NAN LIAN

NAN LIAN OGRODY I KLASZTOR BUDDYJSKI CHI LIN NUNNERY

Nan Lian Garden to najpiękniejszy ogólnodostępny ogród Hongkongu. Razem z kompleksem Świątyń Buddyjskich tworzy prawdziwą perełkę dla odwiedzających ten region świata.

Nan Lian to chiński ogród klasyczny zaprojektowany w stylu dynastii Tang. Ogród o powierzchni 3,5 hektara był wspólnym projektem klasztoru Chi Lin i rządu Hongkongu. Choć powstał w 2006 roku, zaprojektowany został zgodnie z zasadami kompozycji sprzed kilkunastu wieków. W projekcie wykorzystano naturalną rzeźbę terenu, pagórki, skały, strumienie i stawy jako główne elementy układu. Całość uzupełniono roślinnością i elementami architektonicznymi. Równocześnie stworzono piękną kompozycję ze znajdującym się obok zabytkowym zespołem klasztornym. Ogród Nan Lian stwarza poczucie jedności człowieka z naturą oraz sprzyja oderwaniu się od realiów otaczającego go świata.

zdjęcie z góry ze strony WIKIPEDII

Nan Lian


OGRÓD NAN LIAN – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Ogród Nan Lian znajduje się w Diamond Hill, czyli Wzgórzu Diamentów w dzielnicy Kowloon. Najlepiej dojechać tu metrem do stacji MTR Diamond Hill z, od niej już tylko 5 minut spaceru do Bramy Głównej.

godziny otwarcia ogrodu: codziennie od 7:00 – 21:00

 • GALERIA I ROCKERY ARCHITEKTURY CHIŃSKIEJ – codziennie od 10:00 do 18:00
 • XIANG HAI XUAN – codziennie od 10:00 do 17:00
 • RESTAURACJA WEGETARIAŃSKA CHI LIN;
  Od poniedziałku do piątku – obiad 12:00 od 14:00 do 30:00, kolacja od 18:00 do 21:00
  Soboty, niedziele i święta – lunch 11:30 do 15:00, popołudniowa herbata w godzinach 15:30, kolacja w godzinach 18:00–21:00
 • SONG CHA XIE TEAHOUSE – codziennie od 12:00 do 19:00
 • SKLEP Z PAMIĄTKAMI – codziennie od 10:00 do 18:30
 • PUNKT Z PRZEKĄSKAMI – codziennie od 9:30 do 17:30

wstęp : darmowy

Nan Lian

zasady dla odwiedzających ogród:

 • odwiedzający powinni być odpowiednio ubrani, zgodnie ze scenerią ogrodową (w czerwonej sukience chyba się komponowałam)
 • korzystanie ze statywów do fotografowania jest niedozwolone
 • odwiedzający proszeni są o powstrzymanie się od fotografii grupowej
 • obowiązuje zakaz palenia i wprowadzania zwierząt.
 • jedzenie i picie (z wyjątkiem wody) nie jest dozwolone w ogrodzie z wyjątkiem wyznaczonych miejsc w punktach gastronomicznych
 • goście proszeni są o nie chodzenie po trawie.

DIAMOND HILL CZYLI WZGÓRZE DIAMENTÓW


Wbrew nazwie, obszar nie zawiera żadnych złóż diamentów. Istnieje wiele teorii skąd taka nazwa. Jedna z nich mówi o błędzie w tłumaczeniu z kantońskiego na angielski . W nazwie pojawia się bowiem słowo „diamenty” lub „wiertło do skał”. Na obszarze tym znajdował się bowiem kamieniołom, zanim nastąpiła tu budowa wielkich osiedli mieszkaniowych. Istnieją jeszcze inne teorie pochodzenia nazwy. Kryształy zawarte w skałach wydobywanych z tego obszaru mają luminancję diamentową ,a samo wzgórze przypomina kształt diamentu. Z dzielnicy jest najlepszy widok na najpiękniejszy szczyt Hongkongu – LION ROCK .


WEJŚCIE DO OGRODÓW NAN LIAN


Droga do ogrodów prowadzi pod autostradą. Oczywiście jak to bywa w takich miejscach panuje tu ogromny hałas od dużego ruchu samochodów.

Kiedy jednak przechodzimy bramę główną zapada kompletna cisza. Jakim cudem udało się osiągnąć taki efekt ? To pozostaje dla nas zagadką. Zero szumu , idealna cisza i tylko wystające wokół wieżowce przypominają, że nadal jesteśmy w centrum tętniącego życiem miasta.


OGRODY NAN LIAN


CHIŃSKA GALERIA DREWNA

Tuż przy wejściu znajdują się budynki – galerie. Znajdują się tu różne wystawy. Ta najbardziej imponująca to Chińska Galeria Drewna z fantastycznymi modelami typowych budowli.

PAWILON OF ABSOLUTE PERFECTION – ZŁOTY PAWILON I MOST ZI WU

Większość ludzi przyjeżdża do ogrodu, aby obejrzeć bardzo fotogeniczny chiński Pavilion of Absolute Perfection z otaczającym go stawem lotosu i jaskrawo kontrastującym czerwonym mostem. Sam w sobie jest faktycznie oszałamiający.

BUDYNEK XIANG HAI XUAN

Tuż obok Stawu Lotosowego po południowej stronie ogrodu znajduje się Xiang Hai Xuan. Budynek stoi obok Wzgórza Zapachowego, na którym są słodko pachnące drzewa, w tym osmantus, lilia oraz drzewa pomarańczowe i jaśminowe. Xuan stoi przed centralnym dziedzińcem w stylu Tang z dachami Ying Shan wykonanymi z szarych płytek. Całość otoczona zabudową w kształcie czworoboku z zielonym trawnikiem, starymi drzewami i skałami znajdującymi się pośrodku. Wewnętrzna część zawiera wielofunkcyjną salę wynajętą na wystawy sztuki, występy muzyczne i seminaria. Na mapie znajdziemy to pod nazwą „Muzeum”.

HERBACIARNIA SONG CHA XIE

Przechodzimy dalej nad kolejny staw Blue Pool, gdzie rzuca się w oczy długi drewniany budynek po drugiej stronie brzegu. To herbaciarnia Song Cha Xie, która serwuje wysokiej jakości herbaty Wuyi Chan Ya i Aged Pu’er. Liście są wolne od pestycydów i nawozów i przetwarzane zgodnie ze starożytną tradycją pod nadzorem klasztoru Chi Lin. Ta tradycyjna metoda wytwarzania Wuyi Yan Cha prawie zanikła w czasach współczesnych. Herbaciarnia serwuje również dim sum i sprzedaje pakiety upominkowe herbat i białych porcelanowych zestawów do herbaty importowanych z Jiangxi.

NIEBIESKI STAW I PAWILON DRZEWA PAGODY

W niewielkiej odległości za Xiang Hai Xuan znajduje się Niebieski Staw zaopatrzony w skały i elementy wodne. Tu znajduje się Taras Odbicia Księżyca i Pawilon Drzewa Pagody w jego narożniku.

NAN LIAN – MŁYN I WODOSPADY

Wschodnia część ogrodu to wielkie kaskady roślin ze sztucznym wodospadem. To Spring Hill, jedno ze wzgórz otoczonych skałami. Obok drewniany budynek z młynem wodnym.

GALERIA BONSAI

Kolejne budynki znajdują się już za schodami prowadzącymi do świątyń . Tu mamy misternie wypielęgnowane drzewa bonsai rozmieszczone na całej ścieżce przed frontem budynku. Wewnątrz znajdziemy z kolei wystawę kamieni i skał . Obok znajduje się budynek sklepu.

RESTAURACJA CHI LIN

W sąsiedztwie Silver Strand w północno-wschodnim rogu ogrodu znajduje się Long Men Mou, trzypiętrowy budynek z roślinami i balkonami, w którym mieści się wegetariańska restauracja Chi Lin.


MIĘDZY OGRODEM, A ŚWIĄTYNIĄ BUDDYJSKĄ CHI LIN NUNNERY


Zanim pojawił się tu Ogród Nan Lian już dawno istniały Świątynie Buddyjskie. W czasie budowy ogrodu powstało fantastyczne połączenie obu atrakcji mostem nad drogą.


CHI LIN NUNNERY – INFORMACJE PRAKTYCZNE


godziny otwarcia Świątyni : codziennie od 9:00 – 16:30

wstęp: darmowy

Świątynia zbudowana została w latach 30-tych XX wieku w całości z drewna cyprysowego, bez użycia gwoździ. Jest obecnie największym na świecie ręcznie wykonanym drewnianym budynkiem. Konstrukcja ta oparta jest na tradycyjnych chińskich technikach architektonicznych, jako symbol harmonii ludzkości z naturą. Chińczycy wierzą, że jeśli domy są budowane z drewna, życie drzew zostaje przedłużone.

Kompleks klasztorny składa się z 16 sal, biblioteki, szkoły, pagody, dzwonnicy i wieży bębnów. Całość zajmuje powierzchnię ponad 33 000 m2. Budynki klasztoru Chi Lin to jedyne obiekty zbudowane w tym stylu we współczesnym Hongkongu.

Do Świątyni prowadzą trzy różne bramy. Pierwsza brama reprezentuje współczucie, druga mądrość, a trzecia umiejętności ludzi.


OGRÓD LOTOSU


Na pierwszym dziedzińcu klasztoru znajduje się Ogród Lotosu, a w nim cztery stawy z liliami wodnymi. Na placu umieszczono donice z wypielęgnowanymi drzewami Bonsai, które są ozdobione misternymi rzeźbionymi wzorami. Jedną z ciekawych cech Ogrodu Lotosu jest wylewka w kształcie smoczej głowy. W Chinach smok jest symbolem ziemskiej i niebiańskiej mocy. Starożytny chiński mit mówi, że smok kontroluje deszcz.


ŚWIĄTYNIA BUDDYJSKA CHI LIN NUNNERY


Teraz przez kolejną bramę przechodzimy do głównego Placu Świątynnego. Wokół niego znajduje się kilka sal świątynnych i budynków stanowiących część kompleksu, w którym przechowywane są cenne relikwie buddyjskie. Sale świątynne mają posągi Buddy Sakjamuni, bogini miłosierdzia Guanyin i innych buddystów. Te posągi są wykonane ze złota, gliny, drewna i kamienia.

Sala Niebiańskich Królów w klasztorze Chi Lin ma posągi czterech bóstw, które reprezentują cztery kierunki świata. W religii buddyjskiej stanowią ochronę przed złem, bardzo często cztery bóstwa umieszcza się przy wejściach do świątyń i miejsc świętych. W centrum znajduje się posąg Buddy.

Klasztor Chi Lin jest uważany za jedno z najpiękniejszych sanktuariów religijnych w Hongkongu. Potwierdzam – robi fantastyczne wrażenie.> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

8 Replies to “NAN LIAN OGRODY I KLASZTOR BUDDYJSKI CHI LIN NUNNERY”

  1. No właśnie tej zagadki nie udało mi się rozwiązać . Nad parkiem są faktycznie założone jakie ekrany, ale ten moment przekroczenia granicy miedzy parkiem, a chodnikiem do niego prowadzącym jest jak dotknięcie czarodziejskiej różdżki

  1. ha, ha, herbata tamtejsza jest chyba najdroższa na świecie , a do tego dla mnie osobiście herbata jako taka może nie istnieć ( jestem zdecydowaną fanką kawy) – nic więc nie przywieźliśmy 🙂

 1. Twój wpis zmotywował mnie do poszukania w internecie starych wiatraków w Hongkongu i lipa, nic nie znalazłam. Może oni mielili zboża jedynie przy pomocy młynów wodnych? Młyn z Twojego wpisu jest piękny i te czerowne schody, aż oczy mi się zaświeciły na ich widok 🙂

  1. Szczerze mówiąc nie zastanawiałam się nad tymi młynami i wiatrakami ….. Generalnie ciężko znaleźć jakieś informacje w internecie . Te ogrody np. są chyba najgorzej opisanym miejscem . W przewodniku , który kupiłam było na ten temat słownie 2 zdania , a o świątyniach ani jednego.

Leave a Reply