STARE MIASTO – GÓRNE MIASTO TOOMPEA

Górne Miasto Toompea to najciekawsza część Starego Miasta stolicy Estonii górująca nad pozostałą. Znajdziecie tu piękne świątynie, wspaniałe widoki i urokliwe, klimatyczne uliczki.

Górne Miasto Toompea odwiedziłam wiosną 2018 roku oraz zimą 2023 roku. Urokliwie jest tu jak się okazuje zarówno w ciepłe dni , jak i te zimowe, kiedy całe miasto rozświetlają tysiące klimatycznych świateł.

Można się tu dostać na kilka sposobów : schodami Pitkuli, ulicą Toompea lub długą ulicą Pikk Jalg i przez Bramę Pika jala väravatorn (Long Leg Gate Tower). Tu znajduje się kilka ważnych obiektów, które poniżej opiszę :


SOBÓR ŚW. ALEKSANDRA NEWSKIEGO


To zdecydowanie najpiękniejszy obiekt tej części miasta, a nawet całego Tallina. Katedra metropolitalna Kościoła Prawosławnego wzniesiona została w latach 1893–1900 z inicjatywy gubernatora estońskiego miała być symbolem panowania rosyjskiego w Estonii, przyczynić się do upowszechniania prawosławia i rusyfikacji Estończyków. Sobór wybudowany został w stylu bizantyjsko – rosyjskim, ma 3 absydy i 5 kopulastych kopuł. Może pomieścić 1500 wiernych.


PARLAMENT I OKOLICA


Naprzeciwko Soboru przy Placu Lossi plats znajduje się budynek Parlamentu.

Tuż obok niego mini park z widokiem na wieżę zamku. Niestety , choć w wielu miejscach znajdziecie możliwość zwiedzania zamku, to na miejscu okazuje się to niemożliwe. Odkąd w budynku umieszczono parlament, obiekt jest zamknięty dla turystów.


OKOLICA SOBORU I PARLAMENTU


Od północnej strony budynek poczty Toompea. Obok kolorowe kamienice dopełniają uroku tego miejsca. Tuż za Soborem z kolei równie kolorowa ambasada Niemiec.


BASTION


Schodząc w dół od Soboru znajdziemy się w Parku Komandandi Garden przy którym znajduje się Muzeum Bastionu Kiek in de Kök.


ZA MURAMI BASTIONU


Jeśli przejdziemy przez bramę główną Bastionu, miniemy kilka ogromnych postaci mnichów bez twarzy. Figury wieczorem są podświetlone, co potęguje niesamowite wrażenie. od tej strony znajduje się wejście do muzeum. To też super punkt widokowy na dolną część Starego Miasta.


ULICZKA ŁĄCZĄCA GÓRNE I DOLNE MIASTO


Od placu za murami Bastionu prowadzi jedna z uliczek łączących górne i dolne miasto. Uliczka to tak an prawdę wąski chodnik i pnące się do góry schody. Miejsce urokliwe zwłaszcza wieczorem.


KATEDRA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY


To główny estoński kościół luterański i jeden z trzech funkcjonujących kościołów średniowiecznych w stolicy. Pierwotny drewniany kościół powstał w tym miejscu w XIII wieku, ale jeszcze w tym samym wieku zbudowano na jego miejscu kamienną, gotycką świątynię, a obecny wygląd jest efektem licznych przebudów.

Wokół Katedry znajduje się kilka ciekawych obiektów historycznych : Elamu hooviansambliga, Estonian Knighthood House (z zieloną elewacją) i inne.


POZOSTAŁE ULICE GÓRNEGO MIASTA


Górne miasto nie ma zbyt wielu uliczek, dlatego szybko możecie przejść je wszystkie. Urokliwe, wąskie zaułki, kolorowe kamieniczki i kilka klimatycznych knajpek. Oto cała Toompea.


PLATFORMY WIDOKOWE


Górne Miasto oprócz kilku ciekawych obiektów i uroczych uliczek ma jeszcze jedną zaletę, czyli kilka fantastycznych punktów widokowych na panoramę miasta z prawie każdej strony. Najciekawszy widok roztacza się z:

  • Platformy Piiskopi – tuż obok Katedry Najświętszej Maryi Panny
  • Platforma Patkuli – znajdująca się na końcu schodów Patkuli
  • Platforma Kohtuotsa – nad bramą wejściową do Miasta Górnego (Pika jala väravatorn)

Więcej na temat punktów i platform widokowych poczytacie w PUNKTY WIDOKOWE TALLINA


TALLIN – BAZA NOCLEGOWA


Tallin ma ogromną bazę noclegową, która stale się rozbudowuje. Za każdym razem podczas kolejnych wizyt, nocowaliśmy w różnych częściach miasta i dzięki temu poznaliśmy każdą z nich bardzo dokładnie. Nie umiem polecić żadnej konkretnej, bo każda ma w sobie coś wyjątkowego. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam jednak do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

7 Replies to “STARE MIASTO – GÓRNE MIASTO TOOMPEA”

    1. to raczej północ , niż wschód, zresztą samym Estończykom bliżej do Skandynawów , niż Rosjan

Leave a Reply