Dzielnica Kadriorg

DZIELNICA KADRIORG

Dzielnica Kadriorg to po za starówką najpiękniejsza dzielnica miasta. Mieści się około 2km na wschód od centrum, a jej centralny punkt stanowi przepiękny pałac. Ale nie tylko dla niego warto tu zawitać i z pewnością spędzimy tu dobre kilka godzin.

Dzielnica Kadriorg oddalona jest od centrum zaledwie 2km. Można więc tu dotrzeć na piechotkę, ale wygodniej będzie tramwajem, który z centrum dociera tu co kilka minut.


DZIELNICA KADRIORG – ZWIEDZANIE


Wchodząc na teren założenia mijamy po lewej stronie mały domek, który jest Centrum Informacji Turystycznej:

Dzielnica Kadriorg


PARK ZACHODNI


Aby dotrzeć do pałacu musimy przejść przez piękny park. Po prawej stronie mijamy jeziorko Luigettig na środku którego znajduje się altana . Po jednej stronie wody znajdziemy pomnik Lauluisa Friedrich Reinhold Kreutzwaldi (1803-1882), po drugiej już bez postumentu postać Jaana Poska. To część Parku Ludzi (People’s Park), w którym znajduje się jeszcze plac zabaw dla dzieci , park rozrywki i Muzeum dla Dzieci. Po drugiej stronie Alei A. Weizenbergi znajduje się z kolei (Dolny Ogród) Lower Garden.


MUZEUM SZTUKI KADRIORG


Tuż za parkiem po lewej stronie znajduje się Muzeum Sztuki w barokowym pałacu, zbudowanym przez Piotra Wielkiego dla jego żony, Katarzyny I, w 1718 roku. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Niccolo Michettiego pałac i otaczające go kolorowe ogrody są wyrazem carskiej ekstrawagancji. Muzeum Sztuki Kadriorg posiada w swoich zbiorach setki XVI-XX-wiecznych obrazów zachodnich i rosyjskich artystów, a także druków, rzeźb i innych dzieł. Jeśli nie dal dzieł sztuki, to warto tu zawitać dla samy fantastycznych wnętrz.


DZIELNICA KADRIORG – POZOSTAŁE OBIEKTY W PARKU


W parku znajduje się nie tylko piękny pałac, ale także kilak innych obiektów wartych odwiedzenia :

  • Muzeum Zabawek
  • Muzeum Mikkel
  • Jääkelder
  • Kancelaria Prezydenta Estonii
  • Muzeum w Domu Piotra Wielkiego ( do którego zawitałam )
  • Eesti Kunstimuuseum – Muzeum sztuki Współczesnej

VABAKUJUNDUSLIK PARK I OGRÓD JAPOŃSKI


Aby dojść do Ogrodów Japońskich i nad morze musimy przejść przez kolejny wielki park : Vabakujunduslik park ( Free-form Park ). Kilkaset metrów dalej jesteśmy już na terenie Ogrodu Japońskiego ( Jaapani Aed Kadrioru pargis ) . To najmłodsza część całego założenia, budowa ogrodu zaczęła się bowiem dopiero w 2011 roku. Pracom przewodniczył Masao Sone, projektant mody w Japonii. Ogród jest zaprojektowany jako powolna podróż przez kamienne mosty i wokół zbiorników wodnych, w ogrodach tego typu kamienie i woda są bardzo ważnymi elementami.


RUSALKA I WYBRZEŻE


Teraz od plaży i morza oddziela nas już tylko ulica Narva maantee. Wcześniej mijamy jeszcze Pomnik Rusałki ( Russalka Memorial ). To pomnik wzniesiony na cześć marynarzy poległych w katastrofie pancernika „Rusalka” w 1893 roku.>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

3 Replies to “DZIELNICA KADRIORG”

  1. A jaka jest Estonia? Estończycy? Estońska kuchnia? Nie wiem na ich temat kompletnie nic i chętnie bym się dowiedziała:)

    1. Estonia jest wspaniała, Estończykom bliżej do Skandynawów, ale są bardziej otwarci , co do kuchni to nie wzbudziła mojego zachwytu

Leave a Reply