TSIM SHA TSUI

Tsim Sha Tsui to dzielnica sklepów i klubów nocnych położona na południu regionu Koulon. Rozświetlone neonami ulice, luksusowe centra handlowe i przede wszystkim Promenada Gwiazd przyciągająca każdego dnia tłumy turystów.

Tsim Sha Tsui  to miejsce do którego obowiązkowo należy przyjechać lub przepłynąć około godziny 20-tej kiedy to Wyspa Hongkong od strony Victoria Harbour rozświetla się tysiącami świateł, a pokaz laserów z towarzysząca mu muzyką na zawsze pozostaje w pamięci .

Do dzielnicy warto zajrzeć także dla ciekawych muzeów, centrum nauki, czy wyjątkowej architektury.

Tsim Sha Tsui


TSIM SHA TSUI – MAPA DZIELNICY I OPISANYCH MIEJSCTSIM SHA TSUI – DZIELNICA MIESZKALNA


Zwiedzanie dzielnicy zaczynamy od północno wschodniej części dzielnicy. W pierwszym dniu naszego pobytu pogoda nie sprzyja zwiedzaniu i wędrówkom , kierujemy się więc w stronę atrakcji pod tzw. „dachem” .


MUZEUM HISTORII HONGKONGU


Miejsce warto odwiedzić nie tylko podczas złej pogody. Muzeum jest wyjątkowo ciekawe i pokazuje w bardzo obrazowy sposób całą historię regionu. Wystawy muzeum zabiorą nas w podróż po środowisku naturalnym, kulturze ludowej i rozwoju Hongkongu. Przejdziemy przez historię od okresu dewońskiego  400 milionów lat temu i skończymy na zjednoczeniu z Chinami w 1997 roku.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

godziny otwarcia muzeum – 10:00 – 18:00, w weekendy do 19:00

wstęp – darmowy

Aktualne informacje na stronie MUZEUM


TSIM SHA TSUI – CENTRUM NAUKI


Dokładnie naprzeciwko wejścia do Muzeum Historii znajduje się kolejne miejsce, które polecam odwiedzić . Świetna zabawa dla najmłodszych i tych całkiem dużych. Centrum zajmuje 4 kondygnacje, każda poświęcona innym zagadnieniom nauki. W samym centrum w wielkim holu znajduje się podwieszony samolot oraz największy na świecie tzw. eksperyment łańcuchowy. Całość maszynerii uruchamia się co godzinę.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

godziny otwarcia muzeum – 10:00 – 19:00, w weekendy do 21:00

wstęp –20 $, dla emerytów i młodzieży ulgi, dzieci do lat 4 – wstęp darmowy.

Aktualne informacje, ceny i godziny otwarcia na STRONIE


KOWLOON PARK


To jeden z ciekawszych parków w Hongkongu. Niestety udało nam się obejrzeć tylko mały jego fragment, gdyż zawsze byliśmy w jego pobliżu już po zmroku. Park od północy graniczy z budynkiem muzeum – Green Education and Resource Centre przed którym znajduje się duży plac – amfiteatr. Cała wschodnia część parku to tzw. Aleja Gwiazd – Hong Kong Avenue of Comic Stars. Umiłowanie do postaci z komiksów widać w Hongkokgu w wielu miejscach. Jest  to na swój sposób urocze. W południowo – wschodnim narożniku znajduje się budynek meczetu – Kowloon Mosque and Islamic Centre.

Jeśli uda się wam zajrzeć tu na dłużej to w parku znajdziecie tu jeszcze:

 • taras widokowy – Viewing Cone
 • wieżę historyczną – Kowloon West II Battery
 • Muzeum Historii – Hong Kong Heritage Discovery Centre
 • Jezioro ptaków – Kowloon Park Bird Lake

INFORMACJE PRAKTYCZNE

godziny otwarcia – 5:00 – 24:00

wstęp – darmowy

szczegóły na STRONIE PARKU


K11 MUSEA – CENTRUM HANDLOWE


Nigdy nikogo nie namawiała bym do wizyty w centrum handlowych , ten „przybytek” to po prostu nie moja bajka. Kiedy jednak trafiłam na informacje, że jest to obowiązkowy punkt programu dla architektów wnętrz – musieliśmy tu zajrzeć.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

godziny otwarcia – ze względu na obecnie trwającą pandemię – brak danych

wstęp – darmowy do wszystkich części : na taras , czy do galerii

Wszystkie aktualne informacje znajdziecie na STRONIE K11

Tsim Sha Tsui

Pierwotny projekt w tym miejscu został ukończony w 1982 r. Obejmował on także kompleks handlowy, mieszkalny, biura i apartamenty. Centrum New World było w tym czasie uważane za jeden z największych kompleksów handlowych na świecie. W 2010 roku podjęto decyzję rozbiórki i budowy nowego obiektu. Po 10 latach planowania i budowy K11 MUSEA otworzyło swoje podwoje w sierpniu 2019 r. Byliśmy więc zaledwie kilka miesięcy po otwarciu. Nad projektem pracowała ponad setka uznanych artystów z całego świata. Architektura zewnętrzna i wewnętrzna to między innymi zielone ściany z możliwością  zbierania wody deszczowej. Wewnętrzne części budynku wykonane są z naturalnego wapienia i drewna.

Źródło zdjęć w świetle dziennym : PORTAL ARCHDAILY

Architektura zewnętrzna zachwyca, ale kiedy wejdziecie do środka , opad przysłowiowej szczęki murowany. Wnętrze zwłaszcza głównego holu jest na prawdę niesamowite z każdego miejsca i każdego poziomu.

Warto także zajrzeć na dach obiektu. Jeden z nich został zaprojektowany jako piękny ogród z dekoracjami zmieniającymi się w zależności od okazji. My jesteśmy tu w okresie świąteczno – noworocznym , dach zdobią więc złote choinki .


SALISBURY GARDEN


Salisbury Garden znajduje się po zachodniej stronie centrum K11 . Tak na prawdę to duży plac stanowiący niejako wrota do wejścia na promenadę.


MUZEUM NAUKI – HONGKONG SPACE MUZEUM


Od zachodniej strony Ogrodów Salisbury plac zamyka półkulisty obiekt. To Hong Kong Space Museum . Niestety zabrakło nam czasu, aby je odwiedzić . Dla zainteresowanych pozostawiam link do STRONY MUZEUM


PROMENADA NABRZEŻNA – AVENUE OF STARS


Avenue of stars to jedno z niewielu miejsc w Hongkongu , w których zobaczycie prawdziwe tłumy. I trudno się dziwić. Piękna promenada staje się areną niezwykłego pokazu świateł i muzyki. Całe nabrzeże Wyspy Hongkong rozświetlają tysiące świateł plus dodatkowo o godzinie 20.00 pokazy laserów.  Całość trwa pół godziny i nawet w deszczu zachwyca.

Na wody Wiktorii Harbour wypływają dodatkowo słynne dżonki z czerwonymi żaglami upamiętniające historyczne łodzie krążące przed laty po zatoce.  Najlepsze miejsce do obserwacji znajduje się na froncie opisywanego wcześniej K11 Musea.

Aleja gwiazd jest częścią ambitnego projektu rewitalizacji, dzięki któremu przekształcono tą część kontynentu w światowej klasy nabrzeże. Promenada po raz pierwszy otwarta w 1982 roku, a w 2004 roku została przemianowany na Avenue of Stars, z motywami filmowymi podobnymi do Hollywood Walk of Fame w Los Angeles.


MUZEUM SZTUKI


Hong Kong Museum of Art to jeden z obiektów stojących przy promenadzie. Obecny budynek został otwarty w takiej formie po remoncie w listopadzie 2019 roku. Wystawy w muzeum są regularnie zmieniane i obejmują głównie obrazy, kaligrafię i rzeźbę z Hongkongu, Chin i innych części świata.

Aktualne informacje na STRONIE MUZEUM


CENTRUM KULTURY


Tuż za centrum sztuki przy promenadzie zachodniej znajduje się imponujący budynek Hong Kong Cultural Centre. Projekt centrum kulturalnego został oficjalnie ogłoszony w 1974 roku i został zaplanowany na miejscu dawnej stacji kolejowej Kowloon. Centrum kultury zostało otwarte Międzynarodowym Świętem Sztuki w 1989 roku. Wyglądem przypomina rozpostarte ramiona zwrócone w kierunku wlotu do zatoki .

Tsim Sha Tsui


 WIEŻA ZEGAROWA TSIM SHA TSUI


Przed centrum kultury postawiono wieże zegarową, która jest punktem orientacyjnym w Hongkongu. Jest to obecnie jedyna pozostałość po oryginalnej dawnej stacji Kowloon na linii kolejowej Kowloon-Canton. Wieża zegarowa zbudowana z czerwonej cegły i granitu osiąga wysokość 44 metry i jest zwieńczona 7-metrowym piorunochronem. Na szczyt wieży można dostać się drewnianymi schodami. Wnętrze Wieży Zegarowej było wcześniej otwarte do zwiedzania, ale obecnie jest zamknięte z powodu prac konserwacyjnych. Wieża została wpisana na listę zabytków w Hongkongu od 1990 roku.


TSIM SHA TSUI STAR FERRY PIER


Tu właściwie kończy się promenada i zaczynają kolejne doki statków i promów. I port to małe stateczki, które zawiozą nas na drugą stronę Portu Wiktorii – na Wyspę Hongkong. Porty docelowe :

 • Central Ferry Pier No.7 (Star Ferry Pier)
 • Wan Chai Ferry Pier

Koszt rejsu niższy niż przejazd metrem pod zatoką. Aktualny rozkład rejsów i ceny na STRONIE.

Można też wypłynąć stąd w rejs po zatoce wieczorem lub na Symfonie świateł . Szczegóły rejsów i aktualny cennik na STRONIE


OCEAN TERMINAL DECK


Tuż za portem stateczków znajduje się długie molo z tarasem widokowym.


TERMINAL PROMOWY – CHINA FERRY TERMINAL


Ostatni terminal promowy w zachodniej zatoce tej cżęści Półwyspu to port przyjmujacy promy z Chin i Makau. Przypływamy tu właśnie z tego regionu. Na zdjeciach miedzy innymi :  China Ferry Terminal Immigration Control Point, centrum handlowe China Hong Kong City i nowa stacja kolejowa – Hong Kong West Kowloon Station.> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

6 Replies to “TSIM SHA TSUI”

 1. Jak kiedyś wrócimy do tego niezwykłego miasta to z ogromną przyjemnością odwiedzimy Centrum Nauki TSIM SHA TSUI. Będąc tam nie mieliśmy pojęcia o jego istnieniu 😉

 2. Muzeum historii wygląda niesamowicie, ale to co najbardziej przykuło moją uwagę to widoki z promenady… oj wieczorem jest gdzie tam focić.

 3. Dzięki za ten wpis, miałem w lutym lecieć na Filipiny przez Hongkong, dlatego kojarzę większość atrakcji. Wyszło tak, że ostatecznie polecieliśmy przez Seul, dlatego Hongkong jest jak najbardziej do nadrobienia.

  1. Hongkongu nie warto traktować „po drodze” i na chwilę , ogrom atrakcji zdecydowanie zasługuje na dłuższą uwagę

 4. Ciekawy artykuł. Jeżeli kiedykolwiek wybiorę się w tamte rejony skorzystam z Twojego wpisu. Ten ogród na dachu wpadł mi w oko 🙂

Leave a Reply