DZIELNICA PIRITA

Dzielnica Pirita znajduje się kilka kilometrów na wschód od centrum Tallina. To miejsce wypoczynku mieszkańców stolicy pełne pięknych plaż i marin.

Do tej dzielnicy miasta oddalonej o ponad 6km od Starego Miasta w Tallinie dostajemy się dzięki uprzejmości mojej znajomej (poznanej 22 lata wcześniej w Szwecji ). Jedziemy z nią samochodem do miejsca wypoczynku mieszkańców stolicy. Tu bowiem zaczynają się najpiękniejsze plaże, tu też jest marina oraz centrum sportowe TOP CITY wybudowane na olimpiadę w 1980 roku. To informacja o której mało kto wie, ale to właśnie Tallin stał się miastem żeglarskim na igrzyska olimpijskie w Moskwie. Potem port i centrum sportowe gościło jeszcze inne imprezy : Regaty Helsinki-Tallin 1992, Mistrzostwa Europy 2010, Mistrzostwa Świata 2010.


Trafiamy tu ponownie w 2023 roku zimą. Udaje się podczas drugiej wizyty zajrzeć na najwyższy punkt widokowy Tallina oraz do Ogrodów Botanicznych.KLASZTOR ŚW. BRYGIDY


 • CZYNNE : 10.00 – 19.00 / zimą 12.00 – 18.00
 • WSTĘP : 2 euro

Zanim powędrujemy promenadą w kierunku morza zatrzymujemy się przed bramą ruin Klasztoru Piryta. Niestety wieczorem obiekt jest już zamknięty (czynne do 19.00). Za bramą widzimy ruiny Kościoła Katolickiego i klasztor zgromadzenia Brygidek. Jako ciekawostkę dodam, że w klasztorze znajduje się pensjonat prowadzony przez siostry, można więc tu zostać na dłużej.

Przy drugiej wizycie zwiedzamy obiekt. W pięknej zimowej aurze wygląda jeszcze ciekawiej niż w innych porach roku.

Klasztor Zakonu Świętej Brygidy był największym budynkiem klasztornym w Inflantach. Został założony w 1407 przy wsparciu trzech bogatych kupców Tallina i należał do Zakonu św Brygidy Szwecji.  Brygida urodziła się około 1303 i pochodzi z rodziny królewskiej, w 1346 roku założyła zakon żeński, który w okresie swojego rozkwitu składał z 74 obiektów.  W 1577, podczas wojny inflanckiej w Tallinie pod koniec oblężenia wojsk rosyjskich budynek został zniszczony. Do dnia dzisiejszego z całego kompleksu klasztornego pozostała tylko zachodnia fasada kościoła opactwa i jego boczne ściany.

Można obejść Klasztor ze wszystkich stron, przejść jednym zachowanym korytarzem od północnej strony.

Można też po wąskich i stromych schodkach wejść na mury od wschodniej strony.

Obecnie na terenie klasztoru oprócz prowadzenia pensjonatu odbywają się  koncerty plenerowe.


DZIELNICA PIRITA – PORT I PLAŻA


Po drugiej stronie drogi znajduje się promenada prowadząca nas wzdłuż mariny do plaży. Tuż przy marnie widzimy opisane wcześniej obiekty olimpijskie, przy plaży z kolei znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe.

Zimą port skuty jest lodem, a łódki stoją na nabrzeżu.


MERIVALJA PIER


Na sama końcówkę zachodu słońca koleżanka zabiera nas jeszcze kilometr dalej na północ do punktu widokowego zwanego Merivälja muul . Plaża jest tu dość wąska, za to malownicza ze względu na dużą ilość kamieni.


DZIELNICA PIRITA – WIEŻA TELEWIZYJNA TELETORN


 • CZYNNY : 10.00 – 18.00, w weekendy 10.00 – 21.00
 • WSTĘP : 17 euro / 10 euro ulgowy . Pakiet z ogrodem botanicznym : 19 / 12 euro
 • AKTUALNE INFORMACJE na stronie TELETORN 

Wieża telewizyjna TELETORN to najwyższy punkt widokowy stolicy Estonii. Najlepiej dotrzeć tu autobusem. Godziny odjazdu i przystanki pokazuje nam mapa googla bardzo dokładnie.

Do wnętrza wchodzimy długim zadaszonym tunelem. Na parterze jest kasa, sklepik oraz mała wystawa poświęcona samej wieży.

Windą wjeżdżamy na początek na 21 piętro, skąd z wysokości 170 metrów oglądamy widoki z każdej strony, ale przez szybę. Można też spojrzeć w dół , bo w kilku miejscach znajdują się okrągłe szklane otwory w podłodze.

Potem schodami wychodzimy na wyższy poziom. Tu znajduje się urokliwa kafejka z fantastycznymi widokami. Oczywiście korzystamy z okazji, bo kawa na takich wysokościach smakuje najlepiej.

Na tym poziomie znajduje się też taras zewnętrzny. Tu też można skorzystać z atrakcji oczywiście dodatkowo płatnych jak spacer na krawędzi lub nawet skok ze spadochronem.

Najbliższa okolica wieży to głównie osiedla domków jednorodzinnych


DZIELNICA PIRITA – OGRÓD BOTANICZNY


 • CZYNNY : 11.00 – 16.00
 • WSTĘP : 5 euro / 3 euro ulgowy . Pakiet z wieżą telewizyjną : 19 / 12 euro
 • AKTUALNE INFORMACJE na stronie Tallina Botanikaeed

Korzystając z okazji odwiedzin wieży telewizyjnej, zajrzeliśmy również do pobliskich Ogrodów Botanicznych. O tej porze roku można co prawda zajrzeć do tych zewnętrznych, ale i to warto obejrzeć. Jak wiele ogrody mają do zaoferowania znajdziecie na mapie :

Idziemy przez bajkowy las z widokiem na wieżę Teletorn, w której byliśmy chwilę wcześniej.

Tuż za nim znajdujemy rozległy budynek ogrodów.

WNĘTRZA OGRODÓW BOTANICZNYCH

STREFA WEJŚCIOWA

Wnętrza składają się z kilku różnych części. Zaczynamy od części środkowej, najwyższej gdzie znajduje się szatnia, kafeja i oczywiście pierwsze rośliny. Są tu też schodki z małą antresolą i widokiem na palmy od góry. Są też wejścia do kilku osobnych pomieszczeń w których na bieżąco odbywają się różne warsztaty.

STREFA TROPIKALNA

To największa z części ogrodów. Są tu altanki, rzeźby, płynąca woda i oczywiście piękna tropikalna roślinność.

STREFA SUBTROPIKALNA

Tu królują różnego rodzaju kaktusy.


DZIELNICA PIRITA – LAS I CMENTARZ


W oczekiwaniu na powrotny autobus do centrum Tallina wędrujemy jeszcze aleją ciągnąca się wzdłuż bajecznego lasu. W jego części znajduje się cmentarz. Jest tak ukryty w lesie, że dopiero po chwili można się zorientować, że się tam znajduje.


PIRITA – BAZA NOCLEGOWA


Tallin ma ogromną bazę noclegową, która stale się rozbudowuje. Za każdym razem podczas kolejnych wizyt, nocowaliśmy w różnych częściach miasta i dzięki temu poznaliśmy każdą z nich bardzo dokładnie. Nie umiem polecić żadnej konkretnej, bo każda ma w sobie coś wyjątkowego. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam jednak do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Jeśli chciałbyś przenocować w dzielnicy Pirita, wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

6 Replies to “DZIELNICA PIRITA”

 1. Kolejne ciekawe miejsce odkryte. Ja nie jestem podróżnikiem, lubię jedynie czytać o takich miejscach.

 2. Ten klasztor w zimowej scenerii prezentuje się jak z bajki! aż pobudza wyobraźnię. Piękne miejsce!

  1. I to już od kilku lat, tak powinno być wszędzie, bo to niesamowicie ułatwia podróżowanie

Leave a Reply