SHA TIN – ATRAKCJE MIASTA

Sha Tin, to miasto ciągnące się wzdłuż rzeki Shing Mun w północno- wschodniej części Nowych Terytoriów Hongkongu.

Sha Tin zostało założone w 1973 roku w ramach programu rozwoju nowych miast.  Jego obecna nazwa pochodzi od pobliskiej wioski Sha Tin Wai. Wioska ta została zbudowana w 1574 roku, za panowania dynastii Ming.

Sha Tin

Jest to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc, a choć są tu głównie osiedla mieszkaniowe każdy turysta też ma szansę odnaleźć coś dla siebie. Jako, że Sha Tin było naszą bazą wypadową podczas niecałych 3 ostatnich dni pobytu mieliśmy okazję zwiedzić okolicę dość dokładnie.


CIEKAWOSTKI


Miasto było miejscem pierwszego lotu samolotu z napędem w Hongkongu w 1911 roku. Samolot został nazwany Duch Sha Tin. Pełnowymiarowa replika wisi teraz na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu


Zanim Sha Tin przekształciło się w nowe miasto, był to teren pikników szkolnych. Stok wzgórza Lion Rock jest nadal popularnym miejscem do grillowania i spotkań (opis góry wkrótce).


TAI CHI w mieście Cha Tin to coś wyjatkowego. W całych Hongkongu widzieliśmy sporo ludzi ćwiczących tą wyjątkowa sztukę walki, ale takiego nagromadzenia ćwiczących ludzi nie widzieliśmy nigdzie indziej. Już od rana przed oknami hotelu wymachiwali mieczami, wachlarzami, pod zadaszem amfiteatru kolejna duża grupa , kawałek dalej w parku kolejne. Mieliśmy wrażenie, że całe miasto wychodzi przed południem , aby wspólnie poćwiczyć.


SHA TIN – CENTRUM


Sha Tin

Projekt centrum miasta Sha Tin został opracowany w połowie lat 80. XX wieku. Cel projektu to „połączyć obecnie rozproszonych mieszkańców miasta w jedną spójną społeczność”. 18-hektarowy teren przylegający do dworca kolejowego został połączony zabudową z centrum handlowym New Town Plaza.W kompleksie centrum znalazły się mniejsze centra handlowe , Sha Tin Park, magistrat, biblioteka, ratusz, hotel New Town Tower, rynek i wieże mieszkalne.


NEW TOWN PLAZA I DWORZEC KOLEJOWY


ROYAL PARK HOTEL

W hotelu zatrzymujemy się na 2 doby. Polecam to miejsce, gdyż ma dobre położenie, jest świetnie skomunikowane z całym Hongkongiem, a i w najbliższej okolicy znajduje sporo ciekawych miejsc do których można dojść na piechotę. Pokoje są tu ogromne, co zaskakuje w takim miejscu jak Hongkong. Nie korzystaliśmy z restauracji hotelowej, ale nie ma takiej potrzeby, gdyż na terenie kompleksu znajduje się mnóstwo sklepów i knajpek. O hotelu pisałam wczesniej w innym kontekście – wpis TUTAJ.


POŁUDNIOWA CZĘŚĆ CENTRUM

W południowej części między dworcem kolejowymi i centrum handlowym, a rzeką znajduje się miedzy innymi magistrat, biblioteka, ratusz i tereny rekreacyjne z małym amfiteatrem.


SHA TIN PARK

Sha Tin Park to zielone płuca ścisłego centrum. Ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża, a jego zielona częśc to urokliwy park pełen jest kwiatów, mostków i alejek.


HONGKONG HERITAGE MUSEUM – MUZEUM DZIEDZICTWA


Hongkong Heritage Museum to jedno z ciekawszych miejsc w mieście. Znajduje się kilkaset metrów na zachód od ścisłego centrum przy samej rzece Shing Mun.

Wstęp do muzeum : darmowy

Godziny otwarcia : 9.00-17.00 , w weekendy do 18.00 , wtorki nieczynne.

Szczegółowe i aktualne informacje na STRONIE MUZEUM

Muzeum Dziedzictwa Hongkongu prezentuje wyjątkową mieszankę historii, sztuki i kultury. W muzeum o powierzchni około 7500 metrów kwadratowych mieści się pięć stałych galerii – Galeria Jin Yong, Sala Dziedzictwa Opery Kantońskiej, Galeria Sztuki Chińskiej TT Tsui, Galeria Chao Shao-an i Galeria dziecięca.

Oprócz tego jest tu wystawa poświęcona postaci słynnego mistrza Kung Fu – Bruce’a Lee . Niestety w tej części nie wolno fotografować. Wystawa otwarta w 2013 miała być czynna tylko 5 lat, ale nam udało się ją obejrzeć. Na wystawie jest ponad 600 cennych zabytków i pamiątek z życia Bruce’a Lee na łącznej powierzchni 850 m2 odtworzone są sceny z pięciu najbardziej znanych filmów. Jest tu też jego siłownia i prywatny gabinet.


ŚWIĄTYNIA TAOISTYCZNA SHA TIN CHE KUNG


Kiedy wyszukiwałam ciekawe miejsca w mieście, trafiłam na tą świątynię. Nie przypuszczałam wtedy, że to jedna z 2 najważniejszych świątyń taoistycznych w całym Hongkongu. Znajduje się na zachodnim krańcu południowej promenady nad rzeką Shing Mun.

czynna : 8.00 – 18.00

wstęp : darmowy

Szczegółowe i aktualne informacje na STRONIE

Świątynię Sha Tin Che Kung zbudowano u schyłku XIX wieku na cześć Generała Che, wielkiego generała dynastii Song. Che Kung zasłużył się nie tylko skutecznym stłumieniem powstań, ale był znany z usuwania epidemii wszędzie tam, gdzie postawił stopę. Epidemia podobno całkowicie ustąpiła w dniu ukończenia budowy świątyni. We wnętrzu rzuca się w oczy wielka statua przestawiająca generała. Odbywa się tu kilka ważnych festiwali, a najważniejszą noworoczną dekoracją są kolorowe wiatraki. Obiekt odnowiono w 1890 roku, a obecna konstrukcja pochodzi z 1994 roku.


ŚWIĄTYNIA BUDDYJSKA KOON NGAM CHING YUEN


Przy opisanej powyżej świątyni taoistycznej wypada bardzo blado i skromnie świątynia tym razem buddyjska Koon Ngam Ching Yuen. Dodatkowym minusem jest tu zakaz robienia zdjęć. Przed wejściem znajduje się tu specjalny sklepik w którym można zakupić bukiety kwiatów, kadzidełka, złotą folię, perfumy i inne atrybuty kultu religijnego za kosmiczne wręcz sumy. Aby złożyć hołd należy zakupić 4 porcje owoców.


RZEKA SHING MUN – PROMENADY


Sha Tin

Rzeka to prawdziwy oddech w tym dużym 600 – tysięcznym mieście . Warto przejście wzdłuż całej , bądź przynajmniej części promenady, aby obejrzeć panoramę maista na tle pieknych zielonych gór.


PROMENADA POŁUDNIOWA I MOST SHA TIN


DZIELNICA PAI TAU


Jeśli ze ścisłego centrum udamy się na północ do zdecydowanie największej atrakcji tego miasta, czyli opisywanej wcześniej TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY, czyli Klasztoru Buddyjskiego przejdziemy przez mało sympatyczną dzielnice mieszkalną. Bardzo zaniedbaną, przypominającą raczej slumsy. Z czasem zapewne zmienioną na inną – wysoką jak wszedzie zabudowę. Tuż przed klasztorem zwrócimy uwagę na wzgórze z ozdobną bramą i ciagiem zadaszonych schodów. To wejście na tutejszy cmentarz – Po Fook Hill Cemetery

4 Replies to “SHA TIN – ATRAKCJE MIASTA”

  1. Och! Jak miło popatrzeć teraz na te odległe krainy, do których na razie jechać nie możemy i, do których tak bardzo nas ciągnie.

  2. Nigdy nie byłam poza Europą, ale kiedy oglądam takie zdjęcia i czytam wpisy z podróży to chciałabym spakować plecak i wyruszyć w taką podróż dookoła świata 🙂

    1. Kiedyś też zwiedzałam tylko Europę , teraz wiem, że świat po za nią jest zupełnie inny , jakiś taki spokojniejszy, bezpieczniejszy … teraz najgorsze dla mnie kierunki, gdzie czuję się źle i w poczuciu zagrożenia zwiedzam – to Belgia, Włochy, czy Hiszpania … dziwne, a jednak

Leave a Reply