STARE MIASTO – DOLNE MIASTO

Dolne Miasto to część tallińskiej starówki, która tętni życiem od rana do nocy. Na Placu Ratuszowym i w wielu zaułkach tej części miasta znajdziemy mnóstwo kawiarni, restauracji oraz sklepików z pamiątkami.

Dolne Miasto to także mnóstwo zabytków : gotyckie kościoły, mury obronne i baszty, których tylko południowa część nie ocalała.

Tallin i jego Stare Miasto odwiedziliśmy 3-krotnie : wiosną 2018 roku, latem 2020 i zimą 2023 roku. Zdjęcia pochodzą więc z różnych pór roku i jak na nich widać , warto tu zawitać w dowolnym momencie i dowolnej porze, bo zawsze jest pięknie !PLAC RATUSZOWY


Plac Ratuszowy, czyli serce Starego Miasta to oczywiście miejsce gdzie życie tętni najbardziej. Dookoła placu znajdują się urocze kawiarenki, a na samym placu raz w tygodniu rozkład się bazar z regionalnymi wyrobami.

BUDYNEK RATUSZA

Przy samym Rynku stoi gotycki Ratusz z początku XV wieku z lokalnego wapienia. Główna fasada wychodząca na Plac Ratuszowy zwieńczona jest blankami. Na niej znajdują się dwa rzygacze w formie głów smoków z 1672 r.  Po stronie wschodniej znajduje się smukła, ośmioboczna wieża, wysokości 64 m. Ratusz został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ratusz można zwiedzić – szczegóły TUTAJ

Zimą Ratusz, tak jak cały rynek zaczyna tętnić swoim jarmarkowym życiem. Pięknie wygląda w tej zimowej, świątecznej oprawie.

WIEŻA RATUSZOWA

Na wieże ratusza także można wejść po bardzo krętych i wąskich schodkach. Cena to 3 euro, ale widok z góry jest fantastyczny.

PLAC RATUSZOWY

Na placu ratuszowym stoi mnóstwo pięknych architektonicznie budynków, tworząc urokliwą całość.

Zimą jak już wspomniałam na placu Ratuszowym odbywa się jarmark Bożonarodzeniowy. Jako ciekawostkę nadmienię, że właśnie tutaj w 1441 roku ustawiono pierwsze na świecie drzewko świąteczne. I dlatego jarmark w Tallinie uznawany jest przez wielu jako najstarszy na świecie. Nie jest istotne, czy faktycznie tak jest, ważne, że to jeden z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych tego typu wydarzeń.


OKOLICA PLACU RATUSZOWEGO


Tuż przy Placu Ratuszowym znajduje się inny placyk , a przy nim najsłynniejsza restauracja Olde Hansa utrzymana w średniowiecznym klimacie. Przed drzwiami o każdej porze roku stoi stragan, a panie w strojach z epoko zachęcają do wejścia. Na tym samy placu znajdziecie też kilka innych ciekawych obiektów, na których warto „zawiesić wzrok”.


POŁUDNIOWA CZĘŚĆ DOLNEGO MIASTA


Idąc na południe od Placu Ratuszowego dojdziemy do kolejnego ciekawego obiektu . To Kościół św. Mikołaja, czyli Niguliste kirik ja muuseum. Zbudowany w XIII wieku przez niemieckich kupców z Gotlandii, został poświęcony patronowi żeglarzy i marynarzy. Kościół ten przebudowano w XV wieku i nadano mu wówczas barokowy wygląd zarówno z zewnątrz przez ciekawą przybudówkę, jak i wewnątrz. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Sztuki Sakralnej.

Od wschodniej strony znajduje się spora wolna przestrzeń w tkance starego Miasta. To Harju Street park. latem stanowiący zieloną wyspę, zimą zamienia się w centrum łyżwiarstwa.

Z kolei od drugiej strony kościoła św. Mikołaja , tuż pod Górnym Miastem Toompea znajduje się taka oto kolorowa  ciekawa zabudowa. Podobną znajdziemy dalej w innych zaułkach starego miasta.

Idąc dalej dojdziemy do Parku Harjumäe , przy którym znajduje się Kolumna Zwycięstwa Wojny o Niepodległość, a po drugiej stronie placu odnajdziemy jeszcze jeden niepozorny Kościół św. Jana, do którego wnętrza warto zajrzeć.


MURY I WIEŻE DOLNEGO MIASTA


Dolne Miasto okalają prawie ze wszystkich stron ogromne fortyfikacje. Ich budowę rozpoczęto w 1265 roku , a ukończono trzy wieki później. W czasach największego rozkwitu wysokość sięgała 15 metrów, a ich całkowita długość, mierzona dookoła Dolnego i Górnego Miasta wynosiła 4000 metrów. Z tego do dzisiaj pozostało około 1850 metrów, a z 45 baszt, bastionów i Wież Strażniczych Tallin ma dzisiaj 25. To i tak bardzo dużo. Największy fragment murów znajduje się wzdłuż ulic Gümnaasiumi, Kooli i Laboratooriumi. Przylega do nich 8 wież, a 3 z nich są udostępnione do zwiedzania.

Najciekawszy fragment to Viru Gate, czyli dwie kamienne wieżyczki znajdujące się we wschodniej części.

W galerii poniżej kilka pozostałe fragmenty murów i wież, jakie możemy oglądać dzisiaj w dolnej części Starego Miasta. Niestety mimo trzech już wizyt w stolicy, nie udało mi się jeszcze zwiedzić ani jednej wieży.


PASAŻ ŚW. KATARZYNY


Jednym z najbardziej charakterystycznych fragmentów Starego Miasta w Tallinie, bo umieszczanym na wszystkich widokówkach i przewodnikach, jest Pasaż Świętej Katarzyny. Nie jest łatwo go odnaleźć, ale warto pokluczyć miedzy zaułkami, aby poczuć się jak w średniowiecznym mieście. Tuż przy pasażu znajduje się kościół o tej samej nazwie. Jego bramy pokazałam w galerii poniżej.


DOLNE MIASTO – POZOSTAŁE OBIEKTY SAKRALNE


Na terenie Dolnego Miasta odnajdziemy jeszcze kilka innych ciekawych obiektów sakralnych. To między innymi :

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO OLAFA

Kościół św. Olafa w Tallinnie znajdziecie w północnej części starówki > lokalizacja . To jedno z nielicznych miejsc , których wieża jest dostępna dla zwiedzających. Niestety tylko w ciepłych miesiącach. Szczegóły na stronie > Punkty Widokowe Tallina

CERKIEW ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Cerkiew św. Mikołaja to świątynia Prawosławna > lokalizacja . Jest świątynią krzyżowo-kopułową i została wzniesiona na planie kwadratu, w stylu klasycystycznym. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z XIII wieku, ale oczywiście cerkiew w obecnej postaci to już wiek XIX.

KATEDRA ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajduje się kawałek dalej na południe od cerkwi przy tej samej ulicy > lokalizacja . Jest cofnięta w stosunku do ulicy i dzięki temu uzyskano tu piękny ogród frontowy, zimą stoi tu urokliwa szopka.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO DUCHA

Kościół św. Ducha jest bliźniaczo podobny do budynku ratusza. Znajduje się tuż za rynkiem > lokalizacja . Aby do niego dojść przechodzimy podcieniem i mijamy kolorową kamieniczkę jak z bajki.

KOŚCIÓŁ ADWENTYSTÓW

Kościół Adwentystów znajduje się od wschodniej strony Starego Miasta > lokalizacja


DOLNE MIASTO – WAŻNE OBIEKTY HISTORYCZNE


KAMIENICE TRZY SIOSTRY

Kamienice Trzy Siostry to kompleks trzech kamienic kupieckich z funkcją mieszkalną, gdzie na górnych piętrach mieściły się magazyny. Towary transportowane były do góry przez liny przymocowane do belek na poddaszach.

TRZEJ BRACIA

Trzej Bracia to z kolei kompleks 3 kamienic z których niestety ocalała tylko jedna. Naprzeciwko, na taj samej ulicy znajduje się jeszcze kilka innych podobnych kamienic. Określenie więc o które chodzi, może  być bardzo mylące. Niestety na mapach googla też obiekty są błędnie oznaczone.

DOM BRACTWA CZARNOGŁOWYCH

Obecnie wnętrza wykorzystywane są na koncerty i różne wydarzenia kulturalne. Od strony ulicy zwraca uwagę elewacją zewnętrzną, ze zdobioną bramą zieloną i herbem z profilem Murzyna, a także złoconymi gwiazdami i czerwonymi pasami. Dom Bractwa Czarnogłowych to była siedziba wpływowych kupców.

TALLIN HORSE MILL

Tallinn Horse Mill to ciekawy, ale dość niepozorny obiekt , który znajdziecie w północnej części Starego Miasta. Obecnie pełni rolę małego teatru, stanowiącego jedną ze scen Teatru Miejskiego w Tallinie.

KWARTAŁ KGB

Former KGB headquarters z Więzieniem KGB to ślad po trudnej historii Tallina.

ESTOŃSKIE MUZEUM SZTUKI I DESIGNU

Estońskie Muzeum Sztuki i Designu znajduje się w budynku, który na pewno zwróci waszą uwagę ostrą czerwoną kolorystyką. Oczywiście muzeum dostępne jest dla zwiedzających.

ZABYTKOWE OBIEKTY PRZY ULICY PIKK

Przy jednej ulicy znajdziecie kolejne ciekawe, zabytkowe obiekty. To kamienice zwane kolejno:

Naprzeciwko nich :

  • Ambasada Rosji, piękny budynek, obok niego inny , jeszcze ciekawszy. Niestety w obliczu obecnych problemów, obiekt jest pilnowany przez policję, cały opłotowany i oklejony plakatami.

DOLNE MIASTO – POZOSTAŁE OBIEKTY WSCHODNIEJ CZĘŚCI


Ta część starego miasta jest wyjątkowo ciekawa, bo widać wyraźnie różnice w poziomach zabudowy. Co ciekawe, chodząc po tech uliczkach nie odczuwa się aż takich różnic wysokości. Z ciekawych obiektów jakie znalazły się w tej galerii to :

  • teatr Kellerteater – kamienny budynek na dole zabudowy
  • domki i kamienice przy ulicy Uus
  • ambasada Litwy

ULICZKI DOLNEGO MIASTA – POZOSTAŁA MIESZANKA


Uliczki Starego Miasta to niezła mieszanka stylów i epok. Miejscami urocze i kolorowe, w innych zaskakujące. Niekoniecznie pozytywnie, bo w tkance miejskiej tego typu nie powinny się znaleźć. Wszystko to jednak świadczy o charakterze miasta i nadaje mu to, za co miasto kochamy lub nie. Tu każdy budynek opowiada jakąś historię i każdemu należało by poświęcić osobny rozdział. W takim wpisie jak ten, nie jest to jednak możliwe, dlatego teraz oprowadzę was po wszystkich tych miejscach, zaułkach, których nie pokazałam Wam wcześniej, a które najlepiej oddają charakter tego miasta.

Główne uliczki miasta w okresie świątecznym są tu rozświetlone tysiącem światełek i ozdobione choinkami. Prowadzą one do rynku, a jak pięknie on wyglada, pokazałam Wam na początku wpisu.

W wielu miejscach znajdziecie też ciekawe rzeźby. Krążąc po starym mieście warto dokładnie się rozglądać.

Warto też czasem wejść w ukryte podwórka, czy niewidoczne zaułki.

A tu galeria pozostałych ulic i kolorowej zabudowy,  czyli to wszystko, za co pokochałam to miasto !!!


TALLIN – BAZA NOCLEGOWA


Tallin ma ogromną bazę noclegową, która stale się rozbudowuje. Za każdym razem podczas kolejnych wizyt, nocowaliśmy w różnych częściach miasta i dzięki temu poznaliśmy każdą z nich bardzo dokładnie. Nie umiem polecić żadnej konkretnej, bo każda ma w sobie coś wyjątkowego. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam jednak do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

7 Replies to “STARE MIASTO – DOLNE MIASTO”

    1. to stolica, trudno nazwać to miasteczkiem … ale faktem jest, ze jest niesamowicie klimatyczna i urokliwa

  1. Piękne miasto. Sądząc po zdjęciach, zachwycające o każdej porze roku! Muszę o nim pamiętać planując podróże.

    1. To fakt , mnie brakuje jeszcze do kompletu jesieni, może w tym roku będzie kolejna okazja

Leave a Reply