ESTONIA

Estonia to maleńki kraj na północy Europy. Chociaż można ją przemierzyć wzdłuż i wszerz w ciągu jednego dnia, nie warto się spieszyć. Znajdziemy tu bowiem więcej atrakcji i pięknych krajobrazów, niż moglibyśmy się spodziewać.

Estonia mimo, że jest jedną z byłych Republik Radzieckich kulturowo bliższa jest Skandynawii niż Rosji. To jeden z najsympatyczniejszych i najbardziej zaskakujących podróżniczo krajów. A stolica Estonii to prawdziwa niedoceniona perełka.


KRÓTKA HISTORIA ESTONII


Najstarsze ślady osadnictwa w Estonii są datowane na rok 8000 p.n.e., a plemiona ugrofińskie osiedliły się tam już 3000 p.n.e. Wpływy niemieckie rozpoczęły się na początku XIII wieku i są do dzisiaj mocno widoczne w architekturze oraz języku. Potem Szwedzi w 1645 roku zjednoczyli Estonię pod swoim panowaniem. Kiedy zaczęła budzić się w Estończykach świadomość państwowa początkiem XVIII wieku Estonia znalazła się pod panowaniem Rosji. W 1919 roku Estonia znalazła się pod okupacją niemiecką. Proklamowano Republikę Estonii i powstał demokratyczny rząd.

Kolejna brutalna sowietyzacja od 1940 roku przyniosła skutek odwrotny od zamierzonego. Estończycy nie pogodzili się ze straceniem niepodległości. Niechęć do Rosji widać dzisiaj, chociażby w porozumiewaniu się tym językiem. Nawet starsi ludzie wolą porozumiewać się po angielsku. Obecna Estonia od 1991 roku stała się Republiką Estońską. razem z nami w 2004 roku przystąpiła do Unii Europejskiej oraz NATO.


NASZA ESTONIA


My zawitaliśmy do Estonii z mężem wiosną 2018 roku. Udało się wówczas obejrzeć stolicę i kilka miejscowości w pobliżu. W 2019 mąż ponownie poleciał do Estonii i trafił tam na Jarmark Bożonarodzeniowy. W 2021 przejechaliśmy cały kraj odwiedzając prawie wszystkie najważniejsze i najciekawsze miejscowości. I tak powstał cały ten przewodnik.PRZEWODNIK PO TALLINIE


Tallin w północnej Estonii to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych stolic europejskich. Urocza starówka, dużo terenów zielonych, bliskość morza i ciekawe dzielnice wokół.

>>> PRZEWODNIK PO TALLINIE


PRZEWODNIK PO TARTU


Tartu to klimatyczne miasteczko położone nad rzeką Emajõgi, drugie co do wielkości w Estonii. Jest ważnym ośrodkiem akademickim, a kolejne stulecia zmieniały je w miasto wielokulturowe i bardzo różnorodne.

>>> PRZEWODNIK PO TARTU


PRZEWODNIK PO VILJANDI I OKOLICACH


Viljandi

Viljandi to najbardziej zaskakujące miasto w jakim przyszło nam zawitać. To zaledwie 17-tysięczne miasteczko truskawek i drewnianych domów, położone na południu Estonii ma bogata historię. Nadal jednak możecie się w nim poczuć, jak w wehikule czasu.

>>> PRZEWODNIK PO VILJANDI


PRZEWODNIK PO PARNAWIE


Parnawa

Parnawa inaczej Parnu to 44-tysięczne miasteczko będące letnią stolicą Estonii. Nazywane jest nawet potocznie „estońskim Miami”. Latem przyjeżdża tu prawie cała stolica, a Estończycy uważają Parnawę za obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty.

>>> PRZEWODNIK PO PARNAWIE


ESTONIA PÓŁNOCNO – ZACHODNIA (ATRAKCJE)


Estonia północno - zachodnia

Estonia północno – zachodnia to rezerwaty, klify, piaszczyste plaże, ale także zamki i pałace. W przewodnikach nie odnajdziemy zbyt wielu atrakcji, a turystów tu jak na lekarstwo. Taki nieodkryty mały raj nadbałtycki żyjący jakby swoim spokojnym, naturalnym rytmem.

>>> ESTONIA PÓŁNOCNO – ZACHODNIA (PRZEWODNIK PO ATRAKCJACH)

5 Replies to “ESTONIA”

Leave a Reply