Stupa Boudhanath

STUPA BOUDHANATH

Stupa Boudhanath położona jest mniej więcej 5 kilometrów w linii prostej na północny-wschód od centrum Katmandu. Zwana inaczej stupą : Bodnath, Bagmati lub Khasti jest dla tybetańskich buddystów najświętszym miejscem poza Tybetem.

Stupa Boudhanath ma kopułę wielkości 35 metrów średnicy, co czyni ją największą w Nepalu i jedną z największych na świecie. Od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Jej wnętrze podobno skrywa relikwie Buddy Kaśjapy, a wierni okrążają ją zgodnie z ruchem słońca.


STUPA BOUDHANATH – LEGENDA


Nieznany jest okres jej powstania, krąży na ten temat wiele legend. Jedna z nich mówi, że po śmierci Buddy Kaśjapy pewna starsza kobieta oraz jej czterech synów pochowali jego szczątki w miejscu, gdzie dziś stoi stupa. Następnie zwrócili się do króla o pozwolenie na wzniesienie w tym miejscu świątyni, a ten wyraził zgodę. Gdy po wielu wyrzeczeniach kobieta i jej czterej synowie skończyli pracę nad fundamentami, wszyscy byli zdumieni wielkością konstrukcji. Niektórym się to nie podobało. Udali się więc do króla i poprosili, by nie dopuścił do ukończenia budowy. Skoro biedna kobieta jest w stanie zrealizować tak ogromny projekt, to król będzie musiał zbudować sobie świątynię wielkości góry. Król odpowiedział, że wyraził już zgodę, a nie godzi się mu zmieniać raz podjętej decyzji. W ten sposób stupa mogła zostać ukończona.


STUPA BOUDHANATH – HISTORIA


W 1959 roku w Tybecie wybuchło antychińskie powstanie, które skończyło się dla Tybetańczyków surowymi represjami. Dalajlama XIV uciekł do Indii, a wielu jego rodaków swój nowy dom znalazło w sąsiednim Nepalu. Spora ich część osiedliła się w okolicy Bodnath, dlatego miejsce to stało się najważniejszym centrum buddyzmu tybetańskiego w Nepalu.


CO TO JEST STUPA ?


Stupa, zwana jest inaczej: czorten, relikwiarz lub szczyt. Jest najpopularniejszym typem buddyjskich świątyń. Jej rdzeniem jest Drzewo Życia, czyli drewniany pal owinięty mantrami i naładowany dobrą energią.

We wnętrzu stupy znajduje się wypełniony różnymi przedmiotami i relikwiami skarbiec. Im większa jego wartość, tym większa będzie później energia stupy wypromieniowywana z niej we wszystkich kierunkach. Podczas budowy na dnie skarbca układane są małe wotywne stupy zwane tsa-tsa. Wolne miejsce uzupełnia się wówczas piaskiem. Następnie układa się kolejne warstwy aż do wypełnianie całej przestrzeni.


STUPA BOUDHANATH – WIELKA MANDALA


Jeśli popatrzymy na stupę z góry, to zobaczymy ogromną mandalę ogrodzoną 16-bocznym, trochę nieregularnym murkiem. Mandala harmonijnie łączy w sobie koło i kwadrat, gdzie koło symbolizuje niebo, transcendencję i to, co boskie, a kwadrat ziemię, to co związane z cielesnością człowieka. Oba przeciwieństwa łączą się w centralnym punkcie będącym centrum wszechświata. Patrząc z boku, zobaczymy pięć żywiołów. Składająca się z trzech zmniejszających się platform stabilną podstawę symbolizuje ziemię. Na niej spoczywa hemisfera – wodę. Kolejny żywioł to zwieńczona piramidą wieża symbolizująca ogień. Parasol powyżej wieży to światło i powietrze, a pozłacana iglica na szczycie – eter.


OCZY BUDDY


Na każdej z czterech stron wieży znajdują się wszystkowidzące oczy Buddy symbolizujące mądrość i współczucie. Pomiędzy nimi jest trzecie oko, czyli symbol oświecenia. W miejscu nosa widzimy liczbę jeden, symbolizującą jedność wszystkich rzeczy i jedną drogę do osiągnięcia oświecenia. Stupa symbolizuje zatem również oświecone ciało medytującego Buddy, które możemy niejako nałożyć na obrys budowli. Wtedy okaże się, że oczy Buddy wypadłyby dokładnie w tym miejscu, gdzie Nepalczycy je malują.


ZABUDOWA WOKÓŁ STUPY


Dookoła znajduje się uliczka z kolorowymi kamieniczkami pełnymi sklepików, kawiarenek i restauracji. To najbardziej kolorowe miejsce w całej stolicy.Warto wejść do jednej z kafejek, czy restauracji i schodkami dostać się na jej dach, aby obejrzeć całe to niezwykłe miejsce z góry.



NEPAL – PRZEWODNIK PO KRAJU >


EVEREST BASE CAMP – TREKKING DZIEŃ PO DNIU >

DOLINA KATMANDU >

SHIVAPURI NATIONAL PARK >

Leave a Reply