Dolina Katmandu

DOLINA KATMANDU

Dolina Katmandu to miejsce od którego wszyscy turyści zaczynają  swoją przygodę z niezwykłym krajem jakim jest Nepal. Oto przewodnik po wszystkich najciekawszych miejscach znajdujących się w stolicy oraz przyległych do niej miastach.

Dolina Katmandu nie była naszym celem samym w sobie. Lecieliśmy do Nepalu, aby zobaczyć Himalaje i najwyższe góry świata. Faktem jest jednak, że nie da się opowiedzieć o Nepalu oglądając go przez pryzmat wyłącznie gór. Wszystko co znajduje się w Dolinie Katmandu jest równie ważne i ciekawe.


DOLINA KATMANDU – MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSCDOLINA KATMANDU – KRÓTKA HISTORIA


Kiedyś cała Dolina Katmandu to było jedno królestwo. Po śmierci króla Yaksha Malla w 1482 roku, królestwem wspólnie próbowali rządzić synowie zmarłego.  Skończyło się to jednak wojną domową, a ostatecznie podziałem na trzy niezależne małe państewka ze stolicami w Bhaktapurze, Kathmandu i Patanie. Kolejni władcy z dynastii Mallów zdawali się rywalizować ze sobą na polu architektury i sztuki.KATMANDU – CO ZWIEDZIĆ W STOLICY NEPALU ?


DURBAN SQUARE – KATMANDU


To serce starego Katmandu i najważniejsze miejsce, tu bowiem zgromadzone są najważniejsze zabytki, a cały kompleks został w roku 1997 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Po trzęsieniu ziemi w 2015 roku wiele budynków do dzisiaj nie zostało odbudowanych.

>>> KATMANDU DURBAN SQUARE >>>


SWAYAMBHUNATH – ŚWIĄTYNIA MAŁP


SWAYAMBHUNATH – ŚWIĄTYNIA MAŁP

Swayambhunath, zwana również Świątynią Małp to jedno z najstarszych miejsc religijnych w Nepalu. Ważnym dla hindusów, ale dużo ważniejszym dla buddystów. Nazwa Świątynia Małp pochodzi od dziesiątek małp, jakie żyją w północno -zachodniej części świątyni i są uznawane za święte.

>>> KATMANDU SWAYAMBHUNATH >>>


STUPA BOUDHANATH


Stupa Boudhanath

Położona mniej więcej 5 kilometrów w linii prostej na północny-wschód od centrum Katmandu stupa zwana : Bodnath / Boudhanath / Bagmati / Khasti jest dla tybetańskich buddystów najświętszym miejscem poza Tybetem. Kopuła ma około 35 metrów średnicy, co czyni ją największą w Nepalu i jedną z największych na świecie. Od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO.

>>> STUPA BOUDHANATH >>>


PASUPATINATH – KOMPLEKS ŚWIĄTYNNY


Pasupatinath to kompleks świątynny usytuowany na brzegu rzeki Bagmati we wschodniej części Kathmandu. Jest najważniejszy miejscem dla wyznawców hinduizmu w Nepalu i jednym z najświętszych miejsc hinduizmu na świecie. Miejsce słynie przede wszystkim z ceremonii kremacji, które odbywają się tutaj codzienne na betonowych platformach, wzdłuż rzeki świętej rzeki Bagmati.

>>> PASUPATINATH >>>


ULICE KATMANDU


Ulice Katmandu

Katmandu to nie tylko zabytki, niesamowite świątynie, obiekty z listy UNESCO. To tak na prawdę zwykła metropolia na co dzień tętniąca życiem. To zwykli ludzie pracujący, przemieszczający się codziennie do pracy. To dzielnice handlowe pełne uroczych sklepików, bazarów , knajpek i restauracji. Ale też i zdewastowane ulice, ruiny po ostatnim trzęsieniu ziemi w których także toczy się życie.

>>> ULICE KATMANDU >>>


DOLINA KATMANDU – PATAN


Patan

Patan, czyli Miasto Piękna, to jedna z trzech dawnych stolic doliny. Leży około 5km na południe od centrum Katmandu. Jest trzecim, największym po stolicy i Pokharze miastem Nepalu. Patan ze względu na cenne zabytki znalazł się wraz z sześcioma innymi miejscami Doliny Katmandu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

>>> PATAN – PRZEWODNIK >>>


DOLINA KATMANDU – BHAKTAPUR


Bhaktaptur

Bhaktapur to stare miasto o niepowtarzalnym klimacie, które łączy w sobie bogactwo unikalnych zabytków z czasów, gdy było stolicą królestwa. W przeciwieństwie do olbrzymiego i uprzemysłowionego Katmandu, w rolniczym Bhaktapurze czas zdaje się stać w miejscu.

>>> BHAKTAPUR – PRZEWODNIK >>>NEPAL – PRZEWODNIK PO KRAJU >


EVEREST BASE CAMP – TREKKING DZIEŃ PO DNIU >

DOLINA KATMANDU >

SHIVAPURI NATIONAL PARK >

Leave a Reply