PARKI TALLINA – STARE MIASTO

Parki Tallina to zielone płuca Starego Miasta. Stolica Estonii to jedno z niewielu miast na świecie, którego centrum jest tak zielone. Prawie ze wszystkich stron okalają je parki i skwery.

Parki Tallina znajdują się oczywiście także po za centrum, ale w tym wpisie skupię się i pokażę wyłącznie te okalające Stare Miasto. Odwiedziliśmy je 3 krotnie : wiosną 2018 roku, latem 2021 oraz zimą 2023 roku. Zdjęcia więc pochodzą jak widać z różnych pór roku.


PARKI TALLINA – MAPASNELLI PARK


Zaczynając od strony zachodniej mamy największy z nich – Snelli park. Jest w nim kilka oczek wodnych , fontanna (dość zaniedbana) oraz kilka ciekawych rzeźb. Wzdłuż całego parku ciągną się Schody Patkuli, które prowadzą nas na Wzgórze Zamkowe.


SKWER WIEŻ


Idąc dalej na północ mamy kolejny Park – Towers’ Square. Ciągnie się on wzdłuż murów Starego Miasta i jego 4 wież. Zaczyna się w obrębie Monastery Gate, potem kolejne wieże to Nunnatorn, Sauna, Kuldjal oraz 4, której nazwy nie odnalazłam.


PARKI TALLINA – OGRÓD MAŁGORZATY


W północnej części znajduje się Margaret’s Garden (Margareeta aed) . Z parku możemy oglądać wschodnią stronę Eesti Meremuuseum (Muzeum Morskiego), Stolting Tower i Mine Museum. Znajduje się w nim jeszcze jedna ciekawa rzeźba – „The Broken Line” monument – Pomnik przerwanej linii . Został postawiony na pamiątkę tych, którzy stracili życie na promie „Estonia”, który zatonął w nocy z 28 września 1994 r. między Tallinem a Sztokholmem. Uratowano 137 osób, ale zmarło 852, a 757 nigdy nie odnaleziono.


PARKI TALLINA – OGRÓD KANUTI


Na wschodzie Starego Miasta mieści się jeszcze Kanuti Garden ( Kanuti aed ). To ogrody wzdłuż Bastionu Väikese Rannavärava.

Pozostałe parki w obrębie Starego Miasta to :

  • Lindamäe Park
  • Deer’s Park – Park Jeleni
  • Kaarli Boulevard
  • Tammsaare Park
  • Park Rannamägi . Jego centralną część zajmuje Skåne Bastion (Skoone Bastion)

Jeśli będzie jeszcze kolejna okazja , to postaram się uzupełnić wpis o wszystkie pozostałe parki.


TALLIN – BAZA NOCLEGOWA


Tallin ma ogromną bazę noclegową, która stale się rozbudowuje. Za każdym razem podczas kolejnych wizyt, nocowaliśmy w różnych częściach miasta i dzięki temu poznaliśmy każdą z nich bardzo dokładnie. Nie umiem polecić żadnej konkretnej, bo każda ma w sobie coś wyjątkowego. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam jednak do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

2 Replies to “PARKI TALLINA – STARE MIASTO”

Leave a Reply