Patan

PATAN

Patan – czyli Miasto Piękna, to jedna z trzech dawnych stolic doliny. Leży około 5km na południe od centrum Katmandu. Obecnie liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców i jest pod tym względem trzecim, największym po stolicy i Pokharze miastem Nepalu.

Patan ze względu na cenne zabytki znalazł się wraz z sześcioma innymi miejscami Doliny Katmandu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wstęp na Plac Królewski Patanu, podobnie zresztą jak jest to w przypadku Katmandu i Bhaktapuru, jest płatny – 1000 RS (10 $)


PATAN – KRÓTKA HISTORIA


Według jednej legendy miasto miało zostać założone jeszcze w III w. p.n.e. Według innej założono je w III n.e. Niezależnie jaka jest prawda, wszyscy są zgodni co do tego, że Patan jest jednym z najstarszych miast w Dolinie Katmandu. A może nawet najstarszym.

Podobnie jak w przypadku Katmandu i Bhaktapuru największy rozkwit Patanu przypadł na czasy panowania dynastii Mallów. Oni wznieśli najstarszą na Placu, pochodzącą z 1565 roku świątynię Narajany. Ich zasługa to także największą ozdoba Placu, przepiękny, w całości wzniesiony z kamienia Mandir Kriszny. Zbudowany przez panującego w XVIIw. króla Siddhi Narasimhę Mallę.


PLAC KRÓLEWSKI (DURBAN SQUARE)


To serce miasta, mieszczące najważniejsze jego zabytki. I tak kolejno przechodzimy obok (częściowo zrujnowanych po trzęsieniu ziemi obiektów :

  • Pałac Królewski – ciągnący się przez całą długość Placu Królewskiego (po wschodniej stronie). Jego budowa została zapoczątkowana jeszcze w XIV wieku, ale zakończył ją dopiero w połowie XVII w. W Pałac wbudowana jest Świątynia Taledźu, która wedle kroniki Gopalaraja Vamsavali istniała już w XIV wieku. Przebudowana i podwyższona przez Siddhi Narasimhę Mallę do pięciopoziomowej pagody niestety spłonęła, ale została odbudowana przez jego syna, tyle że pozostały jej jedynie trzy dachy. Ponownie świątynia uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1934 roku, możemy ją oglądać, bo w roku 1969 po raz kolejny została odbudowana.
  • Świątynia Kriszny – zbudowana w 1723 roku na rozkaz córki króla Jogi Narendry Malli (Yoga Narendra Malla), podobno aby uczcić pamięć ośmiu żon ojca, które spłonęły były razem z nim na stosie pogrzebowym.
  • Wielki Dzwon – dedykowany bogini Taledźu
  • Świątynia Hari Śankar – XVII-wieczna pagoda przykryta potrójnym dachem z pięknie rzeźbionymi podporami. Wejścia do świątyni strzegą dwa kamienne słoniki.
  • Świątynia Wisznu i kolumna Joganarendry Malli – Świątynia Wisznu pochodząca z 1590 r. , której patronem jest Narasimha. Przed świątynią stoi kolumna ustawiona około roku 1700. Siedzi na niej zwrócony w stronę swojego pałacu panujący w latach 1685–1705 król Dżaja Joganarendra Malla osłaniany niczym parasolem przez kobrę.
  • Świątynia Narajany – najstarsza na Placu, bo pochodząca z 1565 r. wybudowana z rozkazu króla Purandary Simhy.
  • Mandir Kriszny i posąg Garudy – jest najsłynniejszą świątynią na Durbar Square. Została zbudowana na zlecenie króla Siddhi Narasimhy Malli po tym, gdy zobaczył on we śnie Krisznę i Radhę. Ta piękna, wzniesiona w całości z wapienia budowla poświęcona jest oczywiście Krisznie, wcieleniu Wisznu, stąd przed sanktuarium na kolumnie klęczy gotowy do lotu Garuda – jego wierzchowiec. Jest to także jedyna w Nepalu świątynia zwieńczona 21 złotymi szczytami (obecnie w rusztowaniach).

PIMBAHAL POND


To miejsce, choć niesłusznie nie zostało ujęte w żadnych przewodnikach, ani na mapie, którą otrzymuje się wraz z biletem wstępu. Niedawno odnowione stanowi miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców Patanu.  Jego historia sięga podobno XIII wieku. Wokół stawu, który został wybudowany w celu ochrony przed powodzią znajduje się kilka świątyń hinduskich. Shree Chandeshwori Mai i na środku wody znajdująca się Pimbahal Pokhari Krishna Temple oraz piękna stupa buddyjska – Pimbahal Chaitya.


RATNAKAR MAHAVIHAR


Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Durban Square, a Pimbahal Pond odnajdujemy jeszcze jedną świątynię hinduską – Ratnakar Mahavihar. To jedna z 10 świątyń Żywej Bogini Kumari (I pokazałam we wpisie TUTAJTa z Patanu jest drugą najważniejszą Kumari w Nepalu.


ULICE PATANU


Klimat miasta tworzą ludzie, budynki w których mieszkają, pracują. Uliczny handel i cała ta otoczka, która sprawia jak odbieramy dane miasto. Oto Patan – prawdziwa odsłona:



NEPAL – PRZEWODNIK PO KRAJU >


EVEREST BASE CAMP – TREKKING DZIEŃ PO DNIU >

DOLINA KATMANDU >

SHIVAPURI NATIONAL PARK >

Leave a Reply