Jarmarki Bożonarodzeniowe

JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

Jarmarki Bożonarodzeniowe to wielowiekowa tradycja niezmiennie żywa. Te najpiękniejsze i największe znajdziemy głównie w Europie w takich krajach jak Niemcy, Austria, Belgia, Dania, a od kilkunastu lat także Polska.

Jarmarki Bożonarodzeniowe przyciągają co roku miliony odwiedzających. Bawią się tu nie tylko lokalni mieszkańcy, ale powoli nabiera rozpędu tzw. turystyka jarmarkowa, czyli zwiedzanie jarmarków w kolejnych państwach i miastach. Kiedyś sceptycznie podchodziliśmy do takiego rodzaju turystyki. Kiedy jednak raz spróbowaliśmy, to na zawsze jesteśmy uzależnieni od tej atmosfery, kolorów, zapachów i całej aury jaka się wokół jarmarków roztacza.


JARMARKI BOŻONARODZENIOWE – KRÓTKA HISTORIA


Jak to się zaczęło ?

Mamy średniowiecze, rzeźnicy oraz producenci serów rozkładają w okresie grudniowym swoje produkty na targach. A to po to, by zaopatrzyć ludność w mięso i przygotować na ciężki okres zimowy. Z czasem na takich rynkach zaczynają wystawiać swoje towary również rzemieślnicy, wytwórcy zabawek, koszów z wykliny czy cukiernicy. I tak zaczęła się ta trwająca do dzisiaj tradycja, która z praktycznej przerodziła się w komercyjną i czysto imprezową funkcję.

Który jarmark był pierwszy ?

Tu znajdziemy całą masę sprzecznych informacji . Na jednych portalach przeczytamy o Monachium z historią sięgającą XIV wieku, na innym o Wiedniu i III wieku. Estończycy twierdzą, że tradycja zrodziła się u nich . Tak czy inaczej historia jarmarków jest długa i dobrze, że trwa do dzisiaj.

Czas trwania corocznego jarmarku to okres od połowy listopada aż do świąt Bożego Narodzenia.NIEMIECKIE JARMARKI BOŻONARODZENIOWEDo najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych należą niemieckie jarmarki, które mają największy rozmach i są już prawdziwym narodowym świętem. Odbywają się co roku w każdym dużym i większości mniejszych miast na terenie kraju. My do tej pory odwiedziliśmy trzy z nich. Z czasem może więc ten przewodnik rozrośnie się do większych rozmiarów i będę mogła pokazać Wam większość tych najpiękniejszych i najciekawszych.


JARMARK W DORTMUNDZIE


Jarmark w Dortmundzie

Ten w Dortmundzie reklamował się tak : „Największa na świecie choinka i hektolitry grzanego wina” . Spośród wielu ofert ciekawych wylotów na niemieckie „Weihnachtsmarkt” daliśmy się skusić tej reklamie i wybraliśmy właśnie Dortmund.

JARMARK W DORTMUNDZIE >


JARMARK WE FRANKFURCIE NAD MENEM


JARMARK WE FRANKFURCIE

We Frankfurcie nad Menem najdziemy jarmark, który jest jednym z najważniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Ogromna liczba odwiedzających, przepiękne dekoracje, pyszne grzane wino, klimatyczna sceneria Römerberg i Paulsplatz. Jest tu także ogromna, podobno największa w Niemczech choinka.

JARMARK WE FRANKFURCIE >


JARMARK W NORYMBERDZE


Jarmark w Norymberdze

Norymberga już od lat znajduje się na liście najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. Jest faktycznie jednym z najstarszych, największych i najbardziej znanych na świecie.

JARMARK W NORYMBERDZE >


Do innych najbardziej znanych jarmarków w Niemczech należą także :

  • DREZNO – Jarmark Striezelmarkt. Tradycja saksońska jarmarku sięga już 1434 roku, kiedy odbył się pierwszy jarmark w Dreźnie. Produktem tradycyjnym i promowanym w jarmarku jest strucla, która dała początek nazewnictwu jarmarku.
  • Jarmark w STUTTGARDZIE jest największym jarmarkiem w Niemczech, ma aż 300 lat tradycji.

Leave a Reply