Wschodnie wybrzeże Szkocji jest niezwykle ciekawe i pełne atrakcji. Mamy tu urokliwe miasta i miasteczka, zamki oraz niesamowite rezerwaty.
Wschodnie wybrzeże Szkocji obejrzeliśmy dość dokładnie podczas 2 dni. Przejechaliśmy każdy fragment, zajrzeliśmy do prawie każdego miasteczka i zamku oraz przeszliśmy chyba wszystkie najpiękniejsze szlaki. W tym wpisie zabiorę Was do każdego z tych miejsc. Zaczniemy na południu w miejscowości Dundee , a skończymy na północy w mieście Fraserburgh. Te opisywane już wcześniej dokładnie miejsca znajdziecie tu z linkami do ich przewodników. Zaznaczę i wspomnę też o tych, na które nam zabrakło czasu. Tym samym dostajecie w ręce najbardziej dokładny przewodnik po całym wschodnim wybrzeżu Szkocji.
WSCHODNIE WYBRZEŻE SZKOCJI – MAPA OPISANYCH MIEJSC
- Na NIEBIESKO – miejsca odwiedzone i opisane tutaj
- Na CZERWONO – miejsca, których opis znajdziecie zarówno tutaj, jak i w osobnych przewodnikach
- Na ZIELONO – miejsca na które nam nie wystarczyło czasu, a które warto zobaczyć.
Przejazd całości wschodniego wybrzeża Szkocji to około 250 km, zajmie wam to minimum 4 godziny samej jazdy. Konkretne atrakcje i szlaki do przejścia to minimum godzina na każde z nich. Na dotarcie do wszystkich trzeba liczyć 2,5 – 3 dni.
MIASTECZKO DUNDEE – WYBRZEŻE I ZAMEK BROUGHTY
Miasteczko Dundee to pierwsze miejsce w tej części Szkocji w jakim się zatrzymujemy. Parkujemy w jego wschodniej części przy nabrzeżu, tym razem udaje się za darmo i idziemy na zamek.
Broughty Castle Museum położony jest malowniczo przy nabrzeżu, choć sam zamek nie jest jakoś szczególnie architektonicznie ciekawy. Wejście na jego teren jest także bez opłat, jedynie część muzealna biletowana. W muzeum znajdują się wystawy dotyczące życia i czasów Broughty Ferry, jego mieszkańców i przyrody. Zamek Broughty został wzniesiony w 1490 roku przez drugiego lorda Graya. Zostało zdobyte bez wystrzału przez Anglików w 1547 roku, a odzyskane przez Szkotów dwa i pół roku później. W 1651 roku zamek wrócił w ręce angielskie.
Na wschód od zamku rozciągają się piaszczyste plaże.
A na zachód ciągnie się promenada wzdłuż urokliwego miasteczka Dundee.
Gdyby ktoś chciał tu spędzić więcej czasu, to znajduje się tu kilka ciekawych miejsc do zwiedzania w samym mieście.
- Muzeum – V&A Dundee
- Ogród Botaniczny – University of Dundee Botanic Garden
- Mills Observatory
- The McManus: Dundee’s Art Gallery & Museum
MIASTECZKO ABROATH I KLIFY ARBROATH
Opis tego niezwykłego miejsca w osobnym przewodniku. Link poniżej >
MIASTECZKO MONTROSE
Nadmorskie miasteczko Montrose zwraca naszą uwage przez stojące w porcie kolorowe statki. Zatrzymujemy się więc w centrum przy nabrzeżu. Postawiono tu dwa pomniki: rybaka – The Seafarer Statue i psa – Bamse Memorial Statue. To pies, który wsławił się w czasie II Wojny Światowej służąc w norweskiej marynarce wojennej i ratujac ludzi.
W samym mieście warto jeszcze zajrzeć do rezerwatu znajdujacego się pod drugiej stronie rzeki : Scottish Wildlife Trust, Montrose Basin Visitor Centre and Wildlife Reserve
REZERWAT FOWLSHEUGH
Opis tego niezwykłego miejsca w osobnym przewodniku. Link poniżej >
MIASTECZKO STONEHEAVEN I OKOLICA
To miasto w zasadzie omijamy. Nic nas tu w centrum wyjątkowo nie zainteresowało. Zatrzymujemy się tylko na obiad w hinduskiej restauracji Carron to Mumbai Restaurant Stonehaven . Polecam, gdybyście szukali miejsca na posiłek w tej okolicy. Tuż przed wjazdem do miasta warto jednak zatrzymać się w kilku innych miejscach, nam niestety brakowało na nie czasu :
- Dunnottar Castle
- znajdujących się naprzeciwko niego pięknych klifów – Dunnottar Cliffs
- kawałek dalej urokliwy porcik – Stonehaven Harbour
MIASTO ABERDEEN I OKOLICA
To nasza baza wypadowa na zwiedzanie wschodniej części Szkocji. Ponieważ mamy tu zarezerwowane dwa noclegi, to mamy szanse przyjrzeć się miastu późnym popołudniem i wieczorami. W dzień miasto robi wrażenie szarego, a to dlatego, że jest całe zbudowane z tego samego kamienia w jednaj tonacji. oczywiście ma to zaletę, jest bardzo spójne stylistycznie, ale nie budzi zachwytu. Jedynie w porcie zwracają uwagę ogromne żaglowce górujące nad całym miastem.
Wieczorem, jak każde większe miasto w Wielkie Brytanii żyje swoim własnym imprezowo – knajpianym życiem. Nie trudno znaleźć odpowiednie miejsce do wieczornego biesiadowania. Nas zachwyca jedna z piwiarni umiejscowiona w starym warsztacie – The Old Workshop
NEWBURG I COLLISTON – ATRAKCJE OKOLICY
Ten rejon wybrzeża też niestety ominęliśmy, ale zostawiam tu informacje odnośnie atrakcji w rejonie powyżej Aberdeen :
- Newburgh Seal Beach – Plaża, gdzie stacjonują foki
- Forvie National Nature Reserve – tu także można spotkać foki
- Hackley Bay – piękna piaszczysta zatoka , dojazd od strony Forvie National Nature Reserve
- Old Slains Castle – ruiny zamku na wybrzeżu
- Whinneyfold Beach – ostatnia piękna plaża już bliżej północy
SLAINS CASTLE
Pierwsze z miejsc, w którym się zatrzymujemy to ruiny zamku Slains. Aby do niego dotrzeć trzeba zostawić auto na parkingu przy drodze A975 – TUTAJ . Droga do zamku jest bita długości około 1km . Okolica jest lekko pofałdowana, ale sama ścieżka płaska.
Sam zamek nie budzi zachwytu. Slains Castle, znany również jako New Slains Castle to zrujnowana budowla, której rdzeniem jest XVI-wieczna wieża, zbudowana przez hrabiego Erroll. Znacząca rekonstrukcja zamku została przeprowadzona kilka razy, ostatnio w 1837 roku, kiedy to został przebudowany na szkocką rezydencję baronialną. W pewnym momencie posiadał trzy rozległe ogrody, ale obecnie jest ruiną bez dachu.
Piękne jest za to wybrzeże przy którym stoi. Klify i naturalna fosa, czyli zatoka na wybrzeżu stanowiły kiedyś element obronny.
BULLERS OF BUCHAN
Podjeżdżamy nie do końca wiedząc jakie spektakularne widoki roztoczą się za chwilę przed nami. Miejsce jest tak niesamowite, ze nawet zastanawiałam się nad napisaniem o nim osobnego przewodnika. Zostawiamy auto przy kilku domkach wybudowanych prawie przy samym urwisku. Niesamowite miejsce do mieszkania. Nazwa Bullers of Buchan odnosi się zarówno do zawalonej jaskini morskiej, jak i do sąsiedniej wioski, położonej około 10 km na południe od Peterhead.
Pierwsza zatoczka to piękne klify schodzące do żwirowej plaży. Kiedyś był tu porcik rybackich łodzi mieszkańców wioski.
Druga zatoczka zakończona jest łukową skałą , można więc do niej wpłynąć z otwartego morza pod skalistym łukiem. Na łuk można też wejść, roztacza się stąd piękny widok na osadę. Kiedyś historycznie była tu ogromna jaskinia morska, która tworzyła prawie okrągłą przepaść o głębokości około 30 metrów.
Widoki na morze są stąd spektakularne. Klify w Bullers stanowią wiosną miejsce gniazdowania kolonii ptaków morskich, w tym mew, maskonurów, fulmarów, krzyków, brzytwodziobów i nurników, a także mew śledziowych i śmieszek. W zatoce można zobaczyć foki szare, a na morzu często przepływają delfiny.
LATARNIA BUCHAN NESS I MIASTO PETERHEAD
Latarnia Buchan Ness została założona w 1827 roku przez Roberta Stevensona. Później w latarni dokonano wielu zmian: w 1910 roku zmieniono światło na dioptryczne, w 1978 roku latarnię powiększono i przestawiono na zasilanie elektryczne. Aktualnie teren jest prywatny i nie ma możliwości wejścia na półwysep.
Widoki samej latarni z brzegu oraz samego miasteczka wokół są piękne.
Kawałek dalej znajduje się większe miasto Peterhead. Samo miasteczko nie jest atrakcyjnie turystycznie. Znajduje się najdalej wysunięte na wschód miejsce w Szkocji – Easternmost Point of Mainland Scotland – niestety, choć próbowaliśmy, to nie udało nam się do niego dojść. Za to znaleźliśmy w tym mieście idealne miejsce na obiad, które przy okazji polecam – Dolphin Cafe .
LATARNIA MORSKA RATTRAY HEAD
Rattray Head Lighthouse to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc jakie odwiedziliśmy jadąc wzdłuż wschodniego wybrzeża. Latarnia stoi w morzu daleko od brzegu. Podobno jest możliwość dojścia do niej przy pełnym odpływie. My byliśmy tu późnym popołudniem i morze podchodziło aż do wydm.
Same wydmy są fantastyczne, to takie idealne miejsce na odpoczynek z dala od cywilizacji. Tylko my, plaża, szum morza i delikatny ruch traw.
MIASTO FRASERBURGH I MUZEUM SZKOCKICH LATARNI
MIASTO FRASERBURGH
Fraserburgh stał się naszym celem przez Muzeum szkockich Latarni. Kilka już tego dnia widzieliśmy więc warto było coś więcej się o nich dowiedzieć. Obeszliśmy też samo miasto, wypiliśmy kawę w jednaj z kawiarni w centrum i przyjrzeliśmy się jego spójnej architekturze.
PORT
Frasenburgh ma ogromny port, a w nim nie tylko kutry.
MUZEUM SZKOCKICH LATARNI
- CZYNNE : 10.00 – 17.00 (wejścia z przewodnikiem o pełnych godzinach)
- BILET : 11 funtów / 9 funtów ulgowy
- Szczegóły na stronie muzeum > LINK
Muzeum posiada największą kolekcję soczewek w Wielkiej Brytanii wraz z wieloma informacjami na temat inżynierów i opiekunów, którzy za nimi stoją. Można się tu dowiedzieć się o słynnej rodzinie Stevensonów, która zbudowała 93 latarnie morskie w ciągu 150 lat. A jak dużo jest latarnii wokół wybrzeży Szkocji to sami zobaczcie na mapce poniżej.
LATARNIA MORSKA KINNAIRD HEAD
Częścią muzeum jest najstarsza szkocka latarnia morska z 1787 roku znajdująca się na dachu zamku. Robert Stevenson zaprojektował fundamenty, ściany i spiralne schody w sercu zamku, nie niszcząc jego struktury. Dzięki wspaniałej soczewce hiper-radialnej marynarze rozpoznawali latarnię morską Kinnaird Head po jej białym błysku co 15 sekund. Latarnia jest nadal w doskonałym stanie technicznym i jest znana z tego, że oświetla wybrzeże przy wyjątkowych okazjach.
Z górnego tarasu latarni roztacza się widok na całe miasteczko i otoczenie muzeum. Wejście na taras jest bardzo wąskie po stromych schodach, nie każdy więc odważy się tu wejść.
TROUP HEAD
Opis tego niezwykłego miejsca w osobnym przewodniku. To już co prawda północne, a nie wschodnie wybrzeże, ale warto wspomnieć o tym, że tak niezwykłe miejsce znajduje się dosłownie kawałek dalej.
Link poniżej >
BAZA NOCLEGOWA W OKOLICY
Wschodnie wybrzeże Szkocji ma sporą bazę noclegową. My nocowaliśmy tu dwa dni w miejscowości ABERDEEN , które było świetną bazą wypadową do północnej części. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam zawsze do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.
Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :
WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >
ANGLIA – PRZEWODNIK >
SZKOCJA – PRZEWODNIK >
- GLASGOW
- EDYNBURG
- FALKIRK WHEEL I KELPIES, CZYLI SZKOCKI SZLAK WODNY
- QUEENSFERRY – MIASTO TRZECH MOSTÓW
- STIRLING – MIASTO, ZAMEK I WALLACE MONUMENT
- KLIFY ARBROATH / REZERWAT SEATON
- REZERWAT FOWLSHEUGH – KRAINA MASKONURÓW
- TROUP HEAD – KRÓLESTWO GŁUPTAKÓW
- WSCHODNIE WYBRZEŻE SZKOCJI – ATRAKCJE I NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA
- PARK NARODOWY CAIRNGORMS
- LOCH NESS I ATRAKCJE DROGI NA SKYE
- WYSPA SKYE : THE OLD MAN OF STORR, WODOSPADY I INNE ATRAKCJE
- BEN NEVIS – NAJWYŻSZY SZCZYT SZKOCJI ORAZ ATRAKCJE OKOLICY
Piękne zdjęcia, piękne krajobrazy. Doskonałe filmowe tło. Mogłaby się tu rozegrać jakaś niezwykła historia!
Chyba się powtórzę, ale po tych Waszych postach ze Szkocji naprawdę mam ochotę odwiedzić ten kraj piękne miejsca, te klify i zamki
Śliczne miejsca, chętnie odwiedziłabym je osobiście, dziękuję za wirtualną wycieczkę.
Kolejna fajna wycieczka – najbardziej ciągnie mnie do Aberdeen, chociaż klify przy Slain też robią wrażenie. Zawsze gdy oglądam film z akcją w szkockim czy irlandzkim pubie, z tymi połaciami zieleni, dziewiczą przyrodą, wiatrem, który aż ucieka z ekranu, mam ochotę uciec tam chociaż na chwilę. Teraz też
Jak zwykle świetnie wszystko opisane i pokazane. Gratuluję wyprawy. Chyba muszę zaglądać częściej po tak ciekawe wpisy.