Katar przewodnik

KATAR

Katar, inaczej Qatar to maleńkie, arabskie państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad zatoką Perską. Rzadko bywa celem turystycznym samym w sobie, a jedynie przystankiem w drodze.

Katar jest jednym z najbogatszych krajów świata. Bogactwo przynosi im wydobycie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Stolicą jest Doha, w której zbudowano ogromne lotnisko przesiadkowe. Stąd też dla większości turystów to jedynie trasfer i co najwyżej kilka godzin w samym tym obiekcie. Jeśli jednak uda nam się złapać dogodne połączenie liniami Qatar Airways z przerwą kilkunastogodzinną warto podjechać do centrum, aby przynajmniej przez chwilę poczuć tą orientalno – nowoczesną mieszankę.

Katar


INFORMACJE PODSTAWOWE


POWIERZCHNIA : 11,5 tys. km2.

LUDNOŚĆ: 2,3 mln, z czego tylko 25% to obywatele Kataru.

JĘZYK: arabski, angielski w powszechnym użyciu

RELIGIA : islam 67,7%, chrześcijaństwo 13,8%, hinduizm – 13,8%, buddyzm – 3,1%. Nawracanie muzułmanów jest zbrodnią.

Katar

WALUTA: rial katarski, związany kursem z dolarem. W styczniu 2020 ( 1 rial = 1 zł ).

Katar

WIZA: Od 2017 roku Polaków już nie obowiązuje.

POGODA : Najlepszy czas na wizytę – późna jesień do wczesnej wiosny. Od maja do października jest bardzo gorąco. Temperatury w dzień przekraczają 30–40°C.

BEZPIECZEŃSTWO : Katar jest krajem bezpieczny z jednym z najniższych odsetków przestępczości na świecie. Ze względu jednak na specyfikę religijną kraju arabskiego należy dostosować strój (powinien być skromny), a zachowanie powściągliwe.

Katar

SZCZEPIENIA i ZDROWIE: zalecane szczepienia na błonica, tężec, krztusiec, WZW A i B, dur brzuszny i wściekliznę. Koniecznie należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie (unijne tu oczywiście nie obowiązuje).

Katar

UWAGI PRAKTYCZNE : Nie wolno wwozić do Kataru wieprzowiny, alkoholu, nawet jeżeli  kupiliśmy go na lotnisku i pornografii. Osoby biorące leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne powinny mieć przy sobie receptę od lekarza. Pozostałe cenne informacja dotyczące kar i obyczajowości na STRONIE. Jeśli nie jesteśmy w związku małżeńskim istnieje mała szansa na wynajęcie np. jednego pokoju w hotelu.

INTERNET: Internet jest tu cenzurowany. Wiele stron internetowych nie działa. Na lotnisku wi-fi działa raczej kiepsko. Jeżeli będziemy tu na dłużej niż kilka godzin warto zakupić kartę SIMOoredoo lub Vodafone) kartę można zakupić na lotnisku Hamada w Doha.

Katar

KOMUNIKACJA: Jeśli planujemy zwiedzić nie tylko stolicę najlepszym jest wypożyczyć auto. Infrastruktura drogowa jest tu na wysokim poziomie. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Można podróżować także komfortowymi autobusami, skorzystać z licznych taksówek, a po mieście za chwilę będziemy mogli przemieszczać się metrem lub tramwajem. Szerzej na temat komunikacji w mieście DOHA na stronie : STOPOVER W KATARZE

Katar

CIEKAWOSTKI: W Katarze swoją siedzibę ma arabska telewizja Al-Dżazira, która powstała w 1996 roku.

WOLNE DNI: piątek i sobota

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ: Najbliższa przyszłość, którą żyje już kraj to Mundial 2022. Stadiony już gotowe, a baza noclegowa rośnie w siłę – widać to po ilości dźwigów. Jeden z nich projektu Zahy Hadid na zdjęciu poniżej (wizualizacja ze strony)

Katar


KATAR – KRÓTKA HISTORIA


Patrząc na obecny Katar i jego nowoczesną zabudowę, trudno uwierzyć, ze jeszcze niedawno był to bardzo biedny, pustynny kraj żyjący głównie z rybołówstwa. W XVI wieku była to kolonia portugalska. Potem kraj dwukrotnie znajdował się pod zaborami: Imperium Osmańskiego, a następnie Wielkiej Brytanii. Całkowitą niepodległość odzyskał dopiero w 1971 roku. Od tego momentu Katar jest niepodległy i rządzi nim ród Al Sani. W 1939 odkryto złoża ropy naftowej, a od 1949 rozpoczęto ich przemysłową eksploatację W 1972 roku, w wyniku przeprowadzonego bezkrwawo zamachu stanu, władzę w kraju zdobył Chalifa ibn Ahmad Al Sani. W czerwcu 1995 roku stracił ją na rzecz syna Hamada.

Ciekawe historyczne zdjęcia Kataru na STRONIE


PRZEWODNIK PO KATARZE


PRZESIADKA W KATARZE – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Katar

Przesiadka w Katarze z nawet krótkim tzw. stopoverem to świetny pomysł na przerwę w podróży. Jak spędzimy ten czas zależy od nas i pory w jakiej tu wylądujemy. Oto kilka najważniejszych informacji dla przelatujących przez nowoczesne miasto Doha.

>>> PRZESIADKA W KATARZE – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>>


DOHA W KILKA GODZIN – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE


Doha w kilka godzin – czy taki postój ma jakiś sens ? Czy w tak krótkim czasie jesteśmy w stanie coś faktycznie zobaczyć ? Miasto ma przecież tak wiele do zaoferowania. Doha obejrzana w kilka godzin pozostawi nam z pewnością ogromny niedosyt, ale przecież to idealny powód, aby tu wrócić i przy następnej podróży liniami Qatar Airways zatrzymać się na dłużej.

>>> DOHA W KILKA GODZIN – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >>>PRZEWODNIK PO KATARZE >

10 Replies to “KATAR”

    1. Niestety nie orientujemy się . Byliśmy w styczniu – jak to wygląda teraz – nie wiadomo

    1. Zajrzyj do zakładki „Katar w kilka godzin” – nam na tak dużo wystarczyło 4 godziny + nocleg w hotelu . Wydaje mi się , ze mając do dyspozycji 5-6 godzin jest już sens podjechać do miasta. Kawa w soukach smakuje wyśmienicie.

    1. Dziękuję ślicznie i zapraszam do obejrzenia pozostałych wpisów, Przewodnik po Doha juz gotowy 🙂

Leave a Reply