BIRGU

BIRGU, BORMLA, ISLA , CZYLI MALTAŃSKIE TRÓJMIASTO

Birgu i Isla oraz łącząca je Bormla to dużo rzadziej odwiedzane miasta, niż będąca po drugiej stronie zatoki Wielkiego Portu stolica wyspy. Jak się okazuje miasta tworzą tu pewnego rodzaju Trójmiasto, które jest nie mniej ciekawe i malownicze jak wspomniana Valetta.

Birgu i Bormla (inaczej Cospicua) to cel naszej wycieczki, na półwysep z miastem Isla (inaczej Senglea) nie docieramy, ale mamy okazję obejrzeć z drugiego brzegu niemalże wszystkie najciekawsze obiekty i w tym mieście. Jeśli jednak znajdziecie więcej czasu to polecam i tu zajrzeć.

Wszystkie trzy miasta się przenikają, nie ma wyraźnych granic miedzy nimi. Patrząc z perspektywy turysty, nie dojrzymy między nimi wyraźnych granic. Najciekawsza część trójmiasta to Birgu, tu znajdujemy najwięcej zabytków i atrakcji.


BIRGU, BORMLA, ISLA – KRÓTKA HISTORIA TRÓJMIASTA


Na obszarze dzisiejszego miasta Birgu już w starożytności funkcjonowały fenickie doki. Wielki Port zapewniał bezpieczną przystań statkom, zapewniając skuteczną obronę w razie ataku.

Zakon Szpitalników Świętego Jana

pojawił się na Malcie w 1530 roku po wygnaniu z Rodos. Ustanowili oni swoja siedzibę właśnie w Birgu, a nie jak przypuszczano w ufortyfikowanej Mdinie. Wystarczyło im tylko 30 lat, aby osadę rybacką przekształcić w prawdziwe ufortyfikowane miasto. Równolegle na innym półwyspie od zachodniej strony Birgu powstało kolejne miasto Senglea (obecna Isla), założone przez wielkiego mistrza Claude de la Sengle.

Średniowieczny zamek Castrum Maris,

znajdujący się na końcu półwyspu w Birgu przebudowano i zmieniono nazwę na obecną, czyli Fort św. Anioła. Twierdza ta była główną siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego.

W maju 1565 roku miasto zostało zaatakowane przez flotę Imperium Osmańskiego. Szpitalnicy dysponowali siłami znacznie mniejszymi niż atakująca ją armia. Birgu i Senglea przetrwały jednak 4-miesięczne oblężenie. Zwycięstwo rozsławiło szpitalników w całej Europie, a oba miasta dostały przydomki Niezwyciężonego i Zwycięskiego miasta

Bormla – powstanie trzeciego miasta

Po muzułmańskiej pożodze podjęto decyzje o budowie nowej ufortyfikowanej stolicy na półwyspie Sciberras. Zakon przeniósł się wiec do Valetty, a tym samym rola Birgu zmniejszyła się się. Ufortyfikowano jednak oba miasta dobudowując mury obronne także od strony lądu. Na obszarze pomiędzy murami obu miast powstała trzecia miejscowość Cospicua, nazywana obecnie Bormla.

Czasy II Wojny Światowej

XX wiek nie był łaskawy dla żadnego z tych trzech miast. Część historycznej zabudowy została zrównania z ziemią podczas niemieckich i włoskich nalotów, choć np. zewnętrzne fortyfikacje Birgu uszły bez szwanku. Na szczęście wszystkie miasta zostały odbudowane, a to co możemy oglądać dzisiaj pokażę wam poniżej.



BIRGU – MAPA MIASTA




BIRGU – ZWIEDZANIE MIASTA


POŁUDNIOWE MURY I BRAMY MIASTA


Do miasta dostajemy się przez bramę Prowansji, a opuszczamy je idąc uliczką wzdłuż zatoki południowej.

Mamy jednak do dyspozycji jeszcze dwie inne bramy w murach starego miasta. Już pierwsze obrazy jakie na nas tu czekają zapowiadają najbardziej kolorowe obrazy Malty.


ULICZKI BIRGU


Wąskie uliczki Birgu ozdobione proporcami, flagami i figurami świętych prowadzą nas przez to całe maleńkie w sumie miasteczko. Jak wszędzie na Malcie mamy piękne kolorowe drzwi, werandki i wszechobecny beżowy kamień na murach. Po drodze mijamy Pałac Inkwizytora. To muzeum etnograficzne z jednym pomieszczeniem opowiadającym o średniowiecznych torturach, podobno warte zwiedzania. Muzeum czynne jest od 9.00 do 16.30. My jesteśmy tu już jednak zbyt późno, aby je zwiedzać.

Idąc prosto od bramy Prowansji docieramy do placu – Pjazza tal-Belt Vittoriosa . Na Placu trwają przygotowania do obchodów święta 15 sierpnia. Stoją tu dwa posągi : Św. Wawrzyńca i Victorii


PLAC BELVEDERE


Dochodzimy do placu Belvedere/Is-Simenta z widokiem na północną zatoczkę i kolejny półwysep z zabudową miasteczka Kalkara. Widać stąd port z mariną oraz ciekawą budowlę z kulą. To część budynków należących niegdyś do Villi Bighi i mieszącego się tam szpitala. Dziś to część Centum Nauki Esplora oraz planetarium.


FORT SAINT ANGELO


Strategicznym punktem na krańcu przylądka Birgu było wzgórze, na którego szczycie w okresie średniowiecza wzniesiono zamek nazywany Zamkiem przy Morzu. Składał się on z dwóch części: dolnej nazywanej castro exteriore, oraz górnej castro interiore.

FORT CZYNNY : codziennie 09.00 – 16.30

BILET WSTĘPU : €10.00 / €6.00 (ulgowy)

My niestety nie mamy możliwości zwiedzić go, ale oglądamy potężne mury zamku od południa oraz zachodu i północy.


PÓŁNOCNY CYPEL BIRGU – PLAŻA W WIDOKIEM NA VALETTĘ


Mijamy mury zamku od zachodniej strony i wąskim przejściem nad niesamowitymi skałami w kolorze cytryny dostajemy się na małą skalista plażę. Na skałach wyryte są swastyki, pozostałość po II wojnie światowej.

Roztacza się stąd fantastyczny widok na wschodnie wybrzeże Valetty. Dajemy chwilę odpocząć zmęczonym upałem nogom i wędrujemy dalej wzdłuż portu w Birgu.


WĄSKA ULICZKA


Aby przejść od zachodniej, z za razem wyższej części Birgu do portu i przejść do fortu musimy pokonać schody w niezwykle wąskiej uliczce.


GRAND HARBOUR MARINA


Pomiędzy Birgu, a miasteczkiem Isla znajduje się ogromy port, gdzie cumują najbogatsze i najpiękniejsze łodzie. Idziemy promenadą wzdłuż wybrzeża podziwiając zarówno historyczną zabudowę jak i współczesne zdobycze cywilizacji w postaci niesamowitych jachtów. To najbardziej malownicze miejsce na Malcie . Fantastyczne zestawienie wieków historii ze współczesnością.


MUZEUM MORSKIE


Tuż przy nabrzeżu znajduje się charakterystyczny budynek z wieżyczką. To Muzeum Morskie, na które niestety też brakuje nam czasu. Przed obiektem stoi ogromna maszyna parowa , a wewnątrz mnóstwo modeli statków i cała historia od starożytności do czasów współczesnych. Muzeum mieści się w dawnej piekarni marynarki wojennej.


KOLEGIATA ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA


Kolegiata i całe jej otoczenie to najbardziej malownicza część wybrzeża Birgu. Kościół położony w przy zielonym placu frontem skierowana do wybrzeża w okolicy głównego placu, który pokazałam wyżej. Wnętrze kolegiaty ma bardzo bogaty barokowy wystrój, niestety wejście jest płatne.

Dodatkową atrakcją jest dinozaur, który nawiązuje do kolejnej części JURRASIC PARK , która kręcona była częściowo na Malcie.


MUZEUM WOJNY


Tuż za murem obronnym Birgu znajduje się Muzeum Wojny, które administracyjnie według map google przypisane jest już do Bormli, ale przynależy faktycznie do Birgu.


BIRGU – WIDOKI Z VALETTY


Jakie jest Birgu najlepiej zobaczyć z Valetty, czy to z plaż wschodniego wybrzeża, czy to z Ogrodów Baracca .



BORMLA – MAPA MIASTA




BORMLA – ZWIEDZANIE MIASTA


Idziemy niestety tylko przez fragment Bormli, ale aby pokazać, że i tutaj warto zajrzeć opiszę i pokażę Wam kilka miejsc.


DOK NUMER 1 – OKOLICA


Niegdysiejszy dok portowy obecnie zagospodarowany jest pięknymi obiektami i skwerami z rzeźbami . Przy doku znajduje się miedzy innymi kinetyczna rzeźba Matthew Pandolfino przy moście Senglia-Vittriosa. Naprzeciwko niej pomnik Dom Mintoff , kawałek dalej Kościół Niepokalanego Poczęcia.



POZOSTAŁE ZABYTKI I CIEKAWE OBIEKTY BORMLI


Niestety na Bormle zabrakło nam czasu , ale jak się okazuje nie ma tu zbyt wiele do obejrzenia . Najciekawsze jest wybrzeże, a to udało się częściowo przejść



ISLA – MAPA MIASTA




ISLA – ZWIEDZANIE MIASTA


„Civitas Invicta” czyli „Niezdobyte Miasto”, niegdyś tak zwykło nazywać się Islę. Charakteryzuje się monumentalnymi fortyfikacjami, które pierwotnie chroniły osadę przed najazdami, a dziś stanowią atrakcje turystyczną.


OGRODY GARDJOLA


Na samym końcu cyplu na którym znajduje się mała miasteczko Isola mamy Ogrody Gardjola z charakterystyczną wieżyczką. To tak zwany bartyzan z symbolicznymi płaskorzeźbami. Oczywiście ogrody otaczają potężne mury obronne jak na każdym prawie półwyspie w tym rejonie Malty. Na pewno jest stąd przepiękny widok na panoramę pobliskich miast: Vittoriosy i Valletty.

Nad całym założeniem górują dwie czerwone wieże Kościoła Św. Filipa i Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.


BAZYLIKA NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY


W najwyższym punkcie miasta usytuowano Bazylikę. Jej wieże widać dobrze z drugiego brzegu od strony Birgu. Bazylika powstała w roku 1580 dla upamiętnienia zwycięstwa chrześcijan nad turecką inwazją. Zbombardowana została w czasie ll Wojny Światowej, ale odbudowana w roku 1956.
Wewnątrz znajduje się XVIII-wieczna droga krzyżowa artysty maltańskiego.


ZABUDOWA MIASTA ISLA OD STRONY WIELKIEGO PORTU


Niesamowitą ma skalę zabudowa wzdłuż wybrzeża. Mury, a nad nimi jeszcze po 4-5 pięter zabudowy głównie mieszkalnej . Cała architektura bardzo spójna, a z portem z frontu stanowiąca fantastyczną mieszankę.



BAZA NOCLEGOWA W MALTAŃSKIM TRÓJMIEŚCIE


Mury trzech miast i port są wieczorem pięknie oświetlone, niestety tym razem zabrakło czasu, aby zawitać tam także wieczorem. Myślę, że warto by się było tu zatrzymać na dłużej. To też świetna baza wypadowa do Valetty i na wschodnie wybrzeże. Jeśli więc sami będziecie organizować sobie nocleg na wyspie polecam skorzystać ze sprawdzonego przez nas portalu BOOKING.COM .

Wpisz interesującą Cię datę, sprawdź dostępne noclegi i rezerwuj :


Booking.com

GOTOWE PRZEWODNIKI PO MALCIE :

MALTA – PRZEWODNIK PO KRAJU >

MALTA – MALTA:

GOZO – WYSPA:

COMINO – WYSPA:

NURKOWANIE NA MALCIE / GOZO / COMINO (przewodnik w przygotowaniu)

9 Replies to “BIRGU, BORMLA, ISLA , CZYLI MALTAŃSKIE TRÓJMIASTO”

  1. Byłam na Malcie w tamtym roku i totalnie się zachwyciłam! Jeszcze tam wrócę po więcej takich widoków 🙂

  2. Malta od dawna jest na liście moich podróżniczych marzeń. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się je spełnić!

  3. Przypomniały mi wakacje 🙂 Tyle jest tam zakątków, które warto zobaczyć, a jednocześnie fascynuje mnie skala: niby Trójmiasto, a tak, jakby się po jednej dzielnicy chodziło. Zwłaszcza, że cała Malta jest malutka 🙂

Leave a Reply