Dzielnica Kadriorg

DZIELNICA KADRIORG

Dzielnica Kadriorg to po za starówką najpiękniejsza dzielnica Tallina. Mieści się około 2 km na wschód od centrum, a jej centralny punkt stanowi przepiękny pałac. Ale nie tylko dla niego warto tu zawitać.

Dzielnica Kadriorg oddalona jest od centrum zaledwie 2km. Można więc tu dotrzeć na piechotkę, ale wygodniej będzie tramwajem nr. 1, który z centrum dociera tu co kilka minut pod samo wejście do centralnej części parku.

Dzielnicę tą odwiedziłam dwa razy. Pierwsza wizyta to wiosna 2018 roku, a kolejna bajkową zimą w 2023 roku. Stąd tak zróżnicowane i kontrastowe galerie zdjęć, które znajdziecie poniżej.DZIELNICA KADRIORG – ZWIEDZANIEZABUDOWA DZIELNICY OD STRONY ZACHODNIEJ


Zanim wejdziemy na teren parku warto przyjrzeć się kolorowej zabudowie w okolicy. Większość obiektów jest tu obłożona drewnem i pomalowana na piękne pastelowe kolory. Całość wygląda jak z bajki.

Wchodząc na teren założenia mijamy po lewej stronie mały domek, który jest Centrum Informacji Turystycznej. Tuż za nim postawiono ciekawą metalową ramkę do zdjęć.

Po drugiej stronie ulicy jest obiekt mieszczący obecnie klimatyczną kawiarnię, którą znajdziecie na mapie pod nazwą Katharinenthal . Gościłam w niej na kawie dwukrotnie więc polecam.


PARK ZACHODNI


Aby dotrzeć do pałacu musimy przejść przez piękny park. Po prawej stronie mijamy jeziorko Luigettig na środku którego znajduje się altana . Po jednej stronie wody znajdziemy pomnik Lauluisa Friedrich Reinhold Kreutzwaldi (1803-1882), po drugiej już bez postumentu postać Jaana Poska.

Park Ludzi (People’s Park), który pokazałam powyżej mieści jeszcze plac zabaw dla dzieci , park rozrywki i Muzeum dla Dzieci.

Po drugiej stronie Alei A. Weizenbergi znajduje się z kolei (Dolny Ogród) Lower Garden.


MUZEUM SZTUKI KADRIORG


Tuż za parkiem po lewej stronie znajduje się Muzeum Sztuki w barokowym pałacu, zbudowanym przez Piotra Wielkiego dla jego żony, Katarzyny I, w 1718 roku. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Niccolo Michettiego pałac i otaczające go kolorowe ogrody są wyrazem carskiej ekstrawagancji.

Ogrody od wschodniej strony pałacu są najpiękniejsze wiosną, czy latem, ale warto tu też zawitać zimą kiedy wszystko leży pod białą kołderką.

Muzeum Sztuki Kadriorg posiada w swoich zbiorach setki XVI-XX-wiecznych obrazów zachodnich i rosyjskich artystów, a także druków, rzeźb i innych dzieł. Jeśli nie dal dzieł sztuki, to warto tu zawitać dla samy fantastycznych wnętrz.


PARK PÓŁNOCNY


Tuż za pałacem ciągnie się północna część parku. Przepiękne aleje, stare drzewa, można tu spotkać nawet wiewiórki. Miejsce idealne na wypoczynek o każdej porze roku.


KANCELARIA PREZYDENTA ESTONII


Idąc wzdłuż muru pałacu Kardiorg dojdziemy do kolejnego obiektu z różowym murem ciągnącym się wokół niego. To Kancelaria samego prezydenta kraju, oczywiście niedostępna dla zwiedzających.


MUZEUM MIKKEL


Muzeum Mikkel to galeria sztuki posiadająca kolekcja sztuki podarowana Estońskiej Galerii Narodowej przez prywatnego kolekcjonera. Johannes Mikkel był estońskim kolekcjonerem sztuki, który zebrał kolekcję ponad 600 dzieł sztuki w czasach sowieckich. Kolekcja obejmuje sztukę zachodnioeuropejską, rosyjską, japońską i chińską z XVI-XIX wieku i zawiera sporo malarstwa, grafiki, porcelany i rzeźby. Muzeum działa od 1997 roku w starym budynku kuchennym Pałacu Kadriorg, który został otwarty jako muzeum w 1997 roku.


MUZEUM W DOMU PIOTRA WIELKIEGO


Bardzo ciekawy obiekt znajduje się tuż za kancelarią. To dom Piotra Pierwszego z możliwością obejrzenia wszystkich zachowanych wnętrz.


POZOSTAŁE OBIEKTY NA TERENIE PARKU


Obiektów jest tu masa, były to różnego rodzaju budynki gospodarcze w czasach świetności pałacu. Na mapie znajdziemy między innymi obiekt o nazwie Jääkelder

Naprzeciwko domu Piotra Pierwszego także są obiekty mieszkalne warte uwagi. Malownicze zwłaszcza zimą , wzdłuż których ciągną się długie schody.


SKAŁY I DOLNA LATARNIA MORSKA


Tuż za tymi obiektami teren mocno wznosi się w górę. Są tu nawet skałki, a na nich kolorowy , choć niestety bardzo zaniedbany obiekt starej latarni morskiej w Tallinie. Z daleka wygląda i przypomina kształtem kościół.


EESTI KUNSTMUUSEUM


Eesti Kunstimuuseum to ostatni obiekt z wartych uwagi znajdujący się na terenie parku. Muzeum sztuki Współczesnej odbiega od całej reszty założenia. Współczesna architektura wznosi się na wzgórzu i polecana jest przez odwiedzających. Ja niestety nie odwiedziłam jej ani za pierwszym, ani za drugim razem.


VABAKUJUNDUSLIK PARK I OGRÓD JAPOŃSKI


Aby dojść do Ogrodów Japońskich i nad morze musimy przejść przez kolejny wielki park : Vabakujunduslik park ( Free-form Park ). Kilkaset metrów dalej jesteśmy już na terenie Ogrodu Japońskiego ( Jaapani Aed Kadrioru pargis ) . To najmłodsza część całego założenia, budowa ogrodu zaczęła się bowiem dopiero w 2011 roku. Pracom przewodniczył Masao Sone, projektant mody w Japonii. Ogród jest zaprojektowany jako powolna podróż przez kamienne mosty i wokół zbiorników wodnych, w ogrodach tego typu kamienie i woda są bardzo ważnymi elementami.


RUSAŁKA I WYBRZEŻE


Teraz od plaży i morza oddziela nas już tylko ulica Narva maantee. Wcześniej mijamy jeszcze Pomnik Rusałki ( Russalka Memorial ). To pomnik wzniesiony na cześć marynarzy poległych w katastrofie pancernika „Rusalka” w 1893 roku.


TALLIN – BAZA NOCLEGOWA


Tallin ma ogromną bazę noclegową, która stale się rozbudowuje. Za każdym razem podczas kolejnych wizyt, nocowaliśmy w różnych częściach miasta i dzięki temu poznaliśmy każdą z nich bardzo dokładnie. Nie umiem polecić żadnej konkretnej, bo każda ma w sobie coś wyjątkowego. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam jednak do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

8 Replies to “DZIELNICA KADRIORG”

  1. Byłam w Tallinie w drugi weekend grudnia. Niestety akurat wtedy temperatura w dzień spadła do -15 i nie udało mi się zobaczyć wszystkiego, co chciałam. Wy chyba trafiliście na lepszą pogodę, widać słońce na zimowych kadrach.

  2. Piękne miejsca i cudowne fotografie. Chyba niewielu Polaków odwiedza to miasto. Choć u Ciebie mogą obejrzeć jego namiastkę bez wychodzenia z domu. Nasz prezydent chyba był kiedyś w tym kraju.

  3. A jaka jest Estonia? Estończycy? Estońska kuchnia? Nie wiem na ich temat kompletnie nic i chętnie bym się dowiedziała:)

    1. Estonia jest wspaniała, Estończykom bliżej do Skandynawów, ale są bardziej otwarci , co do kuchni to nie wzbudziła mojego zachwytu

Leave a Reply