Rabat na Malcie

RABAT NA MALCIE

Rabat na Malcie jest często pomijany przez turystów. Skupiają oni swoją uwagę na zabytkowej Mdinie, a w uliczki południowej części miasta już się nie zapuszczają. To wielki błąd, bo miasto jest prawie tak samo urokliwe i autentyczne, jak to za murami.

Rabat na Malcie sięga swoimi granicami administracyjnymi aż do zachodnich brzegów wybrzeża . W tym wpisie skupię się jednak na samym mieście i jego atrakcjach.


RABAT NA MALCIE – KRÓTKA HISTORIA MIASTA


Dzisiejsze miasto wybudowano na początku naszej ery, za czasów rzymskich. Początkowo MDINA była połączona z nim. Za czasów arabskich, czyli około VIII wieku naszej ery, Mdinę otoczono murem obronnym oraz fosą. I tak została oddzielona od Rabatu tworząc jakby osobne miasto.



RABAT NA MALCIE – CO ZWIEDZIĆ ?



Nazwa Rabat pochodzi z języka arabskiego, który oznacza “przedmieścia”. Jak na „przedmieścia” to mamy tu całą masę atrakcji i niezwykle klimatyczne miejsca w które warto zajrzeć.


PLAC I BAZYLIKA ŚWIĘTEGO PAWŁA


Bazylika św. Pawła w Rabacie znajduje się na placu o tej samej nazwie na którym znajdziemy fontannę w kształcie kuli. Dzisiejszy kościół zbudowano tutaj w XVII wieku . Ciekawostką jest to, że każde z 3 drzwi wejściowych prowadzi nas do innego miejsca. Są to:

  • Kaplica Publiusza, z Grotą św. Pawła,
  • środkowe drzwi wprowadzają do wnętrza Bazyliki
  • trzecie na dziedziniec

Zwiedzanie Bazyliki św. Pawła można połączyć z Muzeum Wignacourta, które znajduje się tuż obok. Przez Muzeum wchodzi się do Groty św. Pawła oraz podziemnych schronów. Muzeum Wignacourta znajduje się w XVIII wiecznym budynku, a wewnątrz można obejrzeć wystawy poświęcone Zakonowi Maltańskiemu, sztuce oraz historii Malty.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO CATALDUSA


W najbliższej okolicy Placu Świętego Pawła znajduje się jeszcze jedna warta odnotowania świątynia. Kościół świętego Cataldusa to mała barokowa świątynia, nazwana tak na cześć irlandzkiego świętego. Zbudowany został około 1745 r. na wczesnych cmentarzach chrześcijańskich. Kościół wart jest odwiedzenia ze względu na katakumby, znajdujące się w podziemiach. To najbardziej autentyczne katakumby w Rabacie, wykute zostały z litej skały i są świetnie zachowane. Krypta ma 3 różne grobowce: grób stołowy z baldachimem, grób okienny i Loculi. Pośrodku znajduje się okrągły kamień będący stółem, na którym krewni zbierali się na posiłki po pogrzebie.


KATAKUMBY ŚWIĘTEGO PAWŁA


Na wyspie znajduje się sporo różnych katakumb, ale te podobno są najciekawsze. My nie decydujemy się na ich zwiedzanie, choć teraz po powrocie troszkę tego żałuję. Dawniej chowanie zmarłych w mieście było zabronione, dlatego katakumby umieszczano na ich obrzeżach. Te opisywane tutaj używane były aż do  VII/VIII wieku naszej ery i mają aż 2000m2 .

Godziny otwarcia : 10 do 16:30. Bilety wstępu: 6 euro, ulgowe 4,50/3,5 euro


KATAKUMBY ŚWIĘTEJ AGATY


Naprzeciwko znajdują się kolejne katakumby. Te są znacznie mniejsze, ale równie ciekawe. Wewnątrz znajduje się. Zobaczyć tutaj można kryptę, w której podobno nauczała św. Agata.

Zwiedzanie katakumb św. Agaty możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem. Otwarte są od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 do 17.00. Bilet wstępu 5 euro / 3,5 / 2,5 euro.


BUDOWLE SAKRALNE W RABACIE


Przechadzając się uliczkami Rabatu oprócz tych najważniejszych, natkniecie się na inne mniejsze i może mniej znaczące świątynie. Jak przystało na kraj katolicki jest ich faktycznie sporo. Na zdjęciach poniżej :


OKOLICA RABAT CITY GATE


Zabytki jak wszędzie, są istotne, ale to co tworzy atmosferę miasta to zwykła, mieszkalna i usługowa zabudowa. Teraz oprowadzę Was po kolorowej mieszance różnych części miasta. Zaczynamy od placu przy którym znajduje się historyczna brama miasta. Brama jest aktualnie w renowacji , dlatego nie ma jej na zdjęciach. Jest za to kolorowa zabudowa kamienic po drugiej stronie


WILLOWA ULICA VJAL SANTU WISTIN


Równolegle do pokazanej powyżej zabudowy ciągnie się niesamowita ulica willowa. Na jej końcu stoi kościół Św. Marka, a jej początek wyznaczają posągi świętych . Udało nam się zajrzeć do kilku ogrodów , ale z racji uszanowania prywatności nie publikuję tu zdjęć .


MIASTO KOLOROWYCH DRZWI I BALKONÓW – GALLARIJAS


To co wraca największą uwagę w Rabacie to kolorystyka. Typowe dla całej wyspy jasno beżowe ściany w połączeniu z kolorowymi drzwiami, galeryjkami i kolorowymi kołatkami tworzą tu niesamowity i niepowtarzalny klimat. Architektura miasta wydaje się bardzo spójna i przyjazna. W Rabacie podobnie jak w Mdnie warto zagubić się w labiryncie uliczek. Niestety nie jest tu tak cicho jak za murami, bo praktycznie wszędzie mają prawo wjazdu samochody, ale ruch nie utrudnia aż tak przyjemnego spaceru.


POZOSTAŁE WIDOCZKI MIASTA


W Rabacie mijamy też znacznie mniej mniej turystów, niż w Mdinie. Mijane osoby to głównie Maltańczycy, czuć wiec tu atmosferę zwykłego miasta żyjącego własnym życie. Sklepy z pamiątkami są tylko przy głównym parkingu. W kilka miejscach znajdują się ciekawe pomniki znanych osób.


RABAT NA MALCIE WIECZOROWĄ PORĄ


Warto tu zajrzeć także po zachodzie słońca . Miasto nic nie traci ze swojej atmosfery, a dobre wino w jakimś urokliwym zaułku będzie smakować z pewnością.


BAZA NOCLEGOWA W RABACIE


Aby poczuć prawdziwą atmosferę miasta warto by się zatrzymać tu na nocleg. My zawsze rezerwujemy takowy przez portal Booking.com , sprawdzony i pewny sposób. Wejdź na mapę poniżej, wpisz interesujacą Cię datę i rezerwuj bezpiecznie.


Booking.com

GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

2 Replies to “RABAT NA MALCIE”

Leave a Reply