Jarmark w Tallinie

JARMARK W TALLINIE

Jarmark w Tallinie jest uznawany za najstarszy na świecie. Nawet jeśli to nie jest prawdą, to znajdziecie tu najsympatyczniejszy klimat i atmosferę jakiej nie ma nigdzie indziej.

Jarmark w Tallinie to piąty zagraniczny jarmark jaki odwiedziliśmy. Już z opowieści i zdjęć z wcześniejszej wizyty mojego męża wiedziałam, że warto tam zawitać w tym okresie. Jednak impreza, cała oprawa, dekoracja miasta i atmosfera, przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Na rynek zaglądaliśmy przez 4 kolejne dni na początku grudnia 2023 roku. Jak Wam pokażę na zdjęciach poniżej, czy to rano, czy o zachodzie słońca, czy po zmroku – zawsze warto tu zajrzeć.

W 2019 roku uznano tej jarmark za najpiękniejszy w Europie.

A jeśli tu już będziecie , to koniecznie zajrzyjcie we wszystkie dzielnice Tallina. Każda z nich ma niesamowicie ciekawe miejsca i każda warta jest chociaż kilku godzin uwagi. Wszystkie przewodniki po każdej z dzielnic stolicy oraz innych miejscach w kraju znajdziecie na końcu tego wpisu.


JARMARK W TALLINIE – INFORMACJE PRAKTYCZNE


TERMIN : Co roku Jarmark zaczyna się około 1-szego dnia grudnia do 6 stycznia (w 2023 do 7 stycznia)

GODZINY OTWARCIA : Jarmark działa codziennie od godziny 10:00 do 20:00.

SZCZEGÓŁY NA STRONIE : TALLIN CHRISTMAS MARKET

NOCLEG : Jarmark staje się z roku na rok coraz bardziej popularny i choć baza noclegowa jest ogromna, to w sezonie może być problem ze znalezieniem taniego noclegu w centrum. Link do noclegów w Tallinie z 15% zniżką znajdziecie na dole wpisu. każdy z hoteli dba o świąteczną oprawę. Tu zdjęcia z wnętrz hotelu CITY BOX TALLIN .

JAK SIĘ DOSTAĆ NA JARMARK Z POLSKI ? Można samochodem, czy autokarem, można też samolotem. Jedyne stałe połączenia ze stolicą Estonii są LOT-em z Warszawy. Czas przelotu to niecałe 2 godziny.  Już lotnisko powita was świąteczną atmosferą.

KOMUNIKACJA W MIEŚCIE – komunikacja w Tallinie jest fantastyczna, połączenie z lotniska jest autobusem, dojazd do centrum to około 25 minut. Bilet można kupić w kiosku przy drzwiach wyjściowych z lotniska. Po Tallinie można na jednym bilecie poruszać się autobusami, tramwajami i trolejbusami.

Bilet godzinny : 2 € / jednodniowy: 5,50 € / trzydniowy: 9 € / pięciodniowy: 11 € / 30-dniowy: 30 €

Można też wykupić TALLIN CARD , która obejmuje komunikację i bilety wstępów


JARMARK W TALLINIE – HISTORIA


Dlaczego jarmark w Tallinie uznawany jest za najstarszy na świecie ?

Już w 1441 roku stanęła tu na rynku pierwsza choinka i uznaje się, że była to pierwsza choinka bożonarodzeniowa na świecie.

Plac Raekoja jest centralnym targowiskiem od średniowiecza i już od początku stanowi miejsce spotkań mieszkańców i miejsce odbywania się różnych uroczystości. Jarmark w takiej postaci w jakiej widzimy go do dzisiaj odbywa się od 1991 roku, czyli od momentu wyzwolenia.

W 2023 roku rynek ozdobiony był 14-metrowym świerkiem, który przybył tu z gminy Kiili. Choinka udekorowana została tysiącami świątecznych ozdób.


JARMARK W TALLINIE – ATRAKCJE NA RYNKU


Główny i najważniejszy jarmark, choć nie jedyny, co udowodnię i pokażę za chwilę, odbywa się na rynku, czyli głównym placu Tallina. Tu oczywiście o czym już wspomniałam centralny punkt zajmuje piękna choinka, a wokół niej promieniście rozchodzą się stragany.

JARMARK UROCZY JUŻ OD RANA

Atmosfera jest fantastyczna już od rana. Nie ma tu jeszcze o tej porze tłumów, można więc na spokojnie wszystko obejrzeć

RYNEK O ZACHODZIE SŁOŃCA

O zachodzie słońca zaczyna się tu pojawiać coraz więcej ludzi, a kamienice wokół wyglądają pięknie w ostatnich promieniach słońca.

JARMARK WIECZOREM

Wieczorem oczywiście robi się najbardziej klimatycznie, a w weekendy są tu prawdziwe tłumy. To co sprawia, że jarmark w Tallinie jest najbardziej klimatyczny to nastrojowa muzyka, która słychać tu cały dzień. tego mi bardzo brakowało w wielu innych miastach.


WIELKA SCENA

Po wschodniej stronie rynku ustawiona jest ogromna scena, pięknie przyozdobiona kokardkami. Odbywają się tu różne koncerty, ale jeśli akurat ich nie ma, to można obejrzeć na wielkim ekranie piękne filmy będące przewodnikami po Tallinie.


CO ZJEŚĆ NA JARMARKU ?

Z jarmarku na pewno nie wrócicie głodni. Mnóstwo straganów oferuje tu duże i ciepłe posiłki, a ich cena nie dobiega zbytnio od tego co jest na mieście. Estończycy lubią duże i obfite posiłki. Na estońskim stole bożonarodzeniowym znajdziemy takie potrawy jak: kapustę kiszoną, kiełbaski krwiste i wieprzowinę. Na jarmarku można spróbować każdej z nich. Krwawe kiełbasy składające się z wieprzowiny, jęczmienia, krwi zwierzęcej i przypraw, swoją nazwą i zawartością mogą odstraszyć, ale smakują podobno wyśmienicie. Można je zjeść np. z dżemem z borówki. Kiszona kapusta to z kolei ogromna ilość witaminy C, która pomaga przetrwać zimę w zdrowiu. Posiłki często serwowane są na talerzach z ciasta, które oczywiście także na koniec można spożyć.

Rozłożono tu na rynku także sporo stołów, aby spokojnie można było spożyć posiłek, co prawda na stojąco, ale wygodnie. Brakuje tylko zadaszenia nad częścią stołów, bo jedzenie w czasie padającego śniegu, czy deszczu może nie być przyjemne.


GRZANE WINO I INNE NAPOJE

Żaden jarmark w Europie nie może obyć się bez typowego grzanego wina. Tu dostaniecie słynny grzaniec skandynawski, czyli Glögg. Ale dostaniecie tu także nietypowe grzane poncze, mieszanki z rumem i oczywiście także wersje bezalkoholowe.

Niestety do Tallina nie dotarł zwyczaj przygotowania  jarmarkowych kubków ceramicznych. Napoje serwowane są w plastikowych kubkach za które płaci się kaucję 2 euro, a potem oczywiście w jednej budce kubki można zwrócić. Co ciekawe kiedy mówiliśmy o zwyczaju z Europy zachodniej i kolekcjonerskich kubkach, to nikt o nich nie słyszał. Szkoda, bo nasza kolekcja się nie powiększyła.


SZKŁO, CERAMIKA, TKANINY I INNE WYROBY

Nie samym chlebem i winem żyje człowiek, na jarmarku kupicie też całą masę tradycyjnych wyrobów takich jak: ceramika, szkło, miniatury, ozdoby na choinkę. Jest tu masa wyrobów z różnych tkanin, są wyroby z wełny, alpaki, ubrania, rękawice, czy wesołe czapki. Jest też masa pamiątek z Estonii, czy samego Tallina. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.


COŚ DLA DZIECI

Rodzice maja tu swoją rozrywkę, to muszą mieć i dzieci . W zachodniej części rynku stoją więc dwie karuzelki.


ŚWIĄTECZNA ATMOSFERA NA ULICACH MIASTA


Jak każde miasto , nie tylko rejon w którym rozłożony jest jarmark przyozdobione jest światełkami. Część ulic ma piękne oświetlenie rozwieszone nad ulicą, część rozstawione choinki po obu stronach. Atmosfera dodatkowo wzbogacona cudownym białym śniegiem. Do ozdabiania miasta mocno włączyły się sklepy. Witryny przyciągają fantastycznymi dekoracjami świątecznymi dodając kolorytu temu wydarzeniu. Restauracje i kawiarenki także udekorowane są niemalże wszędzie.


JARMARK W KWARTALE ROTERMANNA


Jak się okazuje, jarmark na rynku nie jest jedynym jarmarkiem jaki odbywa się w Tallinie. Równolegle podobny, choć dużo mniejszy możemy odwiedzić w ciekawym Kwartale Rotermanna w DZIELNICY SADAMA. Tu na centralnym placu obok kina znajduje się kilkanaście budek ustrojonych ogromnymi bombkami, piękna choinka, scena na której odbywają się koncerty i oczywiście znowu muzyka i odpowiedni nastrój.


OŚWIETLONY ROTERMANN


Oprócz jarmarku , cała dzielnica jest przepięknie oświetlona, co wprowadza tu fantastyczną, bajkową wręcz atmosferę.


OGRÓD ŚWIATEŁ W DZIELNICY KADRIORG


Na koniec warto wspomnieć o małym ogrodzie świateł jaki akurat rozstawiali w dzielnicy KARDIORG . Byłam tam w dzień, dlatego zdjęcia nie oddają uroku. Warto jednak o tym wspomnieć, gdyby ktoś się zastanawiał, czy warto złożyć wizytę pod pałacem wieczorem.


JARMARK W TALLINIE – PODSUMOWANIE


Kiedyś sceptycznie podchodziliśmy do „turystyki jarmarkowej”, ale po wizycie w Dortmundzie, Frankfurcie i Norymberdze + kilku polskich jarmarkach, zaraziliśmy się tą „pasją” i my. Każdy z nich miał coś w sobie, każdy był inny w charakterze, ale nie da się ukryć, to ten w Tallinie skradł najbardziej nasze serce. Uznano go kilka lat temu za najpiękniejszy w Europie i to bezsprzecznie słuszny wybór.TALLIN – BAZA NOCLEGOWA


Tallin ma ogromną bazę noclegową, która stale się rozbudowuje. Za każdym razem podczas kolejnych wizyt, nocowaliśmy w różnych częściach miasta i dzięki temu poznaliśmy każdą z nich bardzo dokładnie. Nie umiem polecić żadnej konkretnej, bo każda ma w sobie coś wyjątkowego. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam jednak do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.comPRZEWODNIK PO JARMARKACH BOŻONARODZENIOWYCH >

JARMARKI W NIEMCZECH:

JARMARK W ESTONII:

JARMARKI W POLSCE:

  • KATOWICE (w przygotowaniu)
  • WROCŁAW (w przygotowaniu)


>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

4 Replies to “JARMARK W TALLINIE”

  1. Jarmarki świąteczne są świetne. Bardzo lubię ich klimat. Ten wygląda naprawdę niesamowicie. Szkoda, że organizują go tak daleko…

Leave a Reply