HONGKONG

Hongkong to niewielki, niezależny region administracyjny Chin, tak samo jak Makau. Posiada bardzo szeroką autonomię i w większości spraw jest niezależny od rządu centralnego.

Hongkong zlokalizowany jest nad Morzem Południowochińskim, w Delcie Rzeki Perłowej. Określany mianem „Wall Street” Azji dla biznesu i przez biznes. To jeden z największych centrów finansowych i portów morskich świata, z niesamowitą ilością drapaczy chmur. We wszystkich rankingach miast Hongkong jest najdroższym miejscem na świecie pod względem kosztów wynajmu i zakupu nieruchomości.


Hongkong


JEDEN KRAJ – DWA SYSTEMY


W ramach tej doktryny Hongkong posiada pełną autonomię w kwestii gospodarczej oraz własny system prawny i sądowniczy. Obywatele posiadają własne paszporty, flagę oraz walutę, która jest tu używana i akceptowana na równi z walutą makau. Brytyjska przeszłość kolonialna ma odbicie w systemie prawnym,  język angielski wraz z chińskim są językami urzędowymi. Dodatkowo wszystkie dochody są tu zarządzane przez miejscowe władze i nie są przekazywane do budżetu ChRL. Po stronie Chin leży jedynie obrona militarna i reprezentowanie Hongkongu w organizacjach międzynarodowych. Doktryna od momentu podpisania umowy ma obowiązywać przez 50 lat, czyli do 2047 roku.

Więcej informacji o doktrynie przeczytacie TUTAJ.


INFORMACJE PODSTAWOWE


POWIERZCHNIA : 1104 km2.

LUDNOŚĆ : 7,4 mln, gęstość zaludnienia : 6693 osób/km²

Wyspa Hongkong

JĘZYK : chiński (kantoński), angielski

RELIGIA : religie chińskie – 59,5%, chrześcijaństwo – 12,4%, buddyzm – 1,4%, bez religii – 21,4%


HONGKONG – KRÓTKA HISTORIA


Region Hongkongu był zamieszkały od czasów epoki kamiennej.

221–206 p.n.e. – stał się częścią chińskiego imperium dzięki jego luźnemu włączeniu do dynastii Qin. Zaczynając jako rolnicza wioska rybacka i miejsce produkcji soli, stał się ważnym portem i  międzynarodowym centrum finansowym.

1842 r. – Dynastia Qing scedowała Hongkong na Imperium Brytyjskie, na mocy traktatu z Nankinu, kończąc w ten sposób pierwszą wojnę opiumową. Hongkong stał się brytyjską kolonią koronną.

1860 r. – Wielka Brytania wygrywa II wojnę opiumową, zmuszając Imperium Qing do rezygnacji z Kowloon.

1898 r. – dzierżawa Nowych Terytoriów na 99 lat

1941–1945r. – Japonia zajmuje Hongkong podczas II wojny światowej.

1945 r – Hongkong zostaje wyzwolony przez połączone wojska brytyjskie i chińskie i powraca do rządów brytyjskich. Zwiększył wówczas populację uchodźców z Chin kontynentalnych. W latach pięćdziesiątych Hongkong przekształca się z obszaru handlu, w przemysł i produkcję. Chińska reforma gospodarcza, która skłoniła producentów do przeprowadzki do Chin, doprowadza w Hongkongu do rozwoju sektora handlowego i finansowego.

1984 r. – Brytyjska premier Margaret Thatcher podpisuje chińsko – brytyjską deklarację, która wywołuje falę emigracji z Hongkongu.

1997 r. – rząd chiński przejmuje oficjalnie zwierzchnictwo nad Hongkongiem. Od tego momentu obszar funkcjonuje w ramach doktryny „Jeden kraj, dwa systemy”, która ma obowiązywać do 2047 roku.

2014 r. – w Hongkongu zaczynają się pierwsze protesty przeciw niedemokratycznej ordynacji wyborczej, które nazwano Rewolucją Parasolek. Protesty trwają w większym lub mniejszym nasileniu do dzisiejszego dnia . Więcej na ten temat poczytacie w artykule PROTESTY W HONGKONGU ( w opracowaniu )

Źródło historycznych zdjęć – WIKIPEDIA

Ciekawy film o historii Hongkongu do obejrzenia TUTAJ


GEOGRAFIA


Hongkong zajmuje półwysep Koulun oraz 234 wyspy. Największe z nich to: Lantau (147 km²) i Hongkong (80 km²). Cieśniną oddzielającą wyspę od półwyspu jest Port Wiktorii, który jest jednym z najgłębszych portów świata. Hongkong graniczy od północy z chińskim Shenzhen. W krajobrazie przeważają tu górzyste tereny. Najwyższym szczytem jest Tai Mo Shan, osiągający 958 m n.p.m. Klimat Hongkongu jest zwrotnikowy, monsunowy. Zimy są tu zimne i suche, latem – gorące i wilgotne. Tereny czasem nawiedzają tajfuny – głównie wiosną i jesienią. Średnie temperatury wahają się między 15°C, a 28°C.


CIEKAWOSTKI


» Mimo, że Hongkong kojarzy nam się z ogromnym zagęszczeniem ludności i wysokimi drapaczami chmur, to ponad 1/3 terytorium zajmują Parki Krajobrazowe, a zabudowa zaledwie 1/4 całego terytorium.

» Mieszkańcy wolny czas spędzają na uprawianiu sportu i grach. Powszechną rozrywką jest gra w mahjonga, a wśród starszych szachy chińskie (xiangqi) oraz taijiquan.

» W Hongkongu występują jedyne na świecie 2-poziomowe tramwaje

Hongkong

» Najpopularniejsze festiwale to Festiwal Smoczych Łodzi, Ching Mig, Festiwal Latarni

» Mieszkańcy Hongkongu mają najwyższy na świecie wskaźnik IQ (średnia 107)

» Ważnym elementem kultury są tu komiksy. Nazywają się manhua, ale niczym się nie różnią od japońskiej mangi.

Wan Chai



INFORMACJE PRAKTYCZNE


Hongkong - informacje praktyczne

To opis najważniejszych informacji dla podróżujących do tego niezależnego regionu administracyjnego Chin. W przewodniku znajdziecie między innymi przepisy dla podróżujących, zasady, sposoby poruszania się po Hongkongu oraz to jak i czym można tam dotrzeć.

>>> HONGKONG – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>>



PRZEWODNIK PO HONGKONGU – WSZYSTKIE CZĘŚCI REGIONU



HONGKONG KONTYNENTALNY


Hongkong Kontynentalny to część regionu znajdująca się na Półwyspie Koulun obejmująca na południu Kowloon, a w pozostałym obszarze północną część Nowych Terytoriów.

>>> PRZEWODNIK PO HONGKONGU KONTYNENTALNYM >>>


W PRZEWODNIKU GOTOWE OPISY I PRZEWODNIKI PO:

> TSIM SHA TSUI – PRZEWODNIK PO DZIELNICY

> MONG KOK – ATRAKCJE DZIELNICY

> KOWLOON CITY – DZIELNICA Z HISTORIĄ W TLE

> NAN LIAN OGRODY I ŚWIĄTYNIE BUDDYJSKIE CHI LIN NUNNERY

> LION ROCK – NAJPIĘKNIEJSZY SZLAK W HONGKONGU

> SHA TIN – ATRAKCJE MIASTA

> TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY – KLASZTOR BUDDYJSKI


WYSPA HONGKONG


Wyspa Hongkong

Wyspa Hongkong znajdująca się w południowej części Hongkongu, jest drugą co do wielkości wyspą regionu. Oddzielona jest od stałego lądu Zatoką Wiktorii – Victoria Harbour ma mnóstwo dla zaoferowania dla odwiedzających Hongkong turystów.

>>> PRZEWODNIK PO WYSPIE HONGKONG >>>


W PRZEWODNIKU GOTOWE OPISY I PRZEWODNIKI PO:

> CENTRAL HONGKONG I MID- LEVELS 

> WZGÓRZE WIKTORII – VICTORIA PEAK 

> WAN CHAI I CAUSEWAY BAY – WSCHODNIE DZIELNICE

> ABERDEEN, WYSPA AP LEI CHAU I PŁYWAJĄCA RESTAURACJA

> YIK CHEONG > TAI TAM > REPULSE BAY, CZYLI SZLAK PRZEZ WSCHODNIĄ CZĘŚĆ WYSPY HONGKONG


WYSPA LANTAU


Wyspa Lantau to największa wyspa przynależąca do niezależnego regionu Hongkong. Przekazana Brytyjczykom w 1898 roku na 99 lat, wraz z innymi wyspami była największą wyspą Nowych Terytoriów. Pierwotnie była wioską rybacką, ale dzięki wielkim inwestycjom ostatnich lat zmieniła charakter.

> PRZEWODNIK PO WYSPIE LANTAU >

10 Replies to “HONGKONG”

  1. Rodzice mieli być w czerwcu w Hongkongu, a teraz to nie wiadomo, kiedy ich podróż się odbędzie. ‍♀️ Fajnie, że przytoczyłas trochę historii, no i ciekawe z tą inteligencją.

    1. To prawda , nikt nic nie wie i wszyscy w zawieszeniu . Czerwiec to chyba nie najlepszy moment na odwiedziny tam – jest potwornie gorąco i deszczowo . Rodzicom polecam zimę – na zwiedzanie idealnie

  2. Jestem ciekawa co będzie dalej z Hongkongiem, bo ostatnie doniesienia polityczne nie są za wesołe. Miejmy nadzieje, że przetrwa. Chiny coraz bardziej ostrzą sobie na niego zęby. Musze kiedyś tak zaplanować loty, żeby mieć tam krótki postój. Co prawda raczej takich wielkich miast unikam, ale lubię w nich chwilę pobyć, zwichnąć szyję od podziwiania wysokościowców, a potem uciekać gdzieś dalej. 🙂

    1. Są nawet dość przerażające – szkoda tego niesamowitego regionu świata i tych ludzi . My obraliśmy Hongkong za cel i nie żałujemy ….. żałuję tylko, ze tak krótko – było by tu co robić jeszcze kolejne 10 dni , a nawet i dłuzej

  3. Z atrakcji Hongkongu wybrałabym spacer wieczorową porą i przejażdżkę piętrowym tramwajem. Nieszczególnie kręcą mnie takie miejsca 🙁 Natomiast Twój wpis dla kogoś, kto wybiera się w tamte rejony na pewno będzie przydatny 🙂

    1. Bo nie ma wiatraków ? Myślę, że Hongkong nie może się nie podobać jeśli zagłębić się w jego mniej dostępne rejony.

  4. Nigdy mnie szczególnie nie ciągnęło do azjatyckich metropolii, ale w zdjęciach tej górzystej, zielonej okolicy Hongkongu się zakochałam od kiedy je pierwszy raz zobaczyłam 🙂

    1. Znam tylko jedną osobę, której Hongkong nie zauroczył , ale ta osoba utknęła tam na tydzień w delegacji podczas strasznego monsunu , bez planów i orientacji co warto zobaczyć i do tego samotnie …..

Leave a Reply