Mong Kok

MONG KOK

Mong Kok inaczej Mongkok to najgęściej zaludniona dzielnica świata. Na jednym kilometrze kwadratowym żyje tu 130 tys. ludzi. Nazywana ciemną stroną Hongkongu ma swój niepowtarzalny urok i specyfikę prawdziwej Azji.

Mong Kok to kolorowe bazary i targi gdzie można kupić dosłownie wszystko. Tysiące barów, sklepów i restauracji, jedzenie w malutkich lokalach lub na ulicy, a miedzy tym wszystkim setki tysięcy ludzi. To dzielnica, która nigdy nie śpi. Nas przyciągnęła tak bardzo, że zawitaliśmy do niej 5-krotnie o różnych porach dnia i nocy, za każdym razem odkrywając tu nowe zaułki i zaopatrując się w okazyjnie kupione rzeczy.

Mong Kok


MONG KOK – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Aby zacząć wędrówkę po tej dzielnicy od północy trzeba podjechać metrem na stację Prince Edward Station. W tej okolicy znajdują się między innymi Targ Ptaków i Targ Kwiatów.

Jeśli interesuje Was czynny do północy Ladies Market – podjedźcie na stację Mong Kok Station lub Yau Ma Tei Station

Od południa najlepiej zacząć wędrówkę od Jordan Station. W pobliżu znajduje się słynny Night Market na Temple Street czynny przez całą noc.


Wiele wyjść ze stacji może być nieczynnych ze względu na dewastację po kolejnych falach protestów przetaczających się przez Hongkong w ostatnich latach. To samo dotyczy automatów biletowych , czy bramek wejściowych. Niestety Mong Kok stał się centrum największych i najbardziej zaciekłych walk . Ze względu na specyfikę i zagęszczenie tej dzielnicy, radzę omijać ją z daleka podczas zamieszek . Szczegółowy opis problemu i przydatne linki dla turystów znajdziecie na stronie wkrótce.


Dominującym językiem w dzielnicy jest kantoński, ale da się z większością porozumieć po angielsku. Nie zamieszkują jej ekspaci, ale równocześnie jest to jedna z najbiedniejszych dzielnic. W jakich warunkach żyją tu ludzie warto zobaczyć na zdjęciach – LINK. Dawniej była to siedziba lokalnych klanów i gangów – tzw. Triad. Działały one jednak w ukryciu i nie wchodziły w drogę policji. Choć obecnie (pomijając problem protestów) Hongkong jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych regionów świata to dzielnica nadal nie cieszy się dobrą sławą.


GODZINY OTWARCIA POSZCZEGÓLNYCH TARGÓW


GODZINY OTWARCIA TARGÓW:

KWIATÓW – 09:30–19:30

PTAKÓW – 7:00 – do popołudnia – szczegóły na STRONIE

ZŁOTEJ RYBKI – 11:00–21:45 , szczegóły na STRONIE


TARGI KWIATÓW, PTAKÓW I ZŁOTYCH RYBEK


Na początek zabiorę Was na najbardziej kolorowy i pachnący targ. Wszechobecne kwiaty, tysiące krzewów i drzewek uginających się pod ciężarem owoców. Tuż za targiem kwiatów znajduje się kolejny – tym razem pełen ptaków. Ten jednak jest już zamknięty kiedy tu docieramy.  Na targu można kupić oczywiście różne ptaki – głównie śpiewające oraz piękne, zdobione klatki i inne pamiątki.

Idąc na południe dotrzemy do Targu Złotej Rybki. Targ znajduje się w dużym markecie i ciężko tu trafić. Na mapie googla jest źle oznaczony.


MONG KOK PÓŁNOCNY


Kolorowe neony, ruch jak w ulu , wąskie uliczki , setki knajpek . takie właśnie są ulice północnego Mong Koku.


MONG KOK – LADIES MARKET


Teraz kierujemy się na ulicę Tung Choi znajdującą się 2 przecznice na wschód od stacji metra Mong Kok. Tutaj wzdłuż całej ulicy mamy market, a właściwie jeden wielki bazar. Jeśli lubicie pobuszować po takich bazarkach – to miejsce idealne na fajne, tanie zakupy. Są tu głównie ubrania, ale też pamiątki, akcesoria telefoniczne i zabawki. Śmialiśmy się, że Chińczycy podrabiają  już sami siebie, ale też i mnóstwo dużych światowych firm modowych .

Wypada się tu targować, a jest nawet wręcz mile widziane. Jeśli nic nie kupisz , sprzedawcy potrafią za Tobą biec i krzyczeć, a nawet szarpać za rękawy, ale to specyfika i urok tego miejsca.


JAUMATEI TIN HAU TEMPLE


Idąc dalej na południe do kolejnego targu miniemy ciekawą taoistyczną świątynię. To Yaumatei Tin Hau Temple z piękną ścianą dziewięciu smoków od strony ogrodu. Niestety nie udaje nam się wejść do środka, bo zawsze docieramy tu zbyt późno. Tak naprawdę to nie jedna świątynia, a cały kompleks świątynny Tin Hau prawdopodobnie wzniesiona w tym miejscu w 1864 roku. Przed kompleksem znajduje się plac publiczny, Yung Shue Tau, zajęty przez Ogród Centrum Kultury Yau Ma Tei.


MONG KOK POŁUDNIOWYULICA WRÓŻBITÓW I UZDROWICIELI


Zanim miniemy charakterystyczną czerwoną bramę prowadząca na Temple Street przechodzimy obok dziesiątek namiotów. Okazuje się, że wieczorami rozkładają tu swoje gabinetu wróżbici i uzdrowiciele. Niektóre namioty wglądają bardzo profesjonalnie, a wręcz wiarygodnie .


TEMPLE STREET NIGHT MARKET


To najbardziej tętniące nocnym życiem miejsce . Za czerwoną chińska bramą zaczyna się bowiem Temple Street , czyli ulica bazarków czynnych tu do późnych godzin nocnych, choć ostatnio ograniczony do 23.00 . Już od dwudziestych lat XX wieku gromadzą się tu sprzedawcy, aby handlować i gotować na ulicy. Sto lat później to samo miejsce nie zmienia charakteru, a tłumy schodzą tu co noc po tanie ubrania, uliczne jedzenie, czy herbatę. Podane ceny są tylko sugestią. > STRONA TEMPLE STREET> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

6 Replies to “MONG KOK”

  1. Jak widzę Mong Kok to jedno z tych miejsc, które należy do tych, które warto zobaczyć i doświadczyć przynajmniej raz w życiu. Trudno mi sobie wyobrazić tę niezwykłą barwność i chaos po kilku latach na Islandii, gdzie nie ma praktycznie nic 😀

  2. Nie zabezpieczasz zdjęć znakiem wodnym? Ja tak robię odkąd znajduję moje zdjęcia w biurach podróży… 😉

    1. My się tam zapuszczaliśmy niemalże każdego wieczoru – uwielbiam takie miejsca – tętnią życiem – takim prawdziwie azjatyckim …

Leave a Reply