Park Narodowy Cairngorms

PARK NARODOWY CAIRNGORMS

Park Narodowy Cairngorms to położone w otoczeniu gór wrzosowiska usiane jeziorami i poprzecinane szlakami pieszymi oraz rowerowymi. To dzikie i zielone serce Szkocji pełne zaskakujących miejsc.

Park Narodowy Cairngorms najlepiej obejrzeć podczas pieszej wędrówki, gdyż do jego centrum nie prowadzą żadne drogi. My jednak nie dysponowaliśmy taką dużą ilością czasu, a to oznaczało, że obejrzeliśmy tylko te miejsca, które są dostępne z dróg głównych. Ale nawet ten mały fragment wystarczył, aby obejrzeć Park Narodowy i jego uroki.


PARK NARODOWY CAIRNGORMS – MAPA OPISANYCH MIEJSC


Przejazd całości parku narodowego zajął nam prawie cały dzień. W wielu miejscach zatrzymalismy się tyko na chwile, ale w kilku z nich odbyliśmy krótkie kilkukilometrowe trekkingi.

Park Narodowy Cairngorms jest największym pod względem powierzchni parkiem narodowym na terenie Wielkiej Brytanii, obejmujący 4528 km². W jego obrębie w całości znajduje się pasmo górskie Cairngorms. na jego terenie znajduje się 5 z 6 najwyższych szczytów Szkocji.


REZERWAT MUIR OF DINNET


Muir of Dinnet National Nature Reserve to najdalszy na wschód punkt parku narodowego, kompletnie odmienny zresztą od krajobrazów jego reszty. Rezerwat rozciąga się na obszarze1166 hektarów od rzeki Dee do wzgórza Culbean i obejmuje szeroki zakres siedlisk, w tym suche wrzosowiska, torfowiska wysokie, lasy i dwa jeziora: Loch Kinord i Loch Davan.

PARKING

Znajduje się przy drodze głównej > TUTAJ . Jest niewielki, ale wystarczający, najważniejsze że bezpłatny, a obok znajdują się porządne toalety.

SZLAK

Przejście całej pętli od parkingu do wodospadu, a następnie przez punkt widokowy do parkingu to około 1,5 km , link do szlaku > TUTAJ  . Początek szlaku to łagodna ścieżka , potem wchodzimy w zieloną skalną dolinę. Przed nami pojawia się mały wodospad, ale samo miejsce robi wrażenie. Można się wspiąć powyżej wodospadu i przejść jeszcze wzdłuż potoku otoczonego niesamowitą zielenią.

Większość obszaru jest pokryta różowym granitem, który powstał około 425 milionów lat temu w wyniku powolnego chłodzenia skał, które zostały stopione przez ciepło podczas formowania się dużego łańcucha górskiego. Na krajobraz Muir of Dinnet duży wpływ miało przemieszczanie się i późniejsze topnienie lodu w okresach zlodowacenia.


ZAMEK BALMORAL


Kolejne miejsce jakie odwiedzamy, albo raczej próbujemy odwiedzić to letnia rezydencja brytyjskiej rodziny królewskiej. Zajeżdżamy na parking i okazuje się, że jest już prawie w 100% zajęty, a jest ogromny. To nie wróży dobrze, szansa, że kupimy bilety jest niewielka, a za parking żądają sobie 5 funtów niezależnie czy nam się uda, czy nie. Rezygnujemy więc mając nadzieję, że zamek dojrzymy z oddali. Niestety teren jest tak zarośnięty, że nawet fragmentu nie widać.

Szczegóły zwiedzania, godziny i ceny znajdziecie na stronie > BALMORAL CASTLE

Zamek Balmoral jest szkockim domem rodziny królewskiej od czasu, gdy został zakupiony dla królowej Wiktorii przez księcia Alberta w 1852 roku. W miesiącach zimowych , a także w wybranych terminach wiosennych i letnich tereny są otwarte dla turystów. Można się wtedy cieszyć relaksującym spacerem po terenie, zobaczyć zewnętrzną część zamku, a także mieć okazję odwiedzić sklep z pamiątkami i kawiarnię Mews.


GRAJĄCY KAMIEŃ


Od zamku kierujemy się na północ. Kilka kilometrów dalej znajduje się niepozorne, ale ciekawe miejsce. Oznaczone jest na mapie > RINGING STONE . Zatrzymujemy się kilkadziesiąt metrów od niego i kierując się mapą idziemy odnaleźć wyjątkowy kamień. Okazuje się, że faktycznie kamień gra, niebywałe.


DROGA PRZEZ GÓRY


Teraz droga zaczyna się robić na prawdę ciekawa. Kolorowe góry wymalowane różnymi odcieniami traw i wrzosem , prawie całkowicie puste, bo pozbawione na szczęście zabudowy. Tylko gdzieniegdzie kamienne osady.


CORGARFF – KAWIARNIA, ZAMEK I PUNKT WIDOKOWY


Jadąc drogą A939 koniecznie zatrzymajcie się w uroczej kawiarni przy drodze Goodbrand & Ross Corgarff Strathdon . Pyszna kawa i wypieki czekają tu na każdego.

Kawałek dalej znajduje się w dolinie nietypowy zamek, a właściwie średniowieczny dom z wieżą. Pierwotnie rezydencja szlachecka, Corgarff stała się bazą wojskową do polowania na sympatyków jakobitów, a później przemytników whisky.

Zamek udostępniony jest do zwiedzania, szczegóły na stronie > CORGARFF CASTLE

Tuż nad doliną, przy głównej drodze znajduje się punkt widokowy z nietypowymi ławeczkami do obserwacji krajobrazów okolicy. Niestety, kiedy tu trafiamy zaczyna się straszna ulewa więc wyskakujemy z samochodu dosłownie na chwilę i ruszamy dalej.


WELL OF LECHT


Mijamy centrum narciarskie i jedziemy dalej tą samą szosą przez góry. Kolejne fajne miejsce na rozprostowanie nóg to miejsce oznaczone na mapie Well Of Lecht. Parking jest dostępny przy Studni Lechta. Well Of Lecht to miejsce w którym znajdowała się historyczna już kopalnia. 20-minutowy szlak doliną wzdłuż urokliwego potoku i przejściem dwoma mostkami prowadzi do starego budynku. Ta dawna kopalnia żelaza i manganu znajduje się na końcu Snow Road, tuż przed wioską Lagganvoulin. W latach 1730-1738 wydobywano tu ołów, a w latach czterdziestych XIX wieku rudę manganu.

Sama dolina latem to miejsce, w którym można najeść się borówek (dla większości znanych jako czarne jagody).


REZERWAT PTAKÓW I MIEJSCE OBSERWACJI NIEBA


Na mapie znajdziecie to miejsce oznaczone nazwą > Tomintoul Dark Sky Site & Bird Hide . Nazwa przyznam nas zaintrygowała i liczyliśmy na jakieś piękne zdjęcia ptaków. Niestety nie udało nam się wypatrzeć żadnego. Kawałek za parkingiem znajduje się drewniany domek do obserwacji. Miejsce, co dość zaskakujące jest też idealne do obserwowania rozgwieżdżonego nieba, a przy sprzyjającej pogodzie także zorzy polarnej. Grupa astrologów z Cairngorm regularnie organizuje tutaj wydarzenia, w których można uczestniczyć bezpłatnie i poznawać nocne niebo przez teleskopy. Wspaniałe przeżycie dla dorosłych i dzieci. Obserwuj ich stronę internetową, aby zobaczyć nadchodzące wydarzenia.


HIGHLAND COW – SZKOCKIE KROWY GÓRSKIE


Jeśli zapytacie kogoś z czym kojarzy Wam się Szkocja, to niezaprzeczalnie większość odpowie, że z krajobrazami i z kudłatymi krowami. Nie bez powodu. To właśnie tutaj można spotkać sporo przedstawicieli tego gatunku, a krówki stanowią nie lada atrakcję.

Szkocka rasa wyżynna to stara szkocka rasa bydła, cechująca się długimi rogami i kudłatą sierścią. Rasa została wyhodowana w północnej Szkocji, a powstała w wyniku krzyżówki dwóch ras, czarnej i rudej. Rasa jest znana z dużej wytrzymałości na warunki naturalne. W zastępstwie grubej warstwy tłuszczu rasę przed zimnem chroni gruba, kudłata sierść, dzięki temu ich mięso jest chudsze niż tradycyjna wołowina. Na Wyspach Brytyjskich własne stado bydła rasy Highland posiada rodzina królewska. Stado wypasane jest przy zamku Balmoral i liczy około 30 sztuk.


ZAMEK ROY


Castle Roy jest ostatnim miejscem, do którego zajeżdżamy na zachodnim krańcu Parku Narodowego. niepozorny, niezbyt spektakularny, ale jednak wart odwiedzenia. Wstęp do zamku jest bezpłatny , obok znajduje się niewielki parking.

To XII-wieczna forteca zbudowana przez klan Comyn na niewielkim kopcu lodowcowym na północ od współczesnej wioski Nethy Bridge. Zamek jest prostą, nieregularną czteroboczną twierdzą, która w dużej mierze pozostała niezmieniona przez wieki i jest jednym z najstarszych niezmienionych zamków tego typu w Szkocji.

Tuż obok zamku znajduje się kaplica cmentarna pięknie wpisująca się w otocznie i sąsiedztwo zamku.

Atrakcją wpisaną w to miejsce jest przedstawiciel gatunku o którym już pisałam powyżej. Przyznacie, że na tle zamku prezentuje się wyjątkowo okazale.


BAZA NOCLEGOWA W OKOLICY


Wschodnie wybrzeże Szkocji ma sporą bazę noclegową. My nocowaliśmy tu dwa dni w miejscowości ABERDEEN , które było świetną bazą wypadową do północnej części.  W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam zawsze do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com



WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

5 Replies to “PARK NARODOWY CAIRNGORMS”

  1. Piękne zdjęcia. Zieloność aż bije po oczach 🙂 marzy mi się podróż szlakiem zamków i posiadłości w Szkocji i Anglii 🙂

  2. Ładne zdjęcia. Na pewno na żywo wszystkie te miejsca wyglądają jeszcze piękniej!

Leave a Reply