HONGKONG KONTYNENTALNY

Hongkong Kontynentalny to część regionu znajdująca się na Półwyspie Koulun obejmująca na południu Kowloon, a w pozostałym obszarze północną część Nowych Terytoriów.

Hongkong kontynentalny to Kowloon, czyli zatłoczone, hałaśliwe miejsce, pełne kolorytu i charakteru prawdziwej Azji. Z jednej strony pełne nowoczesnych budynków, kolorowych targów, ośrodków kulturalnych, z drugiej mocno związanych z historią Hongkongu. W czasach kolonialnych kontynentalna część zamieszkała była głównie przez Chińczyków, Brytyjczycy z kolei zamieszkiwali wyspę. Stąd różnice w zabudowie obu części. Opis Kowloonu znajdziecie poniżej w przewodnikach po dzielnicach: TSIM SHA TSUI oraz MONG KOK, czyli najgęściej zaludnionej dzielnicy świata. O historycznym obliczu Hongkongu poczytacie w opisie KOWLOON CITY.

Nowe Terytoria są dla odmiany największą i jednocześnie najrzadziej zaludnioną częścią Hongkongu. Określone mianem „Miski ryżu u cesarza”, która to nazwa nawiązuje do tutejszych żyznych terenów. Do dnia dzisiejszego służą one jako „spichlerz” dla całego Hongkongu oraz jako jego „sypialnia” . Nowe Terytoria zamieszkuje 1/3 mieszkańców całego Hongkongu. Górzysty krajobraz umożliwił wytyczenie tu kilku szlaków turystycznych takich jak : MacLehose Trail i Wilson Trail. W tej części znajduje się także najwyższy szczyt terytorium Tai Mo Shan o wysokości 957 m. Niestety nie do wszystkich części udało nam się dotrzeć, ale poniżej znajdziecie kilka z najciekwszych atrakcji regionu : OGRODY NAN LIAN I KLASZTOR BUDDYJSKI CHI LIN NUNNERY, przewodnik po najpiekniejszym widokowo szlaku Hingkongu – LION ROCK, a także o mieście SHA TIN i jego największej atrakcji – TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY.


TSIM SHA TSUI


Tsim Sha Tsui to dzielnica sklepów i klubów nocnych położona na południu regionu Koulon. Rozświetlone neonami ulice, luksusowe centra handlowe i przede wszystkim Promenada Gwiazd przyciągająca każdego dnia tłumy turystów. Tsim Sha Tsui  to miejsce do którego obowiązkowo należy przyjechać lub przepłynąć około godziny 20-tej kiedy to Wyspa Hongkong od strony Victoria Harbour rozświetla się tysiącami świateł, a pokaz laserów z towarzysząca mu muzyką na zawsze pozostaje w pamięci .

> TSIM SHA TSUI – PRZEWODNIK PO DZIELNICY


MONG KOK


Mong Kok

Mong Kok inaczej Mongkok to najgęściej zaludniona dzielnica świata. Na jednym kilometrze kwadratowym żyje tu 130 tys. ludzi. Nazywana ciemną stroną Hongkongu ma swój niepowtarzalny urok i specyfikę prawdziwej Azji. To kolorowe bazary i targi gdzie można kupić dosłownie wszystko. Tysiące barów, sklepów i restauracji, jedzenie w malutkich lokalach lub na ulicy, a miedzy tym wszystkim setki tysięcy ludzi. To dzielnica, która nigdy nie śpi.

> MONG KOK – PRZEWODNIK PO DZIELNICY


KOWLOON CITY


Kowloon City

Kowloon City to jedna z 18 dzielnic Hongkongu położona w centralnej części regionu Koulun. Na powierzchni niecałych 10 km 2 żyje tu prawie 400 tys. mieszkańców. Ale nie z tego słynie dzielnica. To przede wszystkim historyczne już miejsce gdzie znajdowało się aż do 1993 roku niezwykłe osiedle. Obecnie na jego miejscu powstał park z makietą upamiętniającą tą jedną na świecie zabudowę.

> KOWLOON CITY – PRZEWODNIK


NAN LIAN OGRODY I KLASZTOR BUDDYJSKI CHI LIN NUNNERY


NAN LIAN

Nan Lian Garden to najpiękniejszy ogólnodostępny ogród Hongkongu. Razem z kompleksem Świątyń Buddyjskich tworzy prawdziwą perełkę dla odwiedzających ten region świata. To chiński ogród klasyczny zaprojektowany w stylu dynastii Tang o powierzchni 3,5 hektara. Choć powstał w 2006 roku, zaprojektowany został zgodnie z zasadami kompozycji sprzed kilkunastu wieków.

>>> NAN LIAN OGRODY I KLASZTOR BUDDYJSKI CHI LIN NUNNERY >>>


LION ROCK – NAJPIĘKNIEJSZY SZLAK W HONGKONGU


Lion Rock

Lion Rock to szczyt o wysokości zaledwie 495 metrów potrafi wycisnąć z człowieka ostatnie soki. To jednak zdecydowanie najlepszy widokowo punkt w całym Hongkongu. Szczyt nie jest tak znany jak Wzgórze Wiktorii na wyspie Hongkong, gdyż nie jest tak łatwo dostępny. Nie ma możliwości dostania się tam kolejką, kto więc nie czuje się na siłach aby wspinać się po setkach schodów w upale, lepiej niech tego nie planuje.

> LION ROCK – NAJPIĘKNIEJSZY SZLAK W HONGKONGU


SHA TIN – ATRAKCJE MIASTA


Sha Tin, to miasto ciągnące się wzdłuż rzeki Shing Mun w północno- wschodniej części Nowych Terytoriów Hongkongu. Jest to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc, a choć są tu głównie osiedla mieszkaniowe każdy turysta też ma szansę odnaleźć coś dla siebie.

> SHA TIN – ATRAKCJE MIASTA


TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY – KLASZTOR BUDDYJSKI


Ten Thousand Buddhas Monastery, czyli Klasztor i Świątynia Buddyjska z 10 tysiącami posągów Buddy to jedno z najciekawszych i najpopularniejszych miejsc w północno – wschodnim Hongkongu. Klasztor nie jest jedynym wartym odwiedzenia miejscem w mieście SHA TIN , ale na tyle wyjątkowym, że postanowiłam poświęcić mu osobny wpis.

> TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY – KLASZTOR BUDDYJSKIHONGKONG KONTYNENTALNY – POZOSTAŁE ATRAKCJE


MIASTA, WIOSKI I INNE ATRAKCJE

Najwyższy budynek w Hongkongu i taras widokowy – Sky 100 Hong Kong Observation Deck

Kat Hing Wai typowa stara chińska osada otoczona murami

Lam Tsuen – wioska z zabytkową świątynią Tin Hau i drzewem życzeń

SZLAKI TURYSTYCZNE

Tai Mo Shan Country Park – szlak z dwoma wodospadami

Elephant Hill – szlak widokowy w pobliżu Lion Rock

Ma On Shan – szlak z punktami widokowymi w pobliżu miasta Ma On Shan

Pat Sin Leng Country Park – można połączyć ze zwiedzaniem Klasztoru budyjskiego Tsz Shan Monastery

Półwysep Sai Kung – który słynie z wiosek rybackich i pięknych szlaków. Na półwyspie znajduje się miasto Sai Kung z targiem owoców morza. W rejonie znajduje się mnóstwo szlaków, w tym wyjatkowo widokowy The MacLehose Trail, a słynie z pięknych formacji skalnych wpisanych na listę UNESCO Hong Kong Global Geopark.> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

4 Replies to “HONGKONG KONTYNENTALNY”

  1. W dzisiejszych czasach dzięki takim wpisom można przenieść się w odległe rejony nie ruszając się z kanapy 😉

  2. Hej, super wpis o Hongkongu, mieliśmy tam być kilka dnia dokładnie w zeszłym roku, ale padnemia… Cóż, wpis przyda się w przyszłości

  3. Marzy mi się wizyta w Hongkongu. Oby pandemia zaczęła ustępowac. Widok na Hongkong ze wzgórza to moje marzenie.

Leave a Reply