Central Hongkong

CENTRAL HONGKONG I MID- LEVELS

Central Hongkong to nowoczesna dzielnica znajdująca się w północno – zachodniej części Wyspy Hongkong. Pełna biurowców, centrów biznesu, eleganckich obiektów handlowych i hoteli.

Central Hongkong to także pnące się na kilkadziesiąt pięter wieżowce mieszkalne oraz kontrastująca z nimi historyczna zabudowa z czasów kolonii brytyjskiej. Pomiędzy drapaczami chmur przepiękne oazy zieleni takie jak: hongkoński park oraz ogrody zoologiczne i botaniczne. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się z kolei promenada kończąca się portem Victoria wykorzystywanym przez promy i tradycyjne łodzie.


CENTRAL HONGKONG – MAPA DZIELNICY I OPISANYCH MIEJSC



PROMENADA VICTORIA HARBOUR


Początek promenady inaczej zwanej Central and Western District Promenade – Central Section to dzielnica Wan Chai – opisywana TUTAJ . Teraz wędrujemy wybrzeżem w kierunku zachodnim, aż do Portu Victoria. Początek jest w renowacji – jesteśmy więc oddzieleni płotem , który na okoliczność Świąt Bożego Narodzenia ozdobiony jest choinkami i Mikołajkami. Tuż obok budynku rządowego płot się kończy i można przejść na wyższy poziom promenady.


TAMAR PARK


Przed budynkiem rządowym znajduje się Tamar Park. To miejsce z którego fantastycznie widać całe prawie wybrzeże i górujące nad nim nowoczesne biurowce.


CENTRAL GOVERNMENT COMPLEX OF HKSAR


Budynek rządowy obecnie otoczony jest ze wszystkich stron barykadami, gdyż stał się celem ataków podczas kolejnych protestów. Plac Obywatelski przed Wschodnim Skrzydłem kompleksu został zablokowany dla publicznego dostępu za pomocą stałego ogrodzenia. Miejsce to jest siedzibą rządu Hongkongu od 2011 roku, kiedy to zakończyła się budowa obiektów. Kompleks został zaprojektowany przez Yima zgodnie z koncepcją „Drzwi zawsze otwarte”, stąd forma architektoniczna obiektu. Miał symbolizować dumę z „otwartości i przejrzystości zarządzania”. Zgodnie z tym miał być ogólnodostępny i zintegrowany z otoczeniem. Tamar Park przechodzi przez budynek, prowadząc do nadmorskiej promenady w Victoria Harbour.

Kompleks budynków Rządowych od strony stacji metra Admiralty :

Warto zawitać w okolice także nocą . Przez otwór w głównej części budynku widać podświetloną elewację jednego z biurowców. W okresie sylwestrowym widnieją na niej życzenia Świąteczne. Bliżej chińskiego Nowego Roku pojawia się w „okienku” smok.


PLAC IMPREZ


Idąc dalej promenadą dojdziemy do ogromnego placu na którym króluje wesołe miasteczko. To jednak zainstalowane jest tu tymczasowo, gdyż plac może spełniać różne funkcji i generalnie przeznaczony jest organizacji różnych imprez. Na mapie znajdziecie go pod nazwą – Central Harbourfront Event Space.

Kalendarz imprez na placu znajdziecie na STRONIE


OBSERVATION WHEEL I AIA VITALITY PARK


Na końcu placu znajduje się typowe dla chyba już wszystkich większych miast na świecie koło młyńskie – Observation Wheel. Za kołem znajduje się plac na których organizowane są różne imprezy sportowo – gimnastyczne – to AIA Vitality Park. 10zł od osoby za przejazd to nie dużo, idziemy się więc przejechać .

Otwarte : 11:00–23:00

cena biletów : 20$ HK, ulgowy $10 HK


VICTORIA HARBOUR


Port Viktorii – Victoria Harbour to nazwa, która dotyczy całego obszaru wodnego pomiędzy Wyspą Hongkong , a częścią kontynentalną. Wielki port kontenerowy, jeden z największych na świecie, znajduje się pomiędzy zachodnią częścią kontynentu i wyspą Tsing Yi.

Opisywany tu port znajduje się w samym centrum Wyspy Hongkong wykorzystywanym do mniejszych i większych przepraw wodnych mniejszych statków pasażerskich. Składa się z 10 części. Pierwsze dwie to mola dla wędkarzy i lokalnych łodzi. Kolejne to MUZEUM MARYNISTYCZNE – niestety nie odwiedzone przez nas, bo nie da się być niestety wszędzie. Wszystkie pozostałe to porty dla łodzi wycieczkowych do różnych części Hongkongu. Za nimi duży terminal szybkich łodzi płynących do MAKAU.Szczegóły przeprawy znajdziecie w INFORMACJACH PRAKTYCZNYCH.


CENTRAL HONGKONG – TWO INTERNATIONAL FINANCE CENTER I HONGKONG STATION


Opuszczamy promenadę , aby przejść przez ogromny kompleks składający się z wielu obiektów i funkcji. Na dodatek to wszystko połączone nieprawdopodobnymi i równie skomplikowanym, jak i sam obiekt połączeniami komunikacyjnymi . Jak to się mówi „projektant płakał jak projektował”. Jeśli tu traficie sporo czasu Wam zejdzie, aby odnaleźć dalszą drogę, to czego szukacie i wyjście w odpowiednim miejscu, to po prostu jak wielki labirynt.


CENTRAL WAN CHAI BYPASS I TUNEL


Zanim dostaniemy się budynku musimy przejść przez autostradę wiodącą wzdłuż całego wybrzeża, a pod tunelem wchodząca pod ziemię.


TWO INTERNATIONAL FINANCE CENTER


Teraz kierujemy się na dach kompleksu. Na nim znajdują się różnego rodzaju kawiarnie i restauracje, miejsca rekreacji i oczywiście tarasy widokowe. Nad całością górują dwie wieże biurowców, stanowiące integralną część kompleksu. Jedna z nich to najwyższy budynek Wyspy Hongkong i jeden z najwyższych budynków świata.


WNĘTRZA KOMPLEKSU I ŁĄCZNIKI NAD ULICĄ LUNG WO


Wnętrza są proste, bez specjalnych efektów. Przechodzimy przez pierwszą część w którym znajduje się wielkie centrów handlowe , a następnie przez jeden z dwóch wielopiętrowych łączników nad ulicą Lung Wo, aby znaleźć się na głównym dworcu.


WYJŚCIE Z KOMPLEKSU I WIDOK NA ULICĘ DOUGLAS


Południowa część kompleksu to kolejne ciekawe, nowoczesne budowle. Pierwszy widok dzielnicy Central to nieprawdopodobnie zatłoczona Ulica Douglas


CENTRAL HONGKONG I MID- LEVELS


Jedna z najdroższych i najbardziej niesamowitych dzielnic na świecie. To właśnie ten rejon pojawia się na fotografiach charakteryzujących Hongkong.


HILLSIDE ESCALATOR I OKOLICA


Łącznikiem między tymi dwoma dzielnicami są najdłuższe schody świata, czyli Hillside Escalator. Cały rejon tak na prawdę skupiony jest wokół tych schodów. Zaczynają się tuż pod budynkiem International Finance Centre, a kończą na Ulicy Conduit. Część odcinków była niestety w renowacji , musieliśmy więc z nich schodzić, ale przy okazji można było obejrzeć zabudowę dzielnicy.


TAI KWUN I VICTORIA PRISON


Mniej więcej w połowie schodów znajduje się ciekawe historycznie miejsce. Pięknie odnowione, tętniące życiem mocno kontrastuje z otaczającymi je drapaczami chmur.

Tai Kwun to Centrum Dziedzictwa i Sztuki. Znajduje się w odrestaurowanym kompleksie, jednym z najważniejszych projektów rewitalizacyjnych w Hongkongu i jest wpisany na listę UNESCO. Kompleks składa się z trzech zabytków: byłego Komendy Głównej Policji, Centralnej Służby Policji i Więzienia Victoria. JC Cube, Laundry Steps, Prison Yard i Parade Ground są obecnie przestrzeniami dla teatru, muzyki, tańca i filmu.

Więcej o kompleksie i o aktualnych wydarzeniach poczytacie na STRONIE


ULICA CAINE I OKOLICA


Kierujemy się ponownie na schody, mijamy Meczet Jamia Mosque, niestety nie widać nic po za bramą – świątynia jest w głębi. I tak docieramy do końca schodów. Teraz zejście w dół do słynnej ulicy Caine przy której znajduje się mnóstwo sklepików i barów. Trzeba przyznać, ze ciasnota uliczek tej dzielnicy w kontraście z nieprawdopodobnie wysokimi wieżowcami robi wrażenie.


CENTRAL HONGKONG – ZACHODNIA CZĘŚĆ DZIELNICY


MAN MO TEMPLE


Teraz kierujemy się na zachód do obowiązkowego punktu programu tej dzielnicy, czyli świątyni taoistycznej Man Mo. Świątynia ma ponad 150 lat, a w 1993 roku została sklasyfikowana jako historyczny budynek klasy I. Jest poświęcona bóstwom wojny i literatury : Królowi Cesarzowi Człowiekowi i Świętemu Królowi Cesarzowi Kwanowi. Man – znaczy „cywilny”, podczas gdy „Mo” znaczy wojenny. Świątynia składa się z trzech części. Najważniejsza po lewej to Świątynia Man Mo, w której czci się Boga Literatury i Boga Sztuk Walki. Środkowy blok to Lit Shing Kung. Został zbudowany dla wszystkich niebiańskich bogów. A ostatni to Kung Sor. Było to miejsce, w którym wioska lub społeczność spotykała się, aby rozwiązać wszelkie konflikty i sprawy.

Wewnątrz panuje fantastyczny, mistyczny klimat, a na zewnątrz świątynię ozdabia różowe drzewo, zapewne życzeń.

godziny otwarcia : 08:00–18:00


HOLLYWOOD ROAD PARK


Naprzeciwko Świątyni znajduje się malutki park. Nawet w miejscu tak małym jak wielkosć skweru znajdziemy piękna pagodę i staw. Chwila oddechu, choć wysokościowce przytłaczają wręcz to miejsce


ZACHODNIA ZABUDOWA


Podobnie jak w centrum ogromne wysokościowce pną się do góry. Są wybudowane czasem na tak małej postawie, ze nie wiadomo jakim cudem utrzymują pion.


WESTERN MARKET


Ostatnie miejsce odwiedzone w tej części miasta to niepasujący do całej reszty zabudowy historyczny obiekt Western Market. Budynek był pierwotnie starym rynkiem zachodnim, który został wpisany na listę zabytków w 1990 roku. Obecnie jest to najstarszy zachowany budynek targowy w Hongkongu. Wybudowany na początku XX wieku w stylu edwardiańskim, popularnym w Anglii w latach 1901–1918. Na elewacjach wykorzystana została kombinacja czerwonych cegieł i granitowych detali oraz podstawy. Budynek składał się pierwotnie z dwóch głównych pięter, a każda z nich ma powierzchnię około 1120 m2.


POŁUDNIOWO – WSCHODNIA CZĘŚĆ CENTRUM


OKOLICA STACJI ADMIRALTY


Wracamy w okolicę budynku rządowego . Mniej więcej na tej samej wysokości , tylko dalej na południe znajduje się stacja metra Admiralty i kilka obiektów w jej pobliżu o których warto wspomnieć. Jedna z głównych arterii miasta Queensway prowadzi nas pod dwie ciekawe szklane wieże. To budynek biurowy EP&T Global. Ale to z czego najbardziej słynie dzielnica to jeden z najbardziej znanych budynków Bank of China Tower. Zaprojektowany w pracowni architektonicznej I.M. Pei & Partners, oficjalnie otwarty został w 1990 roku.  Budynek ma 72 piętra, a wraz z antenami osiąga 367,4 metrów wysokości. Jest pierwszym budynkiem poza Stanami Zjednoczonymi, który przekroczył wysokość tysiąca stóp. Tytuł najwyższego budynku poza USA dzierżył do roku 1992, obecnie to już 49 pozycja na świecie. Na 43 piętrze znajduje się niewielki punkt obserwacyjny otwarty dla zwiedzających.


HONGKONG PARK


Pomiędzy tymi budynkami opisanymi powyżej zaczyna się jeden z największych parków Hongkongu. Od północy mamy Muzeum Herbaty – Flagstaff House Museum of Tea Ware , kawałek dalej Founain Plaza  i Hong Kong Park Clock Tower.

Teraz idziemy na południe do sporego obiektu Forsgate Conservatory w którym znajduje się ogród botaniczny, a na zewnątrz wodospad.

Kolejna część parku to Olympic Square, Tai Chi Garden i taras widokowy Vantage Point , a kawałek dalej kolorowy plac zabaw dla dzieci.

Zdecydowanie jednak największą atrakcją parku jest park ptaków. Przekryty siatką, ogromnych rozmiarów – Edward Youde Aviary. Drewniane kładki i mostki prowadzą nas między drzewami prze krainę różnobarwnych ptaków. Niektóre z nich bez oporów siadają na ramionach zwiedzających.

Wszystkie aktualne informacje na temat parku znajdziecie na STRONIE


KATEDRA ŚWIĘTEGO JANA EWANGELISTY


Pomiędzy najpiękniejszymi parkami mamy kilka ciekawych historycznie obiektów. Najważniejszym z nich jest St. John’s Cathedral. Ta anglikańska katedra jest jedną z 5 znajdujących się w Hongkongu i najstarszą znajdującż się na Dalekim Wschodzie. Pierwsza msza miała tu miejsce w 1849 roku. Podczas japońskiej okupacji Hongkongu w 1941 roku katedra została przekształcona w klub dla Japończyków. Wiele oryginalnych okuć zostało wtedy rozebranych, w tym oryginalne witraże.

Naprzeciwko Katedry znajduje się budynek rządowy, a idąc do góry droga dotrzemy do obiektu organizacji kobiet The Helena May. Wszystkie obiekty na zdjęciach.


ZOOLOGICAL AND BOTANICAL GARDENS


Na deser pozostawiam ostatni z parków. Ogromny Hong Kong Zoological and Botanical Gardens, w którym znajduje się ogród zoologiczny, głównie z małpiszonami oraz ogrody botaniczne. W północnym krańcu zlokalizowany jest Fountain Terrace Garden , czyli ukwiecony plac z fontanną.



Central Hongkong to fantastyczna dzielnica pełna niespodzianek i zaskoczeń. Najlepszy widok na nią jest z drugiej strony brzegu. Więcej zdjęć panoramy miasta z Promenady Gwiazd na STRONIE



> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

7 Replies to “CENTRAL HONGKONG I MID- LEVELS”

  1. Chyba zdecydowanie bliżej mi do natury i starych kamienic niż nowoczesnych metropolii:) Mimo, że lubię też duże miasta (do lat moim marzeniem jest NYC) to nie wiem czy Hongkong by mnie sobą zachwycił. Na zdjęciach wygląda na miasto ze szła:)

  2. Miasto przyszłości! Architektura nieziemska! Jak ja uwielbiam takie metropolie- bardzo zazdroszczę! Zwłaszcza teraz!

  3. To już wiem, gdzie zajrzę, gdy będę się wybierać do Hongkongu. Miałam mieć tam stopover, ale zmienili mi loty i jeszcze nie dotarłam. Ogólnie nie przepadam za wieżowcami, buirowcami i tego typu obrazkami, ale akurat ten chętnie bym zobaczyła,

  4. Z roku na rok coraz bardziej zakochuję się w Azji, dlatego mam wielką nadzieję, że gdy minie pandemia, uda mi się zwiedzić także Hong Kong. Po lekturze tego tekstu najchętniej przeniosłabym się tam jeszcze dziś! 🙂

    1. życzę tego z całego serca , miasto na prawdę robi wrażenie , na żywo o wiele bardziej niż na zdjęciach 🙂

Leave a Reply