PRZYGOTOWANIA DO WYPRAWY W HIMALAJE

Przygotowania do wyprawy w Himalaje – od czego zacząć i kiedy? O czym pamiętać i czego się spodziewać.

Przygotowania do wyprawy w Himalaje, nie ma znaczenia, czy będzie to Everest Base Camp pod najwyższą górę świata, czy jakikolwiek inny szlak to ważny element, którego nie powinno się pominąć. A jak wyglądały nasze przygotowania zobaczycie poniżej:


PRZYGOTOWANIA DO WYPRAWY W HIMALAJE


I KROK – MARZENIE

Od tego tak na prawdę wszystko się zaczyna.

Bez marzenia, celu nie będzie motywacji i konsekwencji w działaniu.


II KROK – PRZYGOTOWANIE KONDYCYJNE

Pracujesz na co dzień przy biurku / komputerze ? Wracasz do domu i znowu siadasz przed ekranem ? Kiedy w końcu znajdziesz w weekend lub w wakacje chwilę na aktywność fizyczną – masz potem zakwasy przez kilka dni, albo zaczynasz dostrzegać problemy innego typu : bolą stawy, kolana, kręgosłup. Nie jesteś w stanie już zawędrować tak daleko jak mając te 20-parę lat ? Marzysz jednak , aby jeszcze kiedyś wybrać się na daleką wyprawę, gdzie kondycja i zdrowie będzie podstawą sukcesu ? To oznacza, ze jesteś na tym samym etapie co my jakieś 2 lata temu.

Wbrew pozorom nie kupno sprzętu, ubrań, nie sprawy organizacyjne są podstawą takiego wyzwania jak nasze, ale właśnie kondycja. To o nią musimy zadbać dużo, dużo wcześniej zanim zaczniemy planować cokolwiek innego. Może wystarczy rok, może kilka lat – wszystko zależy od tego jak wygląda nasze życie na co dzień, ile mamy lat i w jakiej ogólnej kondycji jesteśmy.


KONDYCYJNE PRZYGOTOWANIA DO WYPRAWY W HIMALAJE


Sport nigdy nie był nam obcy, ale w ilości dość mocno ograniczonej. Kiedy otworzyła się w pobliżu nowa hala sportowa, postanowiliśmy spróbować czegoś nowego. Na początku delikatnie, spokojne zajęcia raz w tygodniu, raz na jakiś czas siłownia. To było jednak za mało ! Zaczęliśmy chodzić na treningi, było ich coraz więcej, bo i nasza kondycja rosła w miesiąca na miesiąc. Doszliśmy do etapu, w którym sami jesteśmy zaskoczeni, że tak niewiele potrzeba, aby przewrócić sprawność, czy wydolność organizmu, jaką mieliśmy mając lat 20. Zajęcia na hali, bieganie, jazda rowerem przez cały rok, narty/snowbord, górskie wycieczki, wspinaczka syna, jego aktywność w drużynie harcerskiej (biwaki, rajdy, wielogodzinne zbiórki z kilometrami do przejścia) – to wszystko złożyło się na nasze przygotowanie do wyprawy.


PODSUMOWANIE OSTATNIEGO ROKU AKTYWNOŚCI NASZEJ RODZINKI



PARTNERZY NASZYCH PRZYGOTOWAŃ



III KROK – DECYZJA


Decyzja została podjęta w październiku 2017 roku, w kwietniu 2018 postawiliśmy stopy na nepalskiej ziemi.

Zastanawialiśmy się czy nasz wysiłek się opłacił i czy damy radę?


Teraz zapraszamy na pełną relację z wyprawy. Dzień po dniu, krok po kroku. Na zdjęciach cudowne krajobrazy najwyższych gór świata oraz nasze zmagania ze słabościami i trudnościami



NEPAL – PRZEWODNIK PO KRAJU >


EVEREST BASE CAMP – TREKKING DZIEŃ PO DNIU >

DOLINA KATMANDU >

SHIVAPURI NATIONAL PARK >

Leave a Reply