Zachodnia Ryga

ZACHODNIA RYGA I RZEKA DŹWINA

Zachodnia Ryga, czyli prawy brzeg rzeki Dźwiny nie jest zbyt często odwiedzana przez turystów. To dzielnica uczelni, wysokich biurowców, a także dla kontrastu starych drewnianych domów.

Zachodnia Ryga choć na pierwszy rzut oka może odstraszać to zasługuje jednak na sporą uwagę i poświęcenie jej tego osobnego wpisu. A rzeka Dźwina, dzieląca miasto jak by na 2 części to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w stolicy.


RZEKA DŹWINA


Prawy i lewy brzeg rzeki Dźwina łączy 5 mostów. To żeglowna rzeka, dopływają nią do Rygi nawet promy morskie. Jest bardzo szeroka, to druga co do wielkości rzeka wpadająca do Morza Bałtyckiego. Na południu mamy 2 mosty drogowe z autostradami (nie ma możliwości przejścia pieszego.


MOST KOLEJOWY

W okolicy MOSKIEWSKIEGO PRZEDMIEŚCIA oba brzegi łączy most kolejowy. Pociąg w połowie rzeki przejeżdża jeszcze przez wyspę na której znajduje się Ryska wieża radiowo-telewizyjna. Most ma bardzo ciekawą konstrukcje , a nocą jest dodatkowo podświetlony.


MOST KAMIENNY – AKMENS TILTS

To pierwszy z mostów drogowych, który łączy Stare Miasto od południowej strony z zachodnią Rygą. Przejście nim (ani kolejnym) nie należy do wielkich przyjemności, bo na drodze jest cały czas ogromny ruch, ale widoki na oba brzegi i na Starówkę rekompensują te niedogodności.


MOST VANSU

Drugi z mostów biegnący tym razem od północnej strony Starego Miasta jest zdecydowanie bardziej malowniczy, a i sama jego konstrukcja zasługuje na uwagę.


WYSPA KIPSALA


Mostem Vansu dotrzemy na wyspę Kipsala. To z pewnością dalekie od szlaków turystycznych miejsce. Nad wyspą góruje szklany biurowiec bankowy, a pozostała niska zabudowa to budynki konferencyjno – kongresowe, oraz nowa zabudowa kampusu studenckiego.  Znajduje się tu także miejska marina.


CIEŚNINA ZUNDS


Wyspę Kipsala oddziela od lądu cieśnina Zunds, To najbardziej malownicze i fotogeniczne miejsce tej części miasta. Jesienią zwłaszcza, gdyż kolory drzew są tu niepowtarzalne.


ZACHODNIA RYGA – DZIELNICA AGENSKALNS


Dzielnica Āgenskalns to przede wszystkim Uczelnia Techniczna, która obecnie powoli przenosi się z lokalizacją właśnie na wyspę Kipsala.


OKOLICA UCZELNI TECHNICZNEJ

Piękna secesyjna zabudowa kontrastuje tu z koszmarną zabudową z czasów Związku Radzieckiego i szklanymi wieżami Twin towers Riga.


CERKIEW ŚWIĘTEJ TRÓJCY

Największą perełką tej części miasta jest niezwykle kolorowa cerkiewka prawosławna Świętej Trójcy. Wciśnięta zresztą między inną, kompletnie nie pasującą do niej zabudowę. Nowa murowana Cerkiew wzniesiona została na miejscu starej drewnianej z 1781 roku. Cerkiew wzniesiona została w stylu bizantyjsko-rosyjskim, nawiązująca do XVII-wiecznej architektury moskiewskich świątyń prawosławnych. Nową cerkiew konsekrowano w 1895 r.


DREWNIANY KWARTAŁ KALNCIEMA

Idąc dalej od uczelni w kierunku zachodnim mijamy kolejne drewniane domy. Choć nie wszystkie przetrwały i częściowo zastępowane są przez nową zabudowę, dzielnica nadal mam swój niepowtarzalny urok. Centralnym punktem kwartału Kalnciema jest maleńki rynek na którym w sezonie odbywa się jarmark , a wokół niego znajduje się kilka uroczych kawiarenek.


PARK VIKTORI

Dzielnica zamyka od południa duży Park Viktorii z pomnikiem Zwycięstwa w II Wojnie Światowej. Niestety nie udało mi się do niego dojść, a sam park nie wydawał się na tyle atrakcyjny, aby spędzać tu zbyt dużo czasu.


ŁOTEWSKA BIBLIOTEKA NARODOWA


Przy zachodnim krańcu mostu AKMENS TILTS (opisywanego powyżej) znajduje się bardzo ciekawy nowoczesny budynek Biblioteki Narodowej. Przed jej boczną elewacja rzuca się w oczy dziwny pomnik z dwójką mężczyzn o dwóch wielkościach na krzywej ławce. Nie wiem co autor miał na myśli, ale rzeźba jest na prawdę ciekawa. Niestety wnętrza budynku nie da się zobaczyć bez rejestracji i odbicia karty na wejściu.


ZACHODNIA RYGA – POZOSTAŁE ATRAKCJE


Jak w każdej dzielnicy – nie sposób zobaczyć wszystkiego nawet podczas dwóch pobytów w stolicy. Na liście pozostało jeszcze kilka wartych odwiedzenia miejsc :

  • Muzeum Kolei – znajdujące się tuż za Biblioteką Narodową
  • Ogród Botaniczny przy Łotewskim Uniwersytecie
  • Muzeum Lotnictwa przy Lotnisku Międzynarodowym
  • Park Arkadia


> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >


> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >

> JURMAŁA – PRZEWODNIK >

> JEŁGAWA – PRZEWODNIK >

> PAŁAC W RUNDALE ORAZ MIASTECZKO BAUSKA >

5 Replies to “ZACHODNIA RYGA I RZEKA DŹWINA”

Leave a Reply