SZARDŻA / SHARJAH

SZARDŻA / SHARJAH – PRZEWODNIK PO EMIRACIE

Szardża to jeden z siedmiu Emiratów Arabskich. Trzeci co do wielkości, ale z dużym potencjałem turystycznym. Ciekawa stolica, piękne miejsca na pustyni, a także urokliwe miasta na wschodnim wybrzeżu nad Zatoką Omańską, to wszystko co oferuje emirat.

Szardża, inaczej Sharjah to emirat w którym co prawda nie spaliśmy, ale przejechaliśmy przez wszystkie jego części wielokrotnie. Dzięki temu odwiedziliśmy tu niemalże wszystko co najciekawsze zwłaszcza w centralnej części kraju, jak i na wschodzie. W zasadzie tylko samej stolicy nie udało się zwiedzić.


SZARDŻA – INFORMACJE OGÓLNE


Emirat zajmuje obszar 2 590 km2, jest więc trzecim co do wielkości emiratem. Położony jest w północno – wschodniej części Półwyspu Arabskiego zarówno nad Zatoką Omańską jak i Zatoką Perską i w dwóch miejscach graniczy z Omanem. Populacja liczy prawie 640 tys. mieszkańców, a emirat zarządzany jest on przez szejka Sultan III ibn Muhammad al-Kasimi.

W tej części kraju brak stałych rzek, a roślinność jest tu głównie pustynna i półpustynna. Na obszarze emiratu znajduje się pasmo gór Dżebel Faja, należących do Dżabel Hadżar.

Emirat Szardża jest jedynym emiratem przestrzegającym szariatu. Jest tu między innymi całkowity zakaz sprzedaży i podawania alkoholu.

Mapa, rysunek flagi i godła zaczerpnięte z Wikipedii


SZARDŻA – KRÓTKA HISTORIA EMIRATU


Nazwa Szardża przypuszczalnie pochodzi z czasów przed pojawieniem się islamu, od nazwy jednego z bożków albo od słowa „sharqah”, co oznacza „wschód”. Przed nastaniem islamu obecne miasto Dibba, które aktualnie należy do emiratu było stolicą ówczesnego Omanu. Przez terytorium obecnej Szardży prowadził także szlak handlowy z zachodu na wschód. Kiedy w VII wieku plemię Al Azdi zbuntowało się przeciw islamowi i po kilku dniach walk Dibba poległa i została zniszczona. Nigdy potem nie była już ważnym miastem i portem regionu.

Od XVI wieku do Szardży przypływały portugalskie statki i zajmowały te tereny, a okupacja Portugalczyków trwała aż 100 lat. Potem nastali tu Holendrzy, a po nich Brytyjczycy. Osiedlali się tu przybysze z całego prawie świata, a w XVIII wieku Szardża była trzy razy większa niż inne miasta oraz najbogatsza. Plemię Al Kasimi w 1820 r. podpisało traktat morski z Wielką Brytanią i tak Szardża stała się siedzibą władz i rozwijało się w niej rybołówstwo i połów pereł. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku rola emiratu zaczęła słabnąć. Doprowadziły do tego konflikty z Brytyjczykami. Nastąpił wówczas rozłam z nowo powstałym emiratem Ras Al Chajma, która stała się niezależnym emiratem.

Niepodległość Szardży ogłoszono dopiero w 1924 r. Wybudowano tu wówczas lotnisko międzynarodowe.
W emiracie nie odkryto złóż ropy naftowej i dlatego znaczenie emiratu zaczęło maleć.



PRZEWODNIK PO ATRAKCJACH EMIRATU



MIASTO SZARDŻA


Miasto Szardża

Miasto Szardża to stolica emiratu o tej samej nazwie położone na wybrzeżu Zatoki Omańskiej. W przeciwieństwie do swoich bardziej rozwiniętych „kuzynów”: Dubaju, czy Abu Zabi ma coś czego tamte nie mają, a mianowicie malownicze góry w tle.

MIASTO SZARDŻA >


WIOSKA DUCHÓW AL MADAM – GHOST VILLAGE


Wioska Duchów Al Madam

Wioska duchów Al Madam, to pewnie jedno z setek, a może nawet tysięcy takich miejsc na świecie. Wymarłe miasto, kiedyś tętniące życiem, zostało opuszczone, a następnie zagarnięte przez przyrodę, a może było odwrotnie ?

WIOSKA DUCHÓW AL MADAM – GHOST VILLAGE >


PUSTYNIA MALEHA / MLEIHA


Pustynia Maleha / Mleiha

Pustynia Maleha, inaczej Mleiha to jedno z tych miejsc, które mogło by się stać symbolem Emiratów. Znajdziemy tu czerwony piasek, bajeczne wydmy, jaskinie i do tego skały o przeróżnych kształtach. Pustynia znalazła się na trasie naszej podróży po Emiratach, bo uwagę moją zwróciły ciekawe formacje skalne i kolorystyka zdjęć

PUSTYNIA MALEHA / MLEIHA >


KALBA – WSCHODNIA SZARDŻA


Kalba - wschodnia Szardża

Kalba na wschodnim wybrzeżu Szardży to kilka ciekawych i nie znanych turystycznie miejsc. To między innymi suche, choć malownicze góry stanowiące tło dla rezerwatów i parków, małe miasto z licznymi porcikami i piękną, pustą plażą.

KALBA – WSCHODNIA SZARDŻA >


KHOR FAKKAN – WSCHODNIA SZARDŻA


Khor Fakkan

Khor Fakkan na wschodnim wybrzeżu emiratu Szardża to kilka wyjątkowo ciekawych miejsc na mapie Emiratów. To suche, choć malownicze góry stanowiące tło dla miasta i jego atrakcji, to zaskakujący w tym miejscu wodospad i amfiteatr ale też ciekawe forty i punkty widokowe.

KHOR FAKKAN – WSCHODNIA SZARDŻA >


POZOSTAŁE ATRAKCJE EMIRATU SZARDŻA


Aż trudno uwierzyć, ale to właśnie na terenie tego emiratu jest najwięcej parków narodowych i rezerwatów. Nie udało nam się ich wszystkich odwiedzić, ani nawet spróbować. Jak się okazuje na samą tą część kraju należałoby poświecić przynajmniej tydzień.

PARKI NARODOWE SZARDŻY :

REZERWATY SZARDŻY :



GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

2 Replies to “SZARDŻA / SHARJAH – PRZEWODNIK PO EMIRACIE”

Leave a Reply