DZIELNICA SADAMA

Dzielnica Sadama znajduje się w północno – wschodniej części miasta. Tu znajdują się wszystkie porty promowe oraz największa w mieście marina. Jest też fantastyczny Kwartał Rotermanna, czyli zrewitalizowana stara dzielnica przemysłowa.

Dzielnica Sadama nie zawsze jest odwiedzana przez turystów, zazwyczaj skupionych na zwiedzaniu Starego Miasta. Nie ma tu prawie żadnych muzeów, a nie każdy korzysta z portu i promów. To jednak nieprawdopodobnie ciekawa cześć Tallina i warto tu zajrzeć o każdej porze roku, czy dnia, bo za każdym razem ujrzymy ją w innym świetle.

Dzielnicę obejrzeliśmy na szybko podczas pierwszej wizyty wiosną 2018 roku, a bardzo dokładnie przy okazji trzeciej podróży do Estonii w grudniu 2023 roku, bo właśnie tu, obok portu mieszkaliśmy. Zdjęcia jakie znajdziecie w przewodniku pochodzą właśnie z tych dwóch podróży.


KWARTAŁ ROTERMANNA


To najnowsza dzielnica, z biurowcami i apartamentowcami zbudowanymi na miejscu przemysłowej dzielnicy. Znajdziemy tu fantastyczny przykład nowej, dobrej architektury idealnie wkomponowanej w industrialną tkankę miejską.

HISTORIA KWARTAŁU

Na początku XIX wieku Christian Abraham Rotermann przybył do Rewla i otworzył w mieście dom towarowy z materiałami budowlanymi. Z upływem lat Rotermann i jego syn rozwinęli działalność. Obok domu towarowego powstała cukrownia, fabryka krochmalu i gorzelnia. Największy rozwój tej dzielnicy przypadł na początek XX wieku. Został dodatkowo zbudowany elewator i młyn, rok później pięciokondygnacyjna kaszarnia, w 1908 roku magazyn soli, a w 1912 roku najnowocześniejszy w Imperium Rosyjskim zakład piekarniczy. W okresie międzywojennym nadal funkcjonowały tu: młyn, zakład piekarniczy, zakłady lniane, tartak, tkalnia, zakład obróbki drewna, fabryka pokryć dachowych, pracownia wyrobu porcelany i szkła dekoracyjnego, gorzelnia Rosen & Co, a dołączył do nich salon samochodowy. dzielnica uległa zniszczeniu podczas pożaru w 1930 roku.

W 1940 roku, czyli po wkroczeniu Armii Czerwonej do Estonii i aneksji niepodległego kraju do ZSRR, prywatne przedsiębiorstw zostały znacjonalizowane i produkowano tu wódkę. Po wojnie tylko cześć budynków była wykorzystywana, część niestety podupadła i chciano nawet dzielnicę wyburzyć. Na szczęście dzięki protestom architektów zachowano ją i przebudowano. Cała dzielnica została zrewitalizowana, obecnie działają tu restauracje, hotele, galerie i inne miejsca kultury. Nowe budynki mają maksymalnie 24, aby nie zasłaniały tych zabytkowych.

Kiedy byliśmy tam wiosną 2018 roku, część obiektów jeszcze „straszyła”.

W grudniu 2023 roku wszystko w tym kwartale zostało ukończone. Warto było tu zajrzeć także zimą bo uliczki są urokliwie podświetlone.

GŁÓWNY PLAC KWARTAŁU I JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Dodatkową atrakcją jest główny plac tej części miasta. Wiosną co prawda pusty, po za parą misiów witających nas na wejściu. Na środku przygotowany jest podest, jeszcze wtedy nie wiemy w jakim celu.

Zimą oprócz jarmarku odbywającego się na rynku, również i ta dzielnica ma swój mały Jarmark Bożonarodzeniowy właśnie w tym miejscu. Wieczorem schodzą się tu mieszkańcy i turyści, aby wspólnie poświętować, w weekendy przy dźwiękach odbywających się tu koncertów.

ULICZNA GALERIA SZTUKI

W całym kwartale rozsiane są różnego rodzaju rzeźby przedstawiające głównie zwierzęta.

RESTAURACJE KWARTAŁU ROTERMANNA

W dzielnicy jak już wspominałam znajduje się masa kawiarni i restauracji. My odwiedziliśmy dwie z nich, mogę więc je polecić Jeśli chcecie dobrze zjeść to polecam zajrzeć do Platz Restoran.

Przy zachodniej części kwartału, od strony Starego Miasta znajdziecie z kolei kultowy pub Scotland Yard Pub, do którego koniecznie zajrzyjcie jak będziecie w Tallinie. W weekendy odbywają się tu koncerty znane z dobrej muzyki.


MUZEUM ARCHITEKTURY ESTOŃSKIEJ

KOŚCIÓŁ ŚW. SZYMONA I ŚW. ANNY


Kawałek powyżej kwartału Rotermanii na skwerze znajdziemy budynek z ciekawą konstrukcją przed nim – to Muzeum Architektury Estońskiej . Muzeum zostało założone w 1991 roku, ale dopiero w 1996 roku jego stałym domem stał się historyczny budynek magazynu soli Rotermann. Cała dzielnica, którą pokazałam powyżej, to jeden z najwybitniejszych przykładów architektury przemysłowej Tallina. Na odwiedziny zabrakło czasu, a za drugim razem było nieczynne , ale jeśli tu wrócę z pewnością odwiedzę to miejsce.


KOŚCIÓŁ ŚW. SZYMONA I ANNY


Sto metrów dalej od Muzeum Architektury znajduje się z kolei uroczy drewniany kościółek prawosławny Św. Szymona i Anny z XVIII wieku. Niestety obiekt jest bardzo zaniedbany i zamknięty.


MARINA I OKOLICA


HOTEL CITYBOX TALLIN

Ta część Tallina jest na razie wielkim placem budowy. Mieliśmy przyjemność spać tu w hotelu w części oddanej już do użytku. CITYBOX TALLIN to bardzo dizajnerski obiekt z ciekawymi wnętrzami. Warto wykupić tu też śniadania. Są pyszne i wyjątkowo podane.

ADMIRALTY BASIN – MARINA

Marina wiosną i latem pełne jest jachtów i łodzi motorowych.

Zimą za to można oglądać stąd piękne wchody słońca, a dodam, że to dość późno, bo dopiero około 9 rano. Podczas mrozu wodę skuwa lód. Marinę od portu promowego oddziela ciekawy most pieszy, który jakiś dowcipniś zaprojektował w kształcie gilotyny.


DZIELNICA SADAMA – PORT PROMOWY


Idąc wzdłuż nabrzeża dotrzemy do terminala promowego. Można stąd płynąć do Finlandi, Szwecji lub na okoliczne wyspy. Taką opcję zapewniają aż 3 linie promowe : Eckerö Line (którą płyniemy), Tallina oraz Viking Line.

Podczas naszej pierwszej wizyty mieliśmy przyjemność płynąć stąd właśnie do Helsinek. Z górnego pokładu promu widać było fantastycznie całą opisywaną dzielnicę .


TALLIN Z POKŁADU PROMU


Powoli oddalamy się od Tallina, jeszcze ostatnia panorama miasta i widok na morze.


DZIELNICA SADAMA – BAZA NOCLEGOWA


Sadama ma ogromną bazę noclegową, która stale się rozbudowuje. Jak już wspominałam nocowaliśmy w niej podczas trzeciej wizyty w Tallinie w hotel CITYBOX TALLIN , który pokazałam Wam już wcześniej. Ale jeśli ten okazał by się zajęty, lub wolelibyście inny standard to w przypadku rezerwacji noclegu odsyłam do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

5 Replies to “DZIELNICA SADAMA”

  1. Bardzo ciekawe miejsca. Nigdy nie byłam w Estonii, ale jak tylko bede sie wybierać, wrócę na Twojego bloga.

Leave a Reply