STARE MIASTO – DOLNE MIASTO

Dolne Miasto to część tallińskiej starówki, która tętni życiem od rana do nocy. Na Placu Ratuszowym i w wielu zaułkach tej części miasta znajdziemy mnóstwo kawiarni, restauracji oraz sklepików z pamiątkami.

Dolne Miasto to także mnóstwo zabytków : gotyckie kościoły, mury obronne i baszty , których tylko południowa część nie ocalała.



PLAC RATUSZOWY

Plac Ratuszowy, czyli serce Starego Miasta to oczywiście miejsce gdzie życie tętni najbardziej. Dookoła placu znajdują się urocze kawiarenki, a na samym placu raz w tygodniu rozkład się bazar z regionalnymi wyrobami. Jako ciekawostkę nadmienię, że właśnie tutaj w 1441 roku ustawiono pierwsze na świecie drzewko świąteczne. Przy samym Rynku stoi gotycki Ratusz z początku XVw. z lokalnego wapienia. Główna fasada wychodząca na Plac Ratuszowy zwieńczona jest blankami. Na niej znajdują się dwa rzygacze w formie głów smoków z 1672 r.  Po stronie wschodniej znajduje się smukła, ośmioboczna wieża, wysokości 64 m. Ratusz został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ratusz można zwiedzić – szczegóły TUTAJ

Na wieże ratusza także można wejść po bardzo krętych i wąskich schodkach . Cena to 3euro, ale widok z góry jest fantastyczny.


POŁUDNIOWA CZĘŚĆ DOLNEGO MIASTA

Idąc na południe od Placu Ratuszowego dojdziemy do kolejnego ciekawego obiektu . To Kościół św. Mikołaja (Niguliste kirik ja muuseum). Zbudowany w XIIIw przez niemieckich kupców z Gotlandii został poświęcony patronowi żeglarzy i marynarzy. Kościół przebudowano w XVw. nadając mu barokowy wygląd . Obecnie znajduje się w nim Muzeum Sztuki Sakralnej. Idąc dalej dojdziemy do Parku Harjumäe , przy którym znajduje się Kolumna Zwycięstwa Wojny o Niepodległość, a po drugiej stronie placu odnajdziemy jeszcze jeden niepozorny Kościół św. Jana, do którego wnętrza warto zajrzeć.


MURY I WIEŻE DOLNEGO MIASTA

Dolne Miasto okalają prawie ze wszystkich stron ogromne fortyfikacje. Ich budowę rozpoczęto w 1265r. , a ukończony 3 wieki później. W czasach największego rozkwitu wysokość sięgała 15m , a ich całkowita długość (mierzona dookoła Dolnego i Górnego Miasta wynosiła 4000m , z czego do dzisiaj pozostało 1850m, a z 45 baszt, bastionów i Wież Strażnicznych pozostało 25. Największy fragment murów znajduje się wdłuż ulic Gümnaasiumi, Kooli i Laboratooriumi. Przylega do nich 8 wież, a 3 z nich są udostępnione do zwiedzania. W galerii poniżej kilka fragmentów murów.


PASAŻ ŚW. KATARZYNY

Jednym z najbardziej charakterystycznych widoków Starego Miasta w Tallinie , bo umieszczanym na wszystkich widokówkach i przewodnikach jest Pasaż Św. Katarzyny. Nie jest łatwo go odnaleźć, ale warto pokluczyć miedzy zaułkami, aby poczuć się jak w średniowiecznym mieście.


OBIEKTY SAKRALNE DOLNEGO MIASTA

Na terenie Dolnego Miasta odnajdziemy jeszcze kilka innych ciekawych obiektów sakralnych. To między innymi :

  • Kościół św. Olafa w Tallinnie
  • Cerkiew św. Mikołaja
  • Kościół Adwentystów
  • Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła
  • Kościół św. Ducha (bliźniaczo podobny do budynku ratusza)
  • Kościół Św. Katarzyny (pokazany powyżej w galerii zdjęć Pasażu Św. Katarzyny)

OBIEKTY HISTORYCZNE DOLNEGO MIASTA

  • Kamienice Trzy Siostry. Kompleks 3 kamienic kupieckich z funkcją mieszkalną , gdzie na górnych piętrach mieściły się magazyny. Towary transportowane były do góry przez liny przymocowane do belek na poddaszach
  • Dom Bractwa Czarnogłowych. Siedziba wpływowych kupców, zwraca uwagę swoją elewacją zewnętrzną z bramą zieloną i herbem z profilem Murzyna, złoconymi gwiazdami i czerwonymi pasami
  • Trzej Bracia. Kompleks 3 kamienic z których ocalała jedna
  • Tallinn Horse Mill
  • Former KGB headquarters z Więzieniem KGB
  • Gildia Braztwa Św. Olafa
  • Gildia Św. Kanuta
  • Wielka Gildia
  • Estońskie Muzeum Sztuki i Projektowania

ULICZKI DOLNEGO MIASTA

Uliczki Starego Miasta to niezła mieszanka stylów i epok. Miejscami urocze i kolorowe, w innych zaskakujące (niekoniecznie pozytywnie, bo w tkance miejskiej tego typu nie powinny się znaleźć). Wszystko to jednak świadczy o charakterze miasta i nadaje mu to, za co miasto kochamy lub nie. Ja pokochałam Tallin i chętnie jeszcze kiedyś do niego wrócę.



>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

Leave a Reply