Wyspa Hongkong

WYSPA HONGKONG

Wyspa Hongkong znajdująca się w południowej części Hongkongu, jest drugą co do wielkości wyspą regionu. Oddzielona jest od stałego lądu Zatoką Wiktorii – Victoria Harbour ma mnóstwo do zaoferowania dla odwiedzających Hongkong turystów.

Wyspa Hongkong zamieszkana jest przez ponad 1,2 mln mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia ponad 16 tys. os./km². Biorąc pod uwagę ogromne tereny zielone na wyspie to jest to niesamowite zagęszczenie. Podzielona jest na cztery dzielnice:  Central and Western, Eastern, Southern, Wan Chai. W przewodniku zastosowałam jednak inny podział, aby bardziej obrazowo przedstawić całość. A choć stacjonowaliśmy na wyspie 5 dni , nie udało się zobaczyć wszystkiego.

Wyspa Hongkong


WYSPA HONGKONG – INFORMACJE PODSTAWOWE


KRÓTKA HISTORIA

Osiedlenie się człowieka na tym obszarze sięga tysiącleci, o czym świadczą neolityczne artefakty odkryte w Stanley na wyspie Hongkong. Na początku lat 40 – tych XIX wieku wyspa została przejęta przez Wielką Brytanię i założono na niej miasto Victoria. Centralna część wyspy stała się centrum Hongkongu pod względem zarówno historycznym, politycznym jak i ekonomicznym. Na północy wyspy założono wielki port, ze względu na głębokie wody w tej części wybrzeża oraz dogodną lokalizację. To sprawiło, że Hongkong tak szybko się rozwinął.

Wyspa Hongkong

Wyspa obecnie słynie z drapaczy chmur, ze Wzgórza Wiktorii, z Ocean Parku, wielu miejsc związanych z historią oraz ogromnych centrów handlowych. Warto także udać się do wschodniej oraz południowej jej części. Tam dociera już zdecydowanie mniej turystów, a tereny i miasta są nie mniej ciekawe niż północ.

Wyspa Hongkong

TRANSPORT NA WYSPIE

Transport publiczny na wyspie zapewniają linie metra i autobusy, a także linia tramwajowa obsługiwana wyłącznie przez tramwaje piętrowe. Na kontynent dostaniemy się stąd : metrem, albo łodzią . II opcja jest dużo tańsza, ale też dłuższa czasowo. Więcej na temat transportu do poczytania w INFORMATORZE PRAKTYCZNYM.


WYSPA HONGKONG – PEŁNY PRZEWODNIKCENTRAL HONGKONG I MID- LEVELS


Central Hongkong

Central Hongkong to nowoczesna dzielnica znajdująca się w północno – zachodniej części Wyspy Hongkong. Pełna biurowców, centrów biznesu, eleganckich obiektów handlowych i hoteli. Pomiędzy drapaczami chmur przepiękne oazy zieleni takie jak: hongkoński park oraz ogrody zoologiczne i botaniczne. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się z kolei promenada kończąca się portem Victoria wykorzystywanym przez promy i tradycyjne łodzie.

>>> CENTRAL HONGKONG I MID- LEVELS >>>


WZGÓRZE WIKTORII – VICTORIA PEAK


Wzgórze Wiktorii

Wzgórze Wiktorii to najwyższy szczyt Wyspy Hongkong i w całej byłej kolonii. Ma wysokość 552 m n.p.m. i jest najpopularniejszym turystycznie miejscem ze względu na wspaniała panoramę miasta jaka się stąd rozciąga. Nazywane jest inaczej Mount Austin, albo po prostu – The Peak.

>>> WZGÓRZE WIKTORII – VICTORIA PEAK >>>


WAN CHAI I CAUSEWAY BAY – WSCHODNIE DZIELNICE


Wan Chai

Wan Chai podobnie jak kolejna dzielnica znajdująca się na wschód od niej, a opisana tutaj – Causeway Bay to tętniące życiem zatłoczone miasto. Pełne ogromnych biurowców, centrów handlowych, hoteli, wielopasmowych arterii, setek autobusów i tramwajów 2-piętrowych oraz wszelkiego rodzaju restauracji i barów. W dzień komercyjna dzielnica, nocą zamienia się w imprezową pełną uciech cielesnych . Stąd jej przydomek „dzielnicy czerwonych latarni”.

>>> WAN CHAI I CAUSEWAY BAY – WSCHODNIE DZIELNICE >>>


ABERDEEN, WYSPA AP LEI CHAU I PŁYWAJĄCA RESTAURACJA


Aberdeen to jedno z tych miejsc na Wyspie Hongkong do których mało kto dociera. A warto wygospodarować kilka godzin, aby obejrzeć ciekawe promenady, przepłynąć się statkiem po Kanale Sham Wan oddzielającej miasto od wyspy, ale przede wszystkim obejrzeć największą na świecie pływającą restaurację zwaną JUMBO.

>>> PRZEWODNIK PO ABERDEEN >>>


YIK CHEONG > TAI TAM > REPULSE BAY,

CZYLI SZLAK PRZEZ WSCHODNIĄ CZĘŚĆ WYSPY HONGKONGTai Tam, czyli wschodnia część Wyspy Hongkong to najrzadziej odwiedzany rejon przez turystów. Jeśli ktoś tu w ogóle zagląda to wyłącznie pod słynny budynek mieszkalny Yick Cheong. A tuż za nim zaczyna się ciekawy szlak przez całą wyspę aż do zatoki Repulse nad Morzem Południowochińskim.

>>> PRZEWODNIK PO SZLAKU PRZEZ TAI TAM >>>> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

Leave a Reply