STARE MIASTO – GÓRNE MIASTO TOOMPEA

Górne Miasto Toompea to najciekawsza część Starego Miasta Tallina górująca nad pozostałą.

Można się tu dostać na kilka sposobów : schodami Pitkuli, ulicą Toompea lub długą ulicą Pikk Jalg i przez Bramę Pika jala väravatorn (Long Leg Gate Tower). Tu znajduje się kilka ważnych obiektów, które poniżej opiszę :


SOBÓR ŚW. ALEKSANDRA NEWSKIEGO


To zdecydowanie najpiękniejszy obiekt tej części miasta, a nawet całego Tallina. Katedra metropolitalna Kościoła Prawosławnego wzniesiona została w latach 1893–1900 z inicjatywy gubernatora estońskiego miała być symbolem panowania rosyjskiego w Estonii, przyczynić się do upowszechniania prawosławia i rusyfikacji Estończyków. Sobór wybudowany został w stylu bizantyjsko – rosyjski, ma 3 absydy i 5 kopulastych kopuł. Mozę pomieścić 1500 wiernych.


PARLAMENT I OKOLICA


Naprzeciwko Soboru przy Placu Lossi plats znajduje się budynek Parlamentu. Od północnej strony budynek poczty Toompea.


BASTION


Schodząc w dół od Soboru znajdziemy się w Parku Komandandi Garden przy którym znajduje się Muzeum Bastionu Kiek in de Kök.


KATEDRA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY


To główny estoński kościół luterański i jeden z trzech funkcjonujących kościołów średniowiecznych w stolicy. Pierwotny drewniany kościół powstał w tym miejscu w XIIIw., ale jeszcze w tym samym wieku zbudowano na jego miejscu kamienną, gotycką świątynię, a obecny wygląd jest efektem licznych przebudów. Wokół Katedry znajduje się kilka ciekawych obiektów historycznych : Elamu hooviansambliga, Estonian Knighthood House (z zieloną elewacją) i inne.


ULICE GÓRNEGO MIASTAPLATFORMY WIDOKOWE


Górne Miasto oprócz kilku ciekawych obiektów i uroczych uliczek ma jeszcze jedną zaletę – kilka fantastycznych punktów widokowych na panoramę miasta z prawie każdej strony. Najciekawszy widok roztacza się z:

  • Platformy Piiskopi – tuż obok Katedry Najświętszej Maryi Panny
  • Platforma Patkuli – znajdująca się na końcu schodów Patkuli
  • Platforma Kohtuotsa – nad bramą wejściową do Miasta Górnego (Pika jala väravatorn)


>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

Leave a Reply