dla dzieciaków, tuż za nim akwarium (o nim za chwilę), kilka knajpek, a tuż za miejsce rozrywki dla młodych, czyli klub z basenem, w którym wieczorami odbywają się imprezy. To nieczynne zimą Café del Mar Malta, latem z długą kolejką oczekujących przed wejściem .


NARODOWE AKWARIUM MALTY


Tuż przed imprezownią na wielkim, placu przy nabrzeżu znajduje się ciekawy budynek Malta National Aquarium, w którym można oglądać liczne okazy ryb.

W środku znajdziecie 5 stref tematycznych :

 • zachodnie wybrzeże Malty i łódź podwodna
 • port w Valletcie
 • Oceany tropikalne
 • czasy rzymskie
 • Gozo i Comino

Jest także obszar gadów i płazów.

Nie jest to tak wielkie i rozbudowane akwarium jak w innych częściach świata, gdzie byliśmy, ale na pewno warte odwiedzenia.

Szczegóły zwiedzania ,aktualne ceny i godziny otwarcia znajdziecie na STRONIE .


MIASTO BUGIBBA

Podobnie jak na wybrzeżu, tak i w centrum miasta architektura nie zachwyca. Taka duża, betonowa pustynia w większości zbudowana tanim kosztem, wszędzie stłoczone budynki, zero zieleni. Bugibba Square to nieformalne centrum miasta, które też nie zachwyca. Jak tylko obejrzycie inne, historyczne miasta Malty, wracając tu będziecie czuli jak bardzo zepsuto tą część wyspy. W mieście nie ma żądnych zabytków. Jest tu jeden kościół – Qawra Church, który także nie grzeszy urodą, wiec nawet do niego nie zaglądaliśmy. Przy nabrzeżu działa niewielki aquapark – Bugibba Water Park. I jest tylko jedno ciekawe muzeum (patrz poniżej) .


MUZEUM STARYCH SAMOCHODÓW


W centrum północnej części miasta znajdziecie jedyne w mieście muzeum . The Malta Classic Car Collection z zewnątrz wygląda niepozornie i nie na tak duże i ciekawe jak moglibyśmy się tego spodziewać. Wnętrza kryją jednak wiele skarbów i ogromną kolekcję odrestaurowanych starych aut i z lat 40, 50 i 60 XX wieku. Przy okazji prezentowane wraz z pamiątkami i antykami.

Szczegóły zwiedzania ,aktualne ceny i godziny otwarcia znajdziecie na STRONIE .


BAZA NOCLEGOWA W BUGIBBA


Bugibba i okolica ma ogromną bazę noclegową. Działa tu pokaźna liczba pubów, klubów, dyskotek, jest też kasyno. Wieczorami miasto tętni życiem, dlatego po zwiedzaniu innych części wyspy, warto tu wrócić na nocleg. Jeśli więc sami będziecie organizować sobie nocleg na wyspie polecam skorzystać ze sprawdzonego i zaufanego portalu BOOKING.COM .

Wpisz interesującą Cię datę, sprawdź dostępne noclegi na mapce i rezerwuj bezpiecznie:


Booking.com


CANIFOR HOTEL


Jeśli traficie do tego hotelu co my zostawiam tu także garść informacji. Canifor Hotel ma 4 gwiazdki, ale daleko mu do tego poziomu. Położony w centrum betonowej dżungli z dala od wybrzeża oferuje nieciekawe widoki. Basen maleńki wciśnięty między zabudowania , na dachu niedziałające, zagrzybiałe jacuzzi i potwornie brudne leżaki. Balkony połączone ze sobą nie dość, że nie oferują najmniejszej intymności, to zmuszają do zamykania drzwi (żeby nieproszeni goście nie skorzystali). Do tego muzyka wewnątrz dziedzińca na pełen regulator do późnej nocy. Mąż z synem dostali pokój od strony ulicy i było jeszcze gorzej. Cysterna z wodą codziennie budziła ich głośnymi odgłosami o 5 rano.

To by było na tyle WAD, ZALETY też się znajdą:

 • pyszne i bardzo różnorodne jedzenie to zdecydowanie wielki + tego miejsca
 • lokalizacja – hotel znajduje się w pobliżu dworca autobusowego, można więc szybko dostać się w piękniejsze zakątki wyspy
 • pokoje sprzątane na życzenie , generalnie w miarę czysto
 • cena – była to faktycznie najtańsza opcja w najgorętszym okresie wakacyjnym

BUGIBBA – CZY WARTO SPĘDZIĆ TU URLOP ?


Jeśli tak jak my planujecie dużo zwiedzać każdego dnia lub ewentualnie nurkować , Bugibba będzie dobrym wyborem. Jest po prostu najlepsza bazą wypadowa we wszystkie kierunki włącznie z rejsami na pozostałe wyspy. Jeśli jednak macie ochotę po prostu odpocząć i poplażować, zdecydowanie poszukajcie hoteli w innych częściach wyspy. Bugibba niestety okazała się najmniej ciekawym i urokliwym miejscem w całym kraju. I ten kto nie zwiedza i nie opuszcza tego miasta będzie miał bardzo mylny obraz kraju i samej wyspy.GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

5 Replies to “BUGIBBA, QUAWRA I ZATOKA ŚWIĘTEGO PAWŁA”

  1. To prawda, ja nie rozumiem, dlaczego przy takim pięknie całej wyspy i jej historycznych miasteczek , zgodzono się na wybudowanie takiego miasta

  1. To prawda, ten wpis jest po to , aby uświadomić tym, którzy tu wylądują na wakacjach jak różna jest ta miejscowość od całej reszty wyspy

Leave a Reply