Łotwa

ŁOTWA

Łotwa to jeden z krajów nadbałtyckich, położony w przeważającej części w dorzeczu Dźwiny. Choć może kojarzyć się jako mało ciekawa była republika rosyjska jest jednym z najbardziej zaskakujących krajów europejskich, w których widać dynamiczny rozwój.

Łotwa od północy graniczy z Estonią, od wschodu z Rosją i Białorusią, a od południa z Litwą. Większość zachodniej granicy Łotwy wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. To niewielki kraj, zamieszkały przez niecałe dwa miliony ludzi. W skład Łotwy wchodzą cztery krainy historyczne: Liwonia, Łatgalia, Kurlandia i Semigalia.

Po zakończeniu I wojny światowej w Rydze 18 listopada 1918 Łotwa proklamowała niepodległość. W wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow w 1940 roku znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Dopiero w 1991 roku Łotwa ogłosiła deklarację niepodległości i w tym też roku została przyjęta do ONZ. Od 2004 roku (tak jak Polska) kraj jest członkiem Unii Europejskiej.


MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC NA ŁOTWIE


Łotwę odwiedziliśmy 5-krotnie : pierwszy raz wiosną 2017 roku , ostatni wiosną 2023 roku. Jak różne może być spojrzenie na miasto i kraj w różnych porach roku i na przestrzeni lat – pokażę w pełnym przewodniku.


RYGA


Ryga to stolica i największe miasto Łotwy, położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jej zabytkowe Stare Miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi też jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.

>> PRZEWODNIK PO RYDZE >>


JURMAŁA


Jurmała – kiedyś część stolicy, a obecnie najpopularniejszy, a z razem najsympatyczniejszy kurort nad Morzem Bałtyckim. Do tego drugie co wielkości miasto Łotwy.

>> PRZEWODNIK PO JURMALE >>


KEMERI – PARK NARODOWY I ATRAKCJE MIASTECZKA


KEMERI

To obecnie dzielnica nadmorskiego miasta Jurmały, gdzie już w XVIII wieku funkcjonował kurort, ale po jego świetności pozostały tu tylko nieliczne zabytki. Kemeri to także serce Parku Narodowego o tej samej nazwie. Znajdują się tu lasy, bagna, torfowiska, łąki, a także płytkie przybrzeżne jeziora i wydmy.

>> KEMERI – PARK NARODOWY I ATRAKCJE MIASTECZKA >>


JEŁGAWA


Jełgawa to urocze, pełne zabytków miasto w środkowej części na Łotwy, 45 km na południowy zachód od Rygi. Tu między drzewami kryje się największy w krajach bałtyckich barokowy pałac.

>> PRZEWODNIK PO JEŁGAWIE >>


PAŁAC W RUNDALE I BAUSKA


Pałac Rundale  to jeden z najpiękniejszych budynków na Łotwie. Warto zjechać z drogi w ślicznym miasteczku Bauska, aby 15 km dalej znaleźć ten łotewski wersal.

>> PRZEWODNIK PO PAŁACU W RUNDALE ORAZ MIASTECZKU BAUSKA >>Filmowe podsumowanie wizyty w 2017 roku> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >


> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >

> JURMAŁA – PRZEWODNIK >

> KEMERI – PARK NARODOWY I ATRAKCJE MIASTECZKA

> JEŁGAWA – PRZEWODNIK >

> PAŁAC W RUNDALE ORAZ MIASTECZKO BAUSKA >

9 Replies to “ŁOTWA”

    1. Akurat w samej Łotwie nie , ale polecamy pobyt tam nad Bałtykiem – dużo przyjemniej i bardziej dziko niż na naszym wybrzeżu

  1. Byłam tylko w Rydze na weekend. Zastanawiałam się nad objazdówką wynajętym autem, podobno fajna opcja. I wtedy z takich przewodników chętnie skorzystam. Takie wpisy-przewodniki lubię najbardziej:)

    1. Ja już była dwa razy , mąż nawet 4 i wciąż jest coś do odkrycia . Mam jeszcze jeden rejon Łotwy do opisania .

Leave a Reply