WYSPA LANTAU

Wyspa Lantau to największa wyspa przynależąca do niezależnego regionu Hongkong. Przekazana Brytyjczykom w 1898 roku na 99 lat, wraz z innymi wyspami była największą wyspą Nowych Terytoriów.

Wyspa Lantau pierwotnie była wioską rybacką, ale dzięki wielkim inwestycjom ostatnich lat zmieniła charakter. Najwyższy szczyt wyspy to góra Lantau. Jej wysokość wynosi 934 m n.p.m. i jest to drugi co do wysokości szczyt w Hongkongu.

Wyspa Lantau

To pierwsze miejsce w regionie z jakim przeważająca część turystów przybywających tu ma styczność . A to za sprawą wybudowanego tu Międzynarodowego Lotniska. Oprócz niego jest tu jednak cała masa atrakcji takich jak:  klasztor Po Lin z posągiem Buddy Tian Tian , Disneyland oraz piękne turystyczne szlaki górskie. Nam niestety zabrakło czasu na zwiedzanie wyspy, ale poświęcam jej osobny wpis, aby opisać to co udało się zobaczyć i to co jeszcze zostało na liście.


PORT LOTNICZY HONGKONG


Ogromny obiekt zaprojektowany przez brytyjskie biuro architektoniczne sir Normana Fostera został oddany do użytku w 1998 roku. Zastąpił dotychczasowe międzynarodowe lotnisko Hongkongu, Kai Tak, które ze względu na swoje położenie (w mieście) nie było w stanie obsłużyć rosnącego ruchu lotniczego. Na zdjęciu to co pozostało po starym lotnisku .

Port lotniczy Hongkong Chek Lap Kok to pierwsze i ostatnie miejsce w Hongkongu z jakim się stykamy. Nie jest szczególnie ciekawe – daleko mu do Singapuru,k czy krajów Zatoki Perskiej , ale widoki na okoliczne góry są tu fantastyczne.


MIASTO TUNG CHUNG


Dokładnie naprzeciwko lotniska znajduje się dzielnica Tung Chung. Do niedawna była to raczej wioska, ale po wybudowaniu lotniska miasto rozbudowało się . Podczas przejazdu przez Tung Chung w oczy rzucają się nieprawdopodobnie wielkie blokowiska. To sypialnia pracowników lotniska i atrakcji wyspy. Wyobraźcie sobie 50-piętrowe bloki ciągnące się wzdłuż całego pasma górskiego . Jak są wielkie widać z hali odlotów lotniska ( na zdjęciach ).

Tu znajduje się stacja początkowa linii metra Tung Chung – którą dojedziemy do centralnej części Hongkongu. W zachodniej części jest też dolna stacja kolejki gondolowej Ngong Ping , którą możemy dostać się do największej atrakcji wyspy – posągu Buddy Tian Tan


WYSPA LANTAU – POŁUDNIOWE WYBRZEŻE


Wybranie promu do Makau ma swoją zaletę. Można obejrzeć całe południowe wybrzeże Wyspy Lantau. A wyspa do tej strony jest nieprawdopodobnie zielona i dzika. Miejscami tylko odnajdujemy tu plaże z kompleksami hotelowymi, ale w odróżnieniu od centrum i wyspy Hongkong zabudowa jest niska. Bo co to jest 2-4 piętra w Hongkongu ? To brzmi jak absurd .


POSĄG BUDDY TIAN TAN I ŚWIĄTYNIA BUDDYJSKA PO LIN


Bardzo żałowaliśmy, że zabrakło nam czasu na tą największą atrakcję wyspy, ale też zrezygnowaliśmy z planów dostania się tutaj ze względu na koszty. Sam dojazd z centrum, koszt wjazdu kolejką, czy bilet wstępu to niestety spora suma. Warto zaplanować wizytę na wyspie przy okazji jakiegoś „stopovera”, czyli przelotu przez lotnisko w Hongkongu z małą przerwą. Widzieliśmy posąg oraz kolejkę na wzgórze, ale niestety tylko z daleka (zdjęcie posągu – źródło WIKIPEDIA)

Budda Tian Tan to największy na świecie posąg siedzącego Buddy wykonany z brązu. Ma 34 metry wysokości i waży 250 ton. Posąg znajduje się na wyżynie Ngong Ping w klasztorze Po Lin. Budowa Buddy rozpoczęła się w 1990 roku, a zakończyła w 1993 roku. Nie jest więc to historyczne miejsce.

Po Lin na którego terenie znajduje się posąg to buddyjski klasztor założony w 1906 roku przez trzech mnichów przybyłych z prowincji Jiangsu i był początkowo znany jako Tai Mao Pung. Obecna nazwa pochodzi z 1924 roku. W świątyni znajdują się trzy posągi Buddy. Symbolizują one: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość oraz wiele buddyjskich pism świętych.

Klasztor i posąg to nie jedyne atrakcje wzgórza. Jeśli ruszyć na szlak znajdziemy tu dziesiątki różnych klasztorów i stup buddyjskich.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jak dotrzeć na wyspę i inne niezbędne informacje na STRONIE. Od 2006 roku do posągu można dotrzeć kolejką linową Ngong Ping 360, która kursuje pomiędzy stacjami Tung Chung i Ngong Ping. Do kolejki nieraz jest sporo chętnych więc trzeba długo czekać na wjazd. > AKTUALNY CENNIK KOLEJKI

Można pokusić się o wejście na szczyt na piechotę. Do posągu prowadzi tzw. Ścieżka Mądrości, ale to od ostatniej stacji metra ponad 8km ostrego podejścia w górę. Wzdłuż ścieżki ciągną się pionowe pale z napisami . Mieliśmy okaję obejrzeć fragment tej scieżki w Muzeum Dziedzictwa Hongkongu – zdjęcia poniżej.

Aby dotrzeć do posągu i Klasztoru trzeba kupić bilet, a następnie pokonać 268 stromych schodów. Atrakcja czynna w godzinach 10.00 – 17.00. Bilety wstępu kosztują aktualnie około 90zł, natomiast ceny jednej z popularnych wycieczek z przewodnikiem zaczynają się od 150zł od osoby.


DISNEYLAND


Wschodnia część wyspy to rozrywka dla dużych i małych. To najnowszy park tematyczny tego typu na świecie. Na pobyt tu trzeba przewidzieć cały osobny dzień pobytu. Aktualny cenni na STRONIE .Mapa atrakcji – TUTAJ


POZOSTAŁE ATRAKCJE WYSPY


Tak jak już wspominałam Wyspa Lantau to przede wszystkim zielona kraina, znajduje się tu mnóstwo szlaków prowadzących po odludnych terenach. Od czasu do czasu natkniemy się na nich na jakieś świątynie Buddyjskie. Na wybrzeżu znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych z własnymi lądowiskami dla helikopterów.

Jeden ze szlaków prowadzi przez centralną część wyspy – to Lin Fa Shan Trail, drugi to okolica Posągu Buddy  – szlaków w tym rejonie jest tyle, ze spokojnie można zaplanować cały dzień. Tereny zielone ciągną się jeszcze do zachodniego krańca wyspy.

Ciekawa jest także wioska Tai O, którą przecinają liczne kanały. Miejsce nazywane jest „Wenecją Hongkongu”. Część domów jest tu zbudowana na palach. A jak wygląda – znajdziecie TUTAJ> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

6 Replies to “WYSPA LANTAU”

  1. Miejsce tak dla mnie odległe, że nie wiem czy kiedykolwiek tam polecę 😀 Ale jak to się mówi nigdy nie mów nigdy! A jakbym po raz pierwszy miał lecieć w te strony to czy wyspa Lantau to coś, co powinienem zobaczyć na początku czy inny kierunek być mi poleciła? Taki must see 🙂

    1. Jeśli chodzi o daleką Azję – to z nią już tak jest, ze kto raz tam poleci – już na zawsze bezie pod niej uzależniony. My zaczynaliśmy od Malezji – taka cywilizowana Azja w pigułce – znajdziesz tam wszystko .

Leave a Reply