LOBUCHE - GORAK SHEP

LOBUCHE – GORAK SHEP – DZIEŃ 8

Lobuche to miejscowość na prawie 5 tys. m n.p.m. Ta wysokość sprawia, że nie ma tu już żadnej roślinności. Mimo tego miejscowość w porannym słońcu wygląda przepięknie.

Lobuche to tylko jeden z przystanków na drodze do Everest Base Camp, dzisiaj, w 8 dniu trekkingu przed nami ostatnio odcinek w cywilizacji. Dalej już tylko góry i najpotężniejsze szczyty świata.


LOBUCHE (4910m)


Wcześnie rano opuszczamy miejscowość Lobuche. Wczoraj wieczorem ponura i smutna, dzisiaj w promieniach słońca – radosna i kolorowa.


LOBUCHE (4910m) -> GORAK SHEP (5180m)


Tego dnia między punktem wyjścia , a celem nie ma już żadnej cywilizacji, a co za tym idzie – żadnego postoju. Można co prawda zboczyć ze szlaku do włoskiej stacji badawczej, ale my tego nie robimy. Mamy do pokonania zaledwie 270m różnicy wysokości i 6km drogi, ale zajmuje nam to prawie 4 godziny. Wszyscy są już strasznie zmęczeni, wysokość robi swoje. Cały dzisiejszy szlak ciągnie się wzdłuż Lodowca Khumbu. Po lewej stronie masyw Lobuche (6135m), po prawej Mehra Peak (5820m) , za nim przepiękny szczyt Nuptse (7864m). Krajobraz jest już całkowicie surowy, tylko kamienie, skały i lód, zero roślinności.


GORAK SHEP (5180m)


Po 3 godzinach docieramy do ostatniej miejscowości na trasie. Za nią już tylko góry i lodowce … Przed nami kilometr dalej przepiękny szczyt Pumori na granicy z Tybetem. Meldujemy się w naszej lodży  Snowland Highest Inn , zjadamy lunch i głosujemy plan na następne godziny. Pogoda niestety w między czasie popsuła się i choć plan zakładał zdobywanie w tym dniu Kala Patthar – wszyscy zgodnie głosują, że ze względu na brak wizji jakichkolwiek widoków – odkładamy tą wyprawę na dzień następny. W sypiącym śniegu idziemy tylko na mały spacer. Ja jednak czuję się coraz gorzej, szybko wracam do lodży. Jest potwornie zimno, nawet w jadalni panuje temperatura bliska 0 stopni. Szybko więc zbieramy się do łóżek, jutro pobudka o 3.30.NEPAL – PRZEWODNIK PO KRAJU >


EVEREST BASE CAMP – TREKKING DZIEŃ PO DNIU >

DOLINA KATMANDU >

SHIVAPURI NATIONAL PARK >

Leave a Reply