Makau

MAKAU

Makau, inaczej nazywane Makao to maleńki, niezależny region administracyjny Chin, tak samo jak Hongkong. Posiada bardzo szeroką autonomię i w większości spraw jest niezależny od rządu centralnego.

Makau jest najgęściej zaludnionym obszarem na świecie. Jest równocześnie światową stolicą hazardu z dochodami kasyn przewyższających te w Las Vegas nawet 5-krotnie.

MAKAU


JEDEN KRAJ – DWA SYSTEMY


W ramach tej doktryny Makau posiada pełną autonomię w kwestii gospodarczej oraz własny system prawny i sądowniczy. Obywatele posiadają własne paszporty, flagę oraz walutę, która jest tu używana i akceptowana na równi z dolarem hongkońskim. Portugalska przeszłość kolonialna ma odbicie w systemie prawnym. Język portugalski wraz z chińskim są wciąż językami urzędowymi. Dodatkowo wszystkie dochody są tu zarządzane przez miejscowe władze i nie są przekazywane do budżetu ChRL. Po stronie Chin leży jedynie obrona militarna i reprezentowanie Makau w organizacjach międzynarodowych. Doktryna od momentu podpisania umowy ma obowiązywać przez 50 lat, czyli do 2049 roku.

Więcej informacji o doktrynie przeczytacie TUTAJ.


INFORMACJE PODSTAWOWE


POWIERZCHNIA : 29,5 km2.

LUDNOŚĆ : 650 tys., 21 411 osób/km², to najgęściej zaludniony region świata.

Wyspa Taipa

JĘZYK : chiński (kantoński), portugalski (ale już tylko w starszym pokoleniu), dużo osób zna angielski

RELIGIA : religie chińskie – 58,9%, buddyzm – 17,3%, bez religii – 15,4%


MAKAU – KRÓTKA HISTORIA


III w. p.n.e. – pierwsze wzmianki o osadnikach na tym terenie

1535 r. – po przybyciu Portugalczyków nastąpił rozwój tego rejonu. Początkowo portugalscy kupcy mieli prawo do kotwiczenia w portach swoich statków i prowadzenia tam handlu, ale bez prawa wychodzenia na ląd.

1557 r. – zakaz zniesiono, Portugalczycy założyli więc tu pierwszą stałą osadę.

1851 i 1864 r. – po wojnach opiumowych przegranych przez Chiny, zostały przez nich przejęły wchodzące w skład Makau wyspy Taipa i Coloane. W

1887 r. – podpisano jednak układ,  dzięki któremu Portugalia weszła w posiadanie całego Makau. Była to od tego momentu pierwsza europejska kolonia w Chinach.

1974 r. – rząd w Lizbonie w zdecydował się zrzec wszystkich terytoriów zamorskich.

1979 r. – oba państwa uznały Makau za „chińskie terytorium pod rządami portugalskimi” i przyznały mu bardzo szeroką autonomię.

1987 r. – podpisano w Pekinie deklarację uznającą specjalny region administracyjny.

1999 r. – rząd chiński przejmuje oficjalnie zwierzchnictwo nad Makau. Od tego momentu obszar funkcjonuje w ramach doktryny „Jeden kraj, dwa systemy”, która ma obowiązywać do 2049 roku. To data prawdziwego końca europejskiego kolonializmu w tej części świata.

zdjęcia – ŹRÓDŁO


GEOGRAFIA


Makau składa się w 4 części : PÓŁWYSPU, WYSPY TAIPA, WYSPY COLOANE oraz łączącej te dwie wyspy sztucznie usypanej dzielnicy COTAI. Poniżej przewodniki po wszystkich tych częściach .

Wyspa Taipa i Coloane

Półwysep jest otoczony przez wody Rzeki Perłowej na wschodzie oraz odnogę rzekę Xi na zachodzie. Na północy graniczy ze specjalną strefą ekonomiczną Zhuhai w Chinach.  Pierwotnie Półwysep był wyspą, lecz mielizna stopniowo przekształciła wyspę w półwysep. Najwyższym wzniesieniem jest Alto de Coloane na wyspie Coloane osiągające wysokość 170,6 m n.p.m.


CIEKAWOSTKI


» Makau jest połączone z Zhuhai i Hongkongiem najdłuższym mostem na świecie, którego długość wynosi 55 km.

Makau

» To stolica światowego hazardu, 5 z 10 największych kasyn na świecie znajduje się właśnie tutaj. Jest to także jedyne miejsce w Chinach, gdzie hazard jest legalny.

» Jest w czołówce państw, jeśli chodzi o średnią długość życia – średnia to ponad 84 lata.

» Le­genda głosi, że swoją nazwę miasto za­wdzięcza kłopotom z porozumieniem się pierwszych portugalskich żeglarzy. Wylądowali oni na brzegu, niedaleko świątyni A-Ma z 1448 roku wybudowanej ku czci bogini Mazu, patronki rybaków i żeglarzy. Zapytali tubylców o nazwę tego miejsca, usłyszeli odpowiedź A-Ma-gao.




INFORMACJE PRAKTYCZNE


MAKAU

To opis najważniejszych informacji dla podróżujących do tego niezależnego regionu administracyjnego Chin. W przewodniku znajdziecie między innymi przepisy dla podróżujących, zasady, sposoby poruszania się po Makau oraz to jak i czym można tam dotrzeć.

>>> MAKAU – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>>



PRZEWODNIK PO MAKAU



PÓŁWYSEP MAKAU


Półwysep Makau

Półwysep Makau to kontynentalna część całego regionu. Znajdziemy tu wszystko co może kojarzyć się z tym maleńkim niezależnym terytorium. To słynne budynki wielkich kasyn, hotele, osiedla mieszkaniowe, ale przede wszystkim mnóstwo zabytków będących pozostałością po kolonistach portugalskich z początków ubiegłego wieku i czasów wcześniejszych.

>>> PRZEWODNIK PO PÓŁWYSPIE MAKAU >>>

W PRZEWODNIKU :


WYSPA TAIPA, COTAI ORAZ COLOANE


Wyspa Taipa

Wyspa Taipa z Wyspą Coloane i odzyskaną od morza częścią Cotai stanowi obecnie największą część całego Makau. Znajdująca się na południe od Półwyspu Makau wyspa połączona jest z lądem 3 mostami. Pierwotnie były tu 2 wyspy : Taipa i Coloane. teren miedzy wyspami został osuszony i zasypany, a obecnie jest zabudowywany coraz to bardziej luksusowymi hotelami i kasynami. Nowo powstała dzielnica to Cotai.

>>> PRZEWODNIK PO WYSPIE TAIPA, COTAI ORAZ COLOANE  >>>

11 Replies to “MAKAU”

    1. zgadza się , polecam …… ja żałuję, że zaplanowaliśmy tu tylko 2 dni – to stanowczo za mało !

  1. Bardzo ciekawy artykuł, nie słyszałam wcześniej o Makau. A jak tam jest jeśli chodzi o architekturę czy również przypomina Vegas? Oglądałam Wasze zdjęcia w przewodniku i na moje oko to taki trochę miks architektury kolonialnej i nowoczesnych domów ze szkła, dobrze wyczułam to miejsce? Muszę kiedyś się tam wybrać, choć raczej nie mostem z Hongkongu – taka jazda musi być dość przerażająca.

    1. Jest dużo większe, ciekawsze i mniej kiczowate od Las Vegas i ma mnóstwo zabytków – także polecam !

  2. Wiesz może kiedy ten most został zbudowany łączący Makau z HK? Bo wydaje mi się, że jak tam byłam w 2014 to nie było mostu. Ps. Skakałam tam na bungee

  3. Ja – jako luzofil – jestem zawsze ogromnie ciekawa, jakie tam można znaleźć pozostałości portugalskie 🙂
    A ten most to mnie tak strasznie przeraża! Jechaliście nim, czy lądowaliście samolotem?

    1. płynęliśmy promem – to w sumie najszybsze połączenie ( a cenowo podobnie ) – a portugalskie pozostałości opisałam w „starym mieście”

  4. Miałem w planach odwidzić Makau i Hongkong w lutym po drodze na Filipiny. Niestety, następnym razem.

    1. cóż, przykro mi – ten rok wszystkim poprzewracał plany …
      Polecam jednak przy kolejnym planowaniu przewidzieć na te oba kraje / regiony przynajmniej tydzień – na prawdę warto . Dla mnie pobyt 8-dniowy był stanowczo za krótki – mam duży niedosyt.

Leave a Reply