Jarmarki Bożonarodzeniowe

JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

Jarmarki Bożonarodzeniowe to wielowiekowa tradycja niezmiennie żywa. Te najpiękniejsze i największe znajdziemy głównie w Europie w takich krajach jak Niemcy, Austria, Belgia, Dania, a od kilkunastu lat także Polska ma się czym pochwalić.

Jarmarki Bożonarodzeniowe przyciągają co roku miliony odwiedzających. Bawią się tu nie tylko lokalni mieszkańcy, ale powoli nabiera rozpędu tzw. turystyka jarmarkowa, czyli zwiedzanie jarmarków w kolejnych państwach i miastach. Kiedyś sceptycznie podchodziliśmy do takiego rodzaju turystyki. Kiedy  raz spróbowaliśmy, to na zawsze jesteśmy uzależnieni od tej atmosfery, kolorów, zapachów i całej aury jaka się wokół jarmarków roztacza.


JARMARKI BOŻONARODZENIOWE – KRÓTKA HISTORIA


Jak to się zaczęło ?

Mamy średniowiecze, rzeźnicy oraz producenci serów rozkładają w okresie grudniowym swoje produkty na targach. A to po to, by zaopatrzyć ludność w mięso i przygotować na ciężki okres zimowy. Z czasem na takich rynkach zaczynają wystawiać swoje towary również rzemieślnicy, wytwórcy zabawek, koszów z wykliny czy cukiernicy. I tak zaczęła się ta trwająca do dzisiaj tradycja, która z praktycznej przerodziła się w komercyjną i czysto imprezową funkcję.

Który jarmark był pierwszy ?

Tu znajdziemy całą masę sprzecznych informacji . Na jednych portalach przeczytamy o Monachium z historią sięgającą XIV wieku, na innym o Wiedniu i XIII wieku. Estończycy twierdzą, że tradycja zrodziła się u nich . Tak czy inaczej historia jarmarków jest długa i dobrze, że trwa do dzisiaj.

Czas trwania corocznego jarmarku to okres od połowy listopada aż do świąt Bożego Narodzenia.NIEMIECKIE JARMARKI BOŻONARODZENIOWEDo najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych należą niemieckie jarmarki, które mają największy rozmach i są już prawdziwym narodowym świętem. Odbywają się co roku w każdym dużym i większości mniejszych miast na terenie kraju. My do tej pory odwiedziliśmy trzy z nich. Z czasem może więc ten przewodnik rozrośnie się do większych rozmiarów i będę mogła pokazać Wam większość tych najpiękniejszych i najciekawszych.


JARMARK W DORTMUNDZIE


Jarmark w Dortmundzie

Ten w Dortmundzie reklamował się tak : „Największa na świecie choinka i hektolitry grzanego wina” . Spośród wielu ofert ciekawych wylotów na niemieckie „Weihnachtsmarkt” daliśmy się skusić tej reklamie i wybraliśmy właśnie Dortmund.

JARMARK W DORTMUNDZIE >


JARMARK WE FRANKFURCIE NAD MENEM


JARMARK WE FRANKFURCIE

We Frankfurcie nad Menem najdziemy jarmark, który jest jednym z najważniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Ogromna liczba odwiedzających, przepiękne dekoracje, pyszne grzane wino, klimatyczna sceneria Römerberg i Paulsplatz. Jest tu także ogromna, podobno największa w Niemczech choinka.

JARMARK WE FRANKFURCIE >


JARMARK W NORYMBERDZE


Jarmark w Norymberdze

Norymberga już od lat znajduje się na liście najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. Jest faktycznie jednym z najstarszych, największych i najbardziej znanych na świecie.

JARMARK W NORYMBERDZE >


Do innych najbardziej znanych jarmarków w Niemczech należą także :

  • DREZNO – Jarmark Striezelmarkt. Tradycja saksońska jarmarku sięga już 1434 roku, kiedy odbył się pierwszy jarmark w Dreźnie. Produktem tradycyjnym i promowanym w jarmarku jest strucla, która dała początek nazewnictwu jarmarku.
  • Jarmark w STUTTGARDZIE jest największym jarmarkiem w Niemczech, ma aż 300 lat tradycji.


JARMARK W TALLINIE – ESTONIAJarmark w Tallinie

Jarmark w Tallinie jest uznawany za najstarszy na świecie. Nawet jeśli to nie jest prawdą, to znajdziecie tu najsympatyczniejszy klimat i atmosferę jakiej nie ma nigdzie indziej.

JARMARK W TALLINIE >POLSKIE JARMARKI BOŻONARODZENIOWEPolskie jarmarki nie mają długiej tradycji. Teraz ciężko w to uwierzyć, ale jeszcze dwadzieścia lat temu okres Adwentu, czyli oczekiwania na Boże Narodzenie był czasem zadumy. Imprezowanie było w złym tonie. Najstarszy jarmark świąteczny w Polsce odbywa się na krakowskim Rynku Głównym. Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe zostały nawet zaliczone do najpiękniejszych jarmarków w Europie. My do tej pory odwiedzaliśmy jarmarki tylko lokalnie, ale z pewnością kiedyś uda się tu zgromadzić kolekcję i tych największych i najpiękniejszych.


KATOWICE >> OPIS WKRÓTCE

WROCŁAW >> OPIS WKRÓTCEPRZEWODNIK PO JARMARKACH BOŻONARODZENIOWYCH >

JARMARKI W NIEMCZECH:

JARMARK W ESTONII:

JARMARKI W POLSCE:

  • KATOWICE (w przygotowaniu)
  • WROCŁAW (w przygotowaniu)

3 Replies to “JARMARKI BOŻONARODZENIOWE”

Leave a Reply