Swayambhunath

SWAYAMBHUNATH – ŚWIĄTYNIA MAŁP

Swayambhunath, zwana również Świątynią Małp to jedno z najstarszych miejsc religijnych w Nepalu – ważnym dla hindusów, ale dużo ważniejszym dla buddystów.

Swayambhunath (kompleks świątynny) znajduje się 3 km od centrum Kathmandu, na szczycie wzgórza, na który prowadzi 365 stopni i stanowi świetny punkt widokowy na cała Dolinę Kathmandu. W skład kompleksu wchodzi stupa, kilka świątynek i sanktuarium, klasztor tybetański, muzeum i biblioteka. Nazwa Świątynia Małp pochodzi od dziesiątek małp, jakie żyją w północno -zachodniej części świątyni i są uznawane za święte.


SWAYAMBHUNATH – LEGENDA


Według legendy : To Adi-Budda, Sam Samoistny wybrał to miejsce, dolinę wypełniało Jezioro Węży, a otaczały je góry. Wispaśji Budda, idący z miasta Bandhumati, rzucił tu nasienie lotosu. Kiedy z wody wyłonił się kwiat, ukazał się nad nim błękitny płomień. Przybyły z wielkich Chin bodhisattwa Mańdżuśri rozciął ognistym mieczem góry Hmasikap w Czobhar i wówczas wody odpłynęły z nurtem Bagmati do wielkiej rzeki Ganga. Uczniowie Mańdżuśrego wznieśli tu miasto Mańdżupatan. Bodhisattwa królem ustanowił Dharmakarę, a sam wrócił do Chin. W epoce Tretajuga król Praczanda Dewa okrył kwiat stupą.


KRÓTKA HISTORIA


Stupa została ufundowana przez pradziadka króla Mānadeva (464-505 ne), króla Vṛsadeva, w początku V wieku ne. Jednak mówi się, że to cesarz Ashoka zbudował świątynię na wzgórzu, w III w. przed Chrystusem lecz została ona zniszczona jakiś czas potem. Legenda głosi, że Budda odwiedził Swayambhunath i nauczał. Na stupie są namalowane oczy i brwi Buddy. Pomiędzy nimi jest wyglądający trochę jak nos – symbol „jedności”.


SWAYAMBHUNATH – DOLNA CZĘŚĆ WZGÓRZA


 • Klasztor Maitreya Gumba
 • Statua pokoju z fontanną
 • Świątynia Buddyjska Bajradhatu Chaitya

SWAYAMBHUNATH – GÓRNA CZĘŚĆ WZGÓRZA


Najciekawsze świątynie i stupy czekają na nas na samej górze wzgórza. Złote kopuły, drzwi wejściowe, młynki modlitewne rzucają się w oczy tworząc koloryt tego miejsca. Ale nie tylko dla świątyń warto wspiąć się na samą górę.  Stąd rozpościerają się najwspanialsze widoki na całą Dolinę Katmandu. Przy dobrej widoczności, kiedy powietrze nie jest zanieczyszczone, widać stąd całe najbliższe szczyty Himalajów. My niestety nie mieliśmy tyle szczęścia.

A wśród najważniejszych budynków jakie znajdują się na wzgórzu znajdziemy :

 • Świątynia Hinduska Devi Mata Mandir
 • Klasztor Karma Raja Maha Vihar
 • Świątynia Hinduska Harati Ajima Temple
 • Świątynia Buddyjska Swayambhu Mahachaitya
 • Buddyjska Swoyambhunath Stupa
 • Świątynia Buddyjska Basundhara Devi Temple
 • Muzea, galerie, sklepiki, restauracje
 • Widok na Dolinę Kathmandu


NEPAL – PRZEWODNIK PO KRAJU >


EVEREST BASE CAMP – TREKKING DZIEŃ PO DNIU >

DOLINA KATMANDU >

SHIVAPURI NATIONAL PARK >

Leave a Reply