Swayambhunath, zwana również Świątynią Małp to jedno z najstarszych miejsc religijnych w Nepalu – ważnym dla hindusów, ale dużo ważniejszym dla buddystów.
Swayambhunath (kompleks świątynny) znajduje się 3 km od centrum Kathmandu, na szczycie wzgórza, na który prowadzi 365 stopni i stanowi świetny punkt widokowy na cała Dolinę Kathmandu. W skład kompleksu wchodzi stupa, kilka świątynek i sanktuarium, klasztor tybetański, muzeum i biblioteka. Nazwa Świątynia Małp pochodzi od dziesiątek małp, jakie żyją w północno -zachodniej części świątyni i są uznawane za święte.
LEGENDA
Według legendy : To Adi-Budda, Sam Samoistny wybrał to miejsce, dolinę wypełniało Jezioro Węży, a otaczały je góry. Wispaśji Budda, idący z miasta Bandhumati, rzucił tu nasienie lotosu. Kiedy z wody wyłonił się kwiat, ukazał się nad nim błękitny płomień. Przybyły z wielkich Chin bodhisattwa Mańdżuśri rozciął ognistym mieczem góry Hmasikap w Czobhar i wówczas wody odpłynęły z nurtem Bagmati do wielkiej rzeki Ganga. Uczniowie Mańdżuśrego wznieśli tu miasto Mańdżupatan. Bodhisattwa królem ustanowił Dharmakarę, a sam wrócił do Chin. W epoce Tretajuga król Praczanda Dewa okrył kwiat stupą.
HISTORIA
Stupa została ufundowana przez pradziadka króla Mānadeva (464-505 ne), króla Vṛsadeva, w początku V wieku ne. Jednak mówi się, że to cesarz Ashoka zbudował świątynię na wzgórzu, w III w. przed Chrystusem lecz została ona zniszczona jakiś czas potem. Legenda głosi, że Budda odwiedził Swayambhunath i nauczał. Na stupie są namalowane oczy i brwi Buddy. Pomiędzy nimi jest wyglądający trochę jak nos – symbol „jedności”.
SWAYAMBHUNATH – DOLNA CZĘŚĆ WZGÓRZA
- Klasztor Maitreya Gumba
- Statua pokoju z fontanną
- Świątynia Buddyjska Bajradhatu Chaitya
- Małpy
SWAYAMBHUNATH – GÓRNA CZĘŚĆ WZGÓRZA
- Świątynia Hinduska Devi Mata Mandir
- Klasztor Karma Raja Maha Vihar
- Świątynia Hinduska Harati Ajima Temple
- Świątynia Buddyjska Swayambhu Mahachaitya
- Buddyjska Swoyambhunath Stupa
- Świątynia Buddyjska Basundhara Devi Temple
- Muzea, galerie, sklepiki, restauracje
- Widok na Dolinę Kathmandu